Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Práce na farmě ve Skotsku

Jednoho odpoledne jsem se prostě tak poškrábala na hlavě a jelikož u mě není od nápadu k realizaci daleko, sebrala jsem dalších 9 šílenců a jala se organizovat cestu na farmu do Skotska. Není totiž lépe stráveného léta, než být po kolena v blátě, s několika litry vody za krkem a mnoha štípanci po celém těle. Pokud se toužíte též vydat za svou pracovní zkušeností v zemědělství do Skotska, čtěte dál :)

Základní informace

 • Autorka: Kristýna
 • Země: Skotsko
 • Město: Blairgowrie
 • Typ pobytu: brigáda
 • Místo: D&B Grant Soft Fruit Growers, Wester Essendy
 • Typ práce: zemědělství
 • Jazyk práce: angličtina se silným skotským dialektem :), rumunština
 • Délka pobytu: od června do srpna 2014 (dva měsíce)

Doprava

Za dopravní prostředek pro cestu do Skotska jsme zvolili letadlo – nejlepší jsou nízkonákladovky typu EasyJet nebo Jet2. Cena se opravdu dost různí, ale počítejte s cenou okolo 6000,- za zpáteční letenky včetně 20 kg zavazadla.

Z Edinburghu jsme jeli Megabusem (cca 5 liber) asi 100 kilometrů na sever do města Perth, kde jsme už chytili linkový bus do Blairgowrie. Megabus je potřeba předem zarezervovat, protože v letních měsících bývá dost obsazený. Z Blairgowrie na farmu nás pak odvezl farmář autem.

Pro cestu do Skotska letadlem je třeba pouze platný občanský průkaz a to i přesto, že VB není součástí Schengenského prostoru.

Nejlepší dopravou jsou nízkonákladovky typu EasyJet.

Nejlepší dopravou jsou nízkonákladovky typu EasyJet.

Ubytování

Ubytováni jsme byli v mobilních domečcích (karavanech) po 4 až 6 lidech (můžete si vybrat, s kým chcete být na karavanu). Karavany jsou většinou pěkné, mají vlastní koupelnu a záchod, kuchyňku, kde je lednice, sporák a rychlovarná konvice. Karavany mají zásuvky na elektřinu, ale je důležité si přivézt českou korekci!

Týdenní cena za karavan je asi 35 liber, tato částka je vám strhávána přímo z platu. Na farmě je k dispozici i wi-fi a erární počítač, wi-fi ale dost často nefunguje. Je možnost praní v automatické pračce, což ale moc nedoporučuji, jelikož jak si tam všichni perou prádlo od bahna, oblečení je po vyprání ještě špinavější, než předtím.

Pracoviště a práce

Pracovní den začínal někdy v šest, někdy v sedm nebo v osm hodin ráno (záleželo, o jakou část sezony se jednalo). Na farmě Colina Granta se pěstují hlavně jahody a maliny, doplňkově ještě ostružiny. Čas strávený na poli byl také různý – podle sezony (takže jsme na poli byli někdy i 13 hodin, jindy třeba jen necelé 2 hodiny). Průměrná výplata průměrného pickera je po odečtení poplatku za ubytování asi 120-150 liber týdně, tudíž určitě tam nedoporučuji jezdit s vidinou výdělku obrovského množství peněz. A už vůbec tam nedoporučuji jezdit s tím, že se nějak rapidně zlepšíte v angličtině – Skota na farmě pracovat neuvidíte. Většinou tam jsou Češi, Slováci, Rumuni a Bulhaři.

Jste rozděleni do skupin asi po 30, každá skupina má jinou barvu. Den předem se vždy dozvíte, na jaké pole jde vaše barva. Každé pole je max. 5 minut chůze od farmy a je u nich k dispozici i TOI-TOIka. Vaši práci kontrolují tzv. supervizoři – obcházejí řádky, jestli sbíráte poctivě, pokud ne, vrátí vás zpátky. Zároveň když nasbíráte množství, které máte nasbírat, jdete k váze, kde vám ovoce zváží a zapíšou. Na farmě není stanovené žádné minimum, které je nutné nasbírat, takže je to čistě na vás :)

Co se týče farmáře a jeho ženy, oba jsou moc milí a po storkách, které jsem slyšela z úst farmářů z jiných farem si troufám i tvrdit, že farma Colina Granta patří mezi nejslušnější v celém Skotsku.

Nejmenuji se...jsem nikdo...jsem míň než nikdo...jsem... B14

Nejmenuji se…jsem nikdo…jsem míň než nikdo…jsem… B14

Život ve Skotsku

Počasí ve Skotsku je takové, že opravdu dost často prší. A to tím způsobem, že v jednu chvíli není na obloze ani mráček, za chvíli přijde doslova průtrž mračen, po které opět začne pařák.

Ceny potravin jsou ve Skotsku lehce vyšší než u nás, ale kvalita je nesrovnatelně lepší a výběr širší. Nejbližší obchod je 5 km od farmy, ale farmář 2x týdně objednává velký autobus, který tam všechny pickery odveze.

Ve Skotsku je také naprosto běžné a bezpečné stopovat. Skoti jsou opravdu moc milí a ochotní lidé (ne jako u nás :-D ). Co se týče autobusové dopravy, je dobrá, ale většinou nikdo neřeší, že autobus přijel o 10 minut déle nebo později, takže doporučuji být všude s předstihem.

A takhle to vypadá, když se jede do nejbližšího městečka do Tesca

A takhle to vypadá, když se jede do nejbližšího městečka do Tesca

Turistické tipy

V okolí farmy je opravdu krásná příroda. Cca 25 km od farmy je hrad Glamise, který si velmi oblíbila Královna Matka. Autobusem můžete také dojet do Perthu, kde je Primark nebo do Dundee, kde je také Primark :) Dále doporučuji návštěvu krásného univerzitního městečka St.Andrews, kde sice Primark není, ale za to uvidíte moře a zároveň se podíváte do míst, kde se seznámil britský korunní princ William s Kate Middleton :) Za návštěvu stojí i nejrůznější whiskárny.

Glamis Castle

Glamis Castle

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

Ze všeho nejvíc mě šokovala rumunská kultura po práci vystrčit reproduktory z oken karavanů, hodit volume doprava a až do noci poslouchat hitovky od Sandu Ciorby. Zároveň je pro Čecha trochu nezvyk, že ve Skotsku je naprosto běžné, pokud potkáte seniory v luxusních sporťácích, které jezdí nalevo.

Některý skotský dopravní značky mě vážně roztřískávají :)

Některý skotský dopravní značky mě vážně roztřískávají :)

3 nezapomenutelné zážitky

 • Když jsem po nějakých 5 týdnech práce na farmě stála v obchodním centru a úplně neznámá paní ke mně přišla a zeptala se mě, jestli nepotřebuju pomoc (tolik k práci na farmě :-D )
 • Když jsme jeli stopem na hrad Glamise, zastavil nám jeden moc milý pán a dovezl nás přímo až k bráně hradu, i když si trochu zajel.
 • Když jsme Ance (hlavní supervizorka a největší svině pod sluncem) naházeli chleba na střechu karavanu, které pak přiletěli sezobávat práci. Ten hluk, co musel být vevnitř si dokážete představit :)

Přínos pobytu

Pokud mám být naprosto upřímná, pobyt ve Skotsku mi dal mnohem více, než celý Erasmus, na který jsem odjela pár týdnů po návratu ze Skotska. Ve Skotsku se hodně naučíte samostatnosti, dostanete cennou lekci při spolupráci s jinými národnostmi a už samotná organizace cesty je celkem vysoký management, zvlášť, pokud vás jede víc (moje skupina měla 10 osob) :) I přes to, že jsem si nevydělala žádnou závratnou částku, určitě nelituji.

Pokud máte nějaké další otázky k práci na farmě, pište do zpráv nebo na můj mail antikrista93(zavináč)gmail.com.

Pohled na Blairgowrie :)

Pohled na Blairgowrie :)

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Adéla (31. 5. 2016 19:05)

Ahoj, mám prosbu, dneska mi napsali z farmy, že neví jestli bude místo. Měli sme vše domluvené, že přijedeme v červenci jenže oni teď neví jestli nás budou potřebovat nemáš nějaké kontakty na farmy? Snažím se ještě různě psát abych měla ještě nějaká "zadní kolečka", kdyby to fakt nevyšlo. Jsme teď trochu zoufalí jestli to vyjde nebo ne. Děkuji Adéla

Odpovědět
Uživatel
Honza (13. 6. 2016 13:06)

Napsali ti z této farmy Colina Granta? Já jen že jsme s nima domluvení asi týden, tak abychom nedopadli jako ty..

Odpovědět
Uživatel
Adéla (7. 6. 2016 20:06)

Easter Denhead Farm mají volná místa

Odpovědět
Uživatel
jana (12. 9. 2016 04:09)

minimalni mzda je ve Scotsku 7,2 plus minus na hodniu. za 120 pounds na tyden vas pekne oskubali.......za tuto praci jsme meli dostat kolem 1200 pounds mesicne.....

Odpovědět
Uživatel
Jan Chodec (25. 7. 2017 14:07)

Zdravim ziju ve skotsku a hledam praci na farme.mohu delat cokoliv.dekuji za odpoved

Odpovědět
Uživatel
Jiří Gabriel (1. 4. 2018 14:04)

Nejlepší práce a zkušenosti jsou vždy na farmě,hlavně ve skotsku pracovník sice moc nevydělá ale vždy pochopí na co má a na co nemá dobrá zkušenost do života.. myslím si že pro středoevropany a východoevropany je farma v anglii top práce.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář