Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Můj rok na Erasmu v belgickém Gentu

10. 10. 2015 aktualizováno

Někdy se říká, že si vy nevybíráte místo, ale místo si vybere vás. Pokud cítíte motýlky v břiše při kontaktu s pivními speciály, majonézou v množství větším než malém a celkově vám vrtá hlavou, jak by asi dopadly Čechy, kdyby kdysi měly nějakou kolonii, nemůžu jinak než vám belgický Gent doporučit.

Základní informace

  • Autorka: Edusha
  • Země: Belgie
  • Město: Gent
  • Typ pobytu: Erasmus
  • Univerzita: Universiteit Gent
  • Domovská univerzita: Univerzita Palackého v Olomouci
  • Obor studia: Aplikovaná lingvistika
  • Jazyk studia: nizozemština/angličtina
  • Délka pobytu: od září do července (10 měsíců)

Doprava

Vycházím z toho, že kombinace světově nejlepšího piva + čokolády vás přesvědčila, studijní a jiná oddělení máte oběhány a teď už jen zbývá se do Belgie dopravit.

Nejlevnější variantou je let všemi známým Ryanairem. Pokud můžete, bookujte letenku s co největším předstihem. Nejlevnější letenky se pohybují okolo 20 eur. Výhoda: za hodinu a půl jste u cíle. Nevýhoda: k ceně počítejte ještě 15-25 eur za odbavené zavazadlo.

Tip: Letadlo přistává na letišti Brussel – Charleroi a nejlepší cesta, jak se dostat do Gentu je se shuttle busy od společnosti Flibco. Jízdenku musíte bookovat předem, ale stojí jen nějakých 15 euro a autobus vás odveze přímo do Gentu. Vyhnete se tak přestupování.

Pro ty, kteří si rádi 12-16 hodinek posedí, jsou tu autobusoví přepravci (Eurolines, Student Agency). Výhoda: převážejí i velká zavazadla (např. kola). Nevýhoda: 16h cesty!!!

Pro fanoušky pozemní přepravy je tu ještě další možnost – tou je využití spolujízdy, se kterou se můžete do Belgie dostat za zhruba 40-80 eur (ceny se liší řidič od řidiče). Výhoda: cesta netrvá tak dlouho jako autobusem. Nevýhoda: pro ty, kteří se nechtějí socializovat možná ne-úplně-skvělá volba.

Ubytování v Gentu

První rada: začněte si střechu nad hlavou hledat co nejdříve. V Gentu je studentů hodně a ubytovacích kapacit málo. Většinou si asi budete moct zažádat o kolej od vaší hostitelské university ale např. v případě Univeristy Gent jsou ceny za 1 pokoj dost nastřelené (kolem 400 eur). Vyplatí se tedy si obstarat něco na vlastní pěst.

 

V Belgii většina těch, kteří nejsou na koleji, bydlí v tzv. „kotu“. To znamená totéž jako pokoj na privátě. Dají se najít na internetu nebo FB skupinách. Hledání chce trpělivost – ne všichni belgičtí vlastníci bytů se chtějí zaobírat zahraničními studenty. Nejztrácejte ale motivaci, kot se v Gentu za rozumnou cenu (280-340 eur) určitě sehnat dá.

kot

Univerzita

V Gentu je přibližně 5 vysokých škol. Ať už plánuje studovat na jakkékoliv, trápí vás možná obavy typu: co mám vyplnit, kde si budu moci vyřídit všechny dokumenty, atd… Ze zkušenosti mohu hovořit pouze o Universiteit Gent, ale jsem přesvědčená, že ať už si školu vyberete jakoukoliv, nemusíte se bát, že by vás zanechali bez informací a bez pomoci. Studijní referentky jsou bez výjimky velmi milé a ochotné pomoci. S otázkami ohledně studentského života se obraťte na místní ESN skupinu (Erasmus Student Network), což jsou zkušení organizátoři společných výletů a pařeb velké části Erasmus studentstva.

Koho by snad zlákalo naučit se chrochtnout nizozemsky (to je možná trochu falešná reklama, Vlámové tolik jako jejich severní sousedé nechrochtají) nabízí univerzita jazykové kurzy nizozemštiny. Nebo si předměty nizozemština pro cizince můžete zapsat a k nějaké té znalosti jazyka si připsat navíc ještě kredity.

de brug

Finance

Asi takhle: Belgie není úplně nejlevnější zemí na zeměkouli. Jídlo, MHD, vlaky,… jsou podstatně dražší než v Česku. Vyplatí se tedy určitě si sám vařit místo chození na jídlo (pokud to dovednosti dovolují) nebo obdobně místo ježdění tramvají doporučuji půjčit si na dobu pobytu kolo.

Vlastnímu rozpočtu můžete vypomoci prací. Nejjednodušší je práce pro univerzitu samotnou, kde si nemusíte vyřizovat žádné formality a rovnou začít pracovat (většinou se jedná o práci v menze). Kdo se štítí špinavého nádobí, toho snad rozveselí pohled na hodinovou mzdu, která dělá něco kolem 10 eur na hodinu.

Life in Ghent

Pokud by se jednou někdo rozhodl postavit Disneyland pro studentstvo, musel by se Gentem významně inspirovat. Pojedete-li jen na jeden semestr, určitě si Gent neužijete dosyta. Být u všeho se vám totiž rozhodně nepodaří. Statistické údaje po ruce nemám, ale tolik studentských hospod na m² je k vidění málokde. A není divu, studenti tvoří v Gentu podstatnou část obyvatelstva (z celkových 230 000 obyvatel je cca 70 000 studentů). Stihnout tedy oběhat všechny koncerty, divadla, kluby, muzea, kavárny a tak dále bude možná trochu oříšek. Když se zastavím konkrétně u muzeí, tak těch je jenom v Gentu 9 a vstupné pro studenty je většinou 1 euro ( pět hvězdiček pro muzeum psychiatrie Dr. Guislain).

Kdo si kulturu raději prolévá hrdlem, zklamán také nebude. I Gent má po vzoru Ostravy svojí vlastní party-ulici, kde zábava v časných ranních hodinách teprve začíná. Popis toho, kam všude se dá zajít by vystačil na samostatný článek čili nechávám na vás najít ten správný podnik, který odpovídá vašemu zaměření.

Reizen

Pro cestování vlakem se vyplatí pořídit si tzv. GoPass (10 jízd, <26 let), se kterým vás jedna cesta do jakéhokoliv belgické stanice vyjde na 5 euro. Přejet Belgii z východní hranice až na pobřeží trvá všehovšudy 2,5 hodiny. Železniční síť je velmi hustá čili v podstatě kamkoliv se dostanete vlakem. Města, která učitě stojí za návštěvu jsou Antverpy, Brugy, Lovaň (Leuven), Brusel samozřejmě, Namur a spousta dalších. V nejkrásnějším městě Belgie už stejně bydlet budete, takže no stress. Z Belgie je to všude blízko, takže vám nic nebrání vyjet si také do sousedních států, například v Paříži jste z Bruselu za 3 hodiny a do Londýna jezdí autobusy za 25 eur.

Závěrem: Gent ode mě dostává 11 bodů z 10, a proto Erasmus v tomto městě doporučuji vesel dál.

Tot ziens in Gent!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář