V dnešní době, ve které většina zaměstnavatelů považuje plynulou angličtinu u svého potenciálního zaměstnance takřka za samozřejmost, je zahraniční studijní stáž cenným bodem do životopisu. To pro mě byla asi největší motivace, proč vyrazit na Erasmus. A proč zrovna do Lotyšska? Lehká odpověď – mám ráda Skandinávii a Lotyšsko bylo z nabízených zemí na sever nejvíce :) Jak se mi téměř půl roku žilo ve městě, kterému se přezdívá Perla Pobaltí? Račte číst dál :)
Základní informace
- Autorka: Kristýna
- Země: Lotyšsko
- Město: Riga
- Typ pobytu: Erasmus/studium
- Místo: University of Latvia
- Domovská univerzita: Univerzita Hradec Králové
- Jazyk studia: angličtina
- Délka pobytu: srpen až únor (5 měsíců)
Doprava
Do Rigy jsem se dostala přímým autobusem společnosti Ecolines. Jede z Prahy až do Rigy bez přestupu. Cesta trvá cca 22 hodin (včetně časového posunu – v Rize je o hodinu více než u nás :) ). Jednosměrná jízdenka mně přišla asi na 1500,- Kč. Potřeba je pouze občanský průkaz, jelikož všechny země, přes které se projíždí, jsou součástí Schengenského prostoru (Polsko, Litva, Lotyšsko). Autobusy jsou pohodlné, k dispozici je vlastní tablet, zásuvka, po celou dobu běží wi-fi. Na palubě je i WC.
Ubytování
Po celou dobu pobytu jsem bydlela na kolejích (Reznas), které se nacházely v nejhorší čtvrti ve městě (soudě alespoň podle starostlivého výrazu místních, kdykoliv jsem se jim svěřila, kde bydlím :)). Kompenzací mi ale byla cena ubytování: pouhých 100 euro měsíčně bylo více než příjemných. Pokoje bývají po dvou studentech – já jsem ho sdílela se svou spolužačkou z ročníku. Ubytování na kolejích je vám obvykle nabídnuto během jedné z fází přihlašování se ke studiu na univerzitě, takže se nemusíte sami o nic starat. Budete mít možnost si vybrat, zda chcete bydlet na Reznas dorms nebo na Prima dorms. Osobně doporučuji určitě Reznas. Prima sice vypadá zvenku lépe, ale pokoje jsou o hodně menší, není na nich lednice a celkově tam panuje mnohem větší nepořádek.
Co se týče sprch na Reznas dorms, jsou společné pro celé patro, ale většinou v nich bylo čisto a téměř nikdy jsem tam nemusela čekat. Na každém patře jsou zároveň i dvě částečně vybavené kuchyňky. Zahraniční studenti jsou obvykle ubytováni v přízemí.
Univerzita a studium
University of Latvia má všechny fakulty, které jsou rozmístěné různě po Rize, většinou nově zrekonstruované a prostředí působí velmi pozitivně. Učebny jsou moderně vybavené.
Za největší rozdíl oproti ČR považuji to, že veškeré předměty, které si člověk přihlásil už před příjezdem, bylo možné během prvního měsíce semestru odhlásit, pokud se zjistilo, že se v nich neprobírá to, co od něj dotyčný očekával či se mu nehodí do rozvrhu. Dále byl kladen daleko větší důraz na samostatnou práci studenta i mimo přednášky a semináře.
Všichni vyučující byli moc milí a k Erasmus studentům velmi shovívaví – nikdy nebyl problém se na čemkoliv domluvit. Vzhledem k tomu, že se jednalo o Erasmus pobyt, třídy byly samozřejmě namíchané ze studentů z mnoha různých zemí a mnoha různých úrovní angličtiny, ale kromě drobnějších incidentů se studenty z Turecka během skupinových projektů, jsem žádný závažnější problém nezaznamenala.
Život v Rize (a Lotyšsku obecně)
Riga je celkem hezké město. Historické centrum působí velmi romanticky, čím více však člověk postupuje směrem k předměstím, tím víc je znát komunistická minulost města, která se zejména v zimních měsících projevuje jistou ponurostí. I z výrazů především starších obyvatel Rigy lze číst mnohé.
V Rize žije cca 50% Rusů, takže ruština je slyšet téměř na každém kroku (občas i více než lotyšština).
Městská hromadná doprava v Rize je celkem přehledná, zajímavostí je, že vozový park je z větší části značky Škoda. Pravdou ale je, že vozy už mají něco za sebou :) A neustále přecpaný trolejbus číslo 15 mě občas straší ve snech dodneška :-D
Ceny v Rize jsou relativně srovnatelné s ČR. Typickým lotyšským jídlem je černý chléb a zvláštní nápoj zvaný „kvass“. Pokud se chcete najíst v lotyšském stylu a ochutnat tradiční lotyšskou kuchyni, zajděte do restaurace „Lido“, která je umístěná kousek od Reznas. V Rize je i „česká“ hospoda „Sveiks Švejks“. České pivo tam sice točí, ale kuchyně není česká ani náhodou.
Počasí je o něco chladnější než u nás a dny jsou v zimě dost krátké (v období od listopadu do února si užijete tak 6 hodin denního světla).
Turistické tipy
Velmi doporučuji návštěvu místní Národní opery – krásná architektura se snoubí s prvotřídními výkony ruských baletních souborů.
Každého vojenského fanouška také potěší „Muzeum války“, které mapuje historii lotyšského válečnictví od novověku až po současnost a vstup je zdarma (jako do spousty jiných muzeí v Rize). Za návštěvu stojí i Chrám svatého Petra, z jehož věže je opravdu dechberoucí výhled na celou Rigu z ptačí perspektivy.
Opomenout nesmím ani symbol Rigy – Monument Svobody – který připomíná vyhlášení nezávislosti Lotyšska.
Kulturní šok (aneb co to sakra?!)
Asi největším překvapením pro mě bylo, že se v Rize na den legionářů 16. března koná pochod veteránů z lotyšských divizí SS. Lotyši jsou oproti Čechům také nesmírně vlastenecky založení – během oslav samostatného Lotyšska v listopadu na ulicích běžně potkáte lidi se stuhou na kabátě v lotyšských národních barvách (vínová a bílá). Na domech také bez vnějších důvodů visí národní vlajky, což je u nás k vidění pouze v době nejrůznějších mistrovství a to ještě jen pokud vyhráváme….
Přínos pobytu
Během Erasmu jsem si uvědomila, jak moc důležitý je domov a rodina. Řekla bych, že jsem o dost samostatnější a na spoustu věcí nahlížím trochu jinak než předtím.
Co se týče praktických věcí, získala jsem cenný bod do životopisu a hodně slušný základ ruštiny, se kterým jsem i po příjezdu dále pracovala. Pokud někdo váhá, zda jet na Erasmus či ne, určitě jeďte, nebudete litovat :)
Pokud máte jakékoliv dotazy k životu v Rize či studiu na University od Latvia, neváhejte se na mě obrátit do zpráv nebo na e-mail antikrista93(zavináč)gmail.com.
Diskuse u článku