Začátkem července letošního roku jsem absolvovala desetidenní workcamp na Ukrajině. Byla to pro mě velice hodnotná životní zkušenost – jedna z těch, která otevírá oči a mění pohled na svět!
Kromě podnětné práce na samotném workcampu jsem poznala spoustu inspirativních lidí z různých koutů Evropy a také jsem navštívila krásnou zemi z kategorie „neprofláknutých turistických destinací“ – turecké záchody, mléko v sáčku, babičky pašující cigarety, korupce neznající hranic, téměř nikdo nehovořící anglicky (aneb ještě že je čeština ukrajinštině jakžtakž podobná) a spousta dalších věcí, které je třeba zažít na vlastní kůži…
Ale všechno hezky popořádku.
Na workcampu, který se konal v hlavním městě Ukrajiny, v Kyjevě, se nás sešlo celkem 8 dobrovolníků z různých koutů Evropy (konkrétně z České republiky, Švýcarska, Finska, Švédska a ze Španělska), během projektu nás navštívil dobrovolník z Německa a po celou dobu se o nás starali 3 vedoucí z pořádající organizace SVIT-Ukraine.
Bydleli jsme ve skromném, ale zato útulném prostředí letních chatek, v rekreační oblasti písčitého ostrůvku u Dněpru, konkrétně u jezera Dolobskoje. Podmínky byly lehce polní, ale všichni jsme tuto skutečnost brali sportovně a adaptovali jsme se téměř okamžitě. Každý den pracovního týdne jsme se po vydatné snídani společně přesouvali na místo výkonu naší dobrovolnické práce – na adresu kyjevského centra Frolivska poskytujícího podporu pro uprchlíky. Cesta nám zabrala okolo půl hodiny pěší chůze, během které jsme vždy našli zajímavá témata k mezinárodní konverzaci. Mluvilo se např. o tom, jak se žije v našich rodných zemích, o situaci na Ukrajině, probírali jsme všeobecná kulturní a politická témata či aktuální trendy a nebo jsme se prostě jen smáli…
Naše dobrovolnická práce spočívala v přípravě a realizaci zábavného programu pro děti z centra, které si prožily část svého „bezstarostného“ dětství ve válečné východoukrajinské zóně. Například jsme společně s dětmi, pod dohledem místní umělkyně, tvořili krátké animované filmy nebo jsme hráli mezinárodní týmové hry. Dále jsme si pro děti připravili krátké prezentace o našich zemích a mnoho dalšího.
Práce začínala v jedenáct hodin dopoledne. Startovali jsme zlehka, rozehřívacími aktivitami typu míčové a běhací hry a poté jsme začali s naším předem připraveným tématickým programem. S dětmi jsme trávili čas i během oběda a okolo čtvrté hodiny odpolední naše workcampové aktivity končily. Každý si pak mohl trávit volné odpoledne dle svého gusta. Vyráželi jsme třeba na turistické procházky po městě, navštívili jsme muzeum, viděli jsme pravý ukrajinský balet, zašli jsme na kávu, zaplavali jsme si v Dněpru… A Večer jsme se všichni sešli u společné večeře, korunované sladkou tečkou. Kuchyně počítala s vegetariány v naší skupině, nevegetariáni si pak v případě libosti přidali do své porce kousek něčeho masitého. Příprava stravy a úklid spočívaly na nás dobrovolnících. Na každý den byl stanoven „cooking“ a „cleaning“ tým, který měl odpovědnost za danou oblast. I když jsme o víkendech do centra Frolivska nedocházeli, často jsme se věnovali vylepšování programu pro děti. Zbyl ale čas i na cestování po Ukrajině.
Zkušenost z workcampu pro mě byla (a je) velice přínosná. Vedle smysluplné práce jsem měla příležitost nasát ukrajinskou atmosféru, seznámila jsem se s inspirativními lidmi, dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí, procvičila jsem si cizí jazyky, naučila jsem se zvládat nové situace… Pro mě osobně se stal workcamp skvělou variantou zahraniční dovolené, kde nemusím mít strach z nudy pod slunečníkem, poznám novou zemi z jiné perspektivy a navíc mohu přispět k dobré věci.
Již od prvního dne v kůži dobrovolníka mi bylo jasné, že se příští rok vydám s neziskovkou Tamjdem, o.p.s. na další podobnou akci! A tak neváhejte, neotálejte, sbalte batoh a vyrazte přispět k dobré věci i Vy!
Michaela Mostýnová
(Michaela vyjela na projekt na Ukrajině díky workcampové sekci neziskové organizace Tamjdem, o.p.s., chcete vědět více? – pak navštivte tento web)
Diskuse u článku