Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Irský versus německý aupair život

1. 11. 2015 aktualizováno

Vydat se do zahraničí jako aupair má své plusy i mínusy, tak jako každá normální práce. Pracovat v zahraničí, daleko od všeho na co jste zvyklí, vyžaduje dostatek kuráže. V roli aupair potřebujete kuráže o to víc, protože nejen, že se „té“ rodině budete starat o děti, ale budete u rodiny bydlet, jíst, prostě žít jejich rodinný život. Výběr rodiny je tedy tím nejdůležitějším rozhodnutím. Záleží však i na místě pobytu. Jedním z hlavních důvodů, proč mnoho z nás volí práci aupair je jednoznačně cizí jazyk. To, že milujete děti (alespoň na začátku své aupair kariéry) není důvod, ale samozřejmost. V roli aupair mluvit potřebujete, vlastně spíš rozumět, abyste aspoň trošku věděli, co máte dělat. Pokud váháte mezi „speaking in english“ nebo „sprechen Deutsch“, pokusím se vám pomocí svých zkušeností tohle rozhodnutí ulehčit.

Já sama jsem v létě 2013 zdokonalovala svou angličtinu v pohádkovém Irsku, v malé vesničce na velké farmě. Aktuálně se pokouším naučit německy v organizovaném Německu. Má stávající „Deutsch“ aupair zkušenost je právě tou „rozumím, ale raději moc nemluvím“. Na rozdíl od irské zkušenosti „vím, že mluvím víc, jak normální lidi“.

Irsko x Německo

Rodinu jsem si v obou případech našla na stránce www.aupairworld.com/en. Rodiny, které hledají aupair tam mají svůj profil se svými požadavky a fotkami. Není nic jednoduššího, než si založit svůj vlastní aupair profil. Výběr rodiny je tak pouze na vás a ne na cizích lidech z agentury. To, jakým způsobem si vyberete rodinu, je vaše volba. Zda zvolíte agenturou „prověřené“ rodiny, nebo si raději po pár skype hovorech vyberete podle svého gusta.

Do Irska jsem se vydala v roce 2013 na něco málo přes dva měsíce, v období letních prázdnin. Ocitla jsem se v malé vesničce Mount Temple ve farmářské rodině s obrovským sídlem. V tuhle dobu jsem neměla žádného přítele a po irských prázdninách jsem se vracela na Univerzitu. Angličtinu jsem měla na normální komunikativní úrovni. Klasická školní angličtina.

Pro Německo jsem se rozhodla kvůli svému příteli, který tady většinu svého života žije. Abychom byli v jedné zemi a já se naučila německy. Německo je dlouhodobější zálěžitost, měla bych u své nové rodiny pracovat celý rok. Teď jsem tu něco málo přes měsíc.

V Irsku jsem pracovala od 10 od rána do 8 do večera. Máma chodila do práce a táta byl celý den na farmě. Ve vedlejších dveřích jsme měli babičku. Ale v podstatě jsem byla od rána do večera s dětmi sama. Starala jsem se o tři děti- o jednu holčičku (2 roky) a dva kluky (7, 9 let). Tím, že jsme na sebe měli celý den, jsme si na sebe rychle zvykli a já vymýšlela celodenní programy. Olympiádu, letní Vánoce s českým cukrovím, večeří, zdobením stromečku a dárky. Měla jsem dva volné dny v týdnu a výplatu 80 euro na týden.

Volné dny byly dané, ale pokud jsem chtěla na delší výlet, vždycky se mi snažili vyhovět. I když neměli moc času, brali mě na výlety, nakupovat a trávili se mnou večery. Vařila jsem, uklízela jsem a starala se o děti. Později i o štěně, které jsme společně vybrali. Pomáhala jsem se zvířaty a stala se tak pomocnou cow girl. Už po prvních týdnech jsem byla spíš starší sestra a členka rodiny, než externí pracovnice. I ve svých volných dnech jsme byli pohromadě, všechno co jsem dělala, bylo nejlepší na světě. Neustále jsem byla chválena a obdarovávána.

Pořádkumilovná moje irská rodina zrovna nebyla, organizovaná už vůbec ne. Všechno se dělalo na poslední chvíli a plány na další den byly dalekou budoucností. Postrádala jsem jakýkoli řád nebo pravidelně se opakující domácí činnost, třeba páteční úklid nebo nakupování (pravidelné dojení 500 krav do toho samozřejmě nepočítám). Člověk by řekl, že tahle rodina musí být pořád ve stresu. Právě naopak, užívali se sebe navzájem a každý den. I když kvůli práci a farmě nevěděli kam dřív skočit, v podstatě měli všechno (až na ten nepořádek a fast food styl „vaření“) pod kontrolou a nikdy jsem je neviděla ve špatné náladě. Ve volném čase jsem hodně cestovala, poznávala nádhernou irskou přírodu a spoustu nových lidí. Moje angličtina byla lepší a lepší a pusa mi jela o sto šest. Jako vždy jsem na potkání vyprávěla cizím lidem celej svůj život.

Do Německa jsem se rozhodla vydat na rok. Stejný počet dětí, tentokrát 3 holky (3, 8 a 10 let). Moje pracovní doba je od 13 do 18-19 hodin, takže mám spoustu volného času. Úplné volno mám každý druhý víkend, kdy jsou holky u táty. Německá máma totiž bydlí s přítelem. Moje výplata je 400 euro měsíčně. S tím, že mi rodina zaplatila pojištění na celý rok a intenzivní kurz němčiny. Máma nechodí do práce, takže s holkama nejsem sama téměř nikdy. Vaření a uklizení není v popisu mé práce. V podstatě jsem tady od toho, abych holky bavila a hrála si.

Organizace, pravidla a pořádek, jsou tady na prvním místě. Všechno má svůj řád a místo. Každý den obědváme a večeříme ve stejnou hodinu. Holky i máma se sprchují každý den ve stejnou dobu. Po tom, co holky přijdou ze školy, začínáme obědem. Po obědě si všechny čistíme zuby a hned se musí zasednout k úkolům. Já jdu nahoru do hrací místnosti, bavit nejmenší z nich. Odpoledne (nejlépe ve stejný čas) venčím nejbláznivějšího psa, kterýho jsem kdy viděla. Sprcha, večeře, čištění zubů, 45 minut televize a do pokojíčků. Každou středu umýváme vlasy, každý pátek uklízíme. Po své pracovní době odcházím k sobě do pokojíčku. V echt německé rodině vás toho moc nepřekvapí. Přijela jsem sem téměř s nulovou znalostí jazyka. Po měsíci rozumím většině konverzací a snažím se mluvit čím dál víc. Dokonce v různých časech. Jsem tady spíš v práci, než doma.

Každá rodina je jiná a jinak bláznivá. To, že si vyberete Irsko, vám nezaručí skvělou a príma rodinu.

Irský versus německý aupair život

Poselství mého článku:

Jazyk je opravdu nejdůležitějším nástrojem lidstva. Pokud jedete do ciziny s tím, že jazyk vaší nové země neznáte, není to úplně jednoduchý. Ale práce aupair je k naučení jazyka jednou z nejlepších možností. Slyšíte ho všude kolem sebe, navíc od dětí se učíte rychle a kurz taky není k zahození. Pokud máte rádi rutinu a řád, rozhodně se vydejte do Německa. Taky bych doporučovala rodiče, kteří mají zaměstnání a děti si tak zvyknou být jen s vámi a ne pokaždé volat „mamá mamá“. Život na farmě vás naučí spoustu nových věcí, odpočinete si od shonu a města, a tak nějak splynete s přírodou. Práce aupair má co nabídnout a je jen na vás, jak tu příležitost využijete. Já třeba vím, že nechci víc než dvě děti a že nechci bydlet ve velkém městě, ale raději splynout s tou přírodou ( když 500 krav k tomu zrovna nepotřebuju). A taky, že pravidla musí být, ale jsou přece od toho, aby se občas porušila.

Petra

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář