Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Práce v Holandsku aneb nejdřív přijedu a pak se uvidí

10. 11. 2015 aktualizováno

Příběh o tom, že najít si práci v zahraničí není vůbec těžký a jde to i bez podvodných agentur.

Důvod, proč jsem se místo letní brigády v Česku rozhodla pro studené, placaté upršené Holandsko, byla podle některých známých bláznovina. Tam, kde příběhy mnoha studentů na těchto stránkách končí, tam ten můj začíná. Po návratu z Erasmu v Anglii jsem přijela zamilovaná až po uši a po několika měsících vzájemných víkendových návštěvách jsem se rozhodla, že si sbalím na pár měsíců kufry znovu, najdu si na místě brigádu a zjistím, jak to s těma láskama na dálku je. Přestože jsem nejela do Nizozemska pracovat poprvé, na rozdíl od dvou předchozích zkušeností s pracovními agenturami jsem se rozhodla být ženou činu a práci si nějak najít sama.

Základní informace

 • Autorka: Andrea
 • Země: Nizozemsko
 • Město: Hoorn/Amsterdam
 • Typ pobytu: Brigáda
 • Místo: Dam Good Cooffee, Amsterdam
 • Práce: Baristka
 • Jazyk práce: Angličtina a pár vtipných holandských frází z youtube
 • Délka pobytu: červen – září 2015 (3 měsíce)

Doprava

Pro obě cesty tam i zpět jsem zvolila méně pohodlnou, ale levnější variantu autobusem. Nevýhody jsou jistě všem jasné – čas a komfort. Existuje ale také plno výhod: cena (jedna cesta kolem od 1000 Kč), žádné poplatky za zavazadla a odjezd z Florence místo složitého kodrcání na letiště. Většina autobusových společností jede přes noc, takže jde cestu víceméně prospat (nikdy se mi nestalo, že bych neměla celou dvousedačku pro sebe).

Aktuálně vím o 3 autobusových společnostech. Německý Flixbus a dále Student Agency a Eurolines. Za sebe můžu s čistým svědomím doporučit Flixbus, který je cenově dostupný, spolehlivý, poskytuje wifi a jede víckrát denně. Cesta trvá necelých 13 hodin, s dražším Student Agency se dostává k nějakým 16 hodinám. Eurolines jede také kolem 13 hodin, jen je komfort o trošku nižší.

Dalšími možnostmi jsou spolujízdy či letecká doprava. Easyjet nabízí ideální spojení Praha-Amsterdam, ale letenky se vyplatí kupovat s větším předstihem. O něco levnější je Wizzair, který létá Brno-Eindhoven. Pokud ale neplánujete zůstat na jihu Holandska, provětráte peněženku při nákupu lístků za dopravu. Ta je obecně v Holandsku 3-4x dražší, než na co jsme v ČR zvyklí.

Pracovní dovolená v Holandsku

Ubytování

Vzhledem k tomu, že přítel měl stáž cca 40 km od Amsterdamu, rozhodli jsme se bydlet napůl cesty. Ideální místo jsme našli v krásném historickém městě Hoorn. Protože jsme oba chudí studenti, hledali jsme spolubydlení, jeho nabídka je ale v menších městech omezená. Navíc ne každý je ochoten pronajmout pokoj jen na čtvrt roku. Z nouze jsme proto přijali nabídku mladého majitele domu na kraji města. Spolu s ním dům obývali dva psi a dva Mexičané. Soužití to často bylo náročné, zejména co se týkalo úklidu nebo péče o domácí mazlíčky. Mladý majitel byl totiž velký sobec, bordelář a hamoun. Za mini podkrovní pokojíček jsme platili 400 €. K dispozici jsme měli plně vybavenou kuchyň s obývací místností a terasu. Všude byl ale takový nepořádek a špína, že jsme společné prostory využívali jen minimálně. Pro mě osobně bylo ubytování tím jediným mínusem celého léta.

Nutno podotknout, že obecně ubytování v Holandsku je velmi nákladné. Vzhledem k nepříznivému počasí bývají byty také často vlhké a studené. Pro Čechy navíc může nějakou chvíli trvat, než si zvyknou na obrovská okna, která jsou posazená velmi nízko a umožňují lidem zvenčí vidět prakticky celý byt.

Pracovní dovolená v Holandsku

Hledání práce

Nápad, že se v létě vydám do Holandska, přišel asi dva měsíce před odjezdem. Protože jsem z povahy dost iniciativní holka, okamžitě jsem se jala vygooglit všechny hotely ve městě a pozitivním motivačním dopisem je oslovila, jestli někdo nemá zájem zaměstnat holku z Východu na recepci. Po pár týdnech bez jediné pozitivní odpovědi mi bylo jasné, že tudy cesta nevede a budu muset hledat až na místě.

Přestože je Holandsko anglicky mluvícím cizincům velmi pozitivně nakloněno a lidé nemají v drtivé většině vůbec problém kdykoli do angličtiny bez mrknutí oka přepnout, v menších městech se práce pro cizince hledá těžce. Sama jsem se o tom přesvědčila po několika dnech zbytečného běhání po desítkách restaurací s životopisy v ruce. Navzdory inzerátům urgentně hledajícím pomocné síly na letní sezónu ještě před tím, než Holandsko po statisících zaplaví němečtí důchodci, moji nabídku na škrábání brambor v tmavém rohu kuchyně nikdo přijmout nechtěl.

Můj optimismus ale ještě neměl dost. Amsterdam, který je z Hoornu vlakem na dosah za méně než půlhodinu, jsem vzala další den útokem a za hodinu jsem už měla domluvené dvě pracovní nabídky. Ulice mířící od hlavního nádraží k náměstí Dam jsou plné lepších i horších restaurací zaměřených pouze na turisty. Samotný Amsterdam obývá více než 150 světových národností a město je tolerantní jakýmkoli národnostním, náboženským či sexuálním menšinám.

 

První nabídku jsem ukořistila přímo na Damu v malém café bistru se sympatickým názvem Dam Good Coffee. Příjemné a trochu hipsterské místo s čerstvými holandskými vaflemi, pěti druhy cheesecaků, koláči, ovocnými bochníky, italskou zmrzlinou a opravdu kvalitním kafem bylo něco, co mě okamžitě uchvátilo. Také vědomí, že třetina zaměstnanců jsou lidi z celého světa a 90% času na vás všichni mluví anglicky, mě utvrdilo, že tohle je to správné místo.

Holanďani se obecně moc nepředřou, v práci nikdo netráví více než 8h denně, daleko častěji jsou lidé zaměstnáváni na částečné úvazky než na celé. Minimální plat se stupňuje podle věku, ale od 23 let mají všichni minimálně 10,8 € hrubého (tj. cca 8,8 € netto). Proto, abyste mohli v Holandsku legálně pracovat, potřebujete jen jediný papír z úřadu – tzv. sofinumer, čili daňové číslo, které vám vystaví na jakémkoli úřadě. Po domluvení schůzky stačí přijít jenom s občankou. Přestože sama studuji mezinárodní vztahy a evropská studia, až po této zkušenosti jsem si uvědomila, jak je volný pohyb napříč EU hrozně fajn.

Druhou práci jsem si našla o pár desítek metrů blíže hlavnímu nádraží, v jedné italské restauraci. Původní plán udržet si obě zaměstnání jsem ale po pár dnech vzdala, protože se brzy ukázalo, že Italové vůbec nejsou Italové, ale Turci, kteří si na ně hrají a vykřikují pár italských vět pořád dokola  Tento fakt by mi vůbec nevadil, kdyby mi po první výplatě nedali o několik eur na hodinu méně, než byla zákonem stanovená minimální mzda a celkově vůbec nedrželi podmínky, na kterých jsme se domluvili. Takže stejně jako kdekoli jinde je třeba dát si pozor na zaměstnavatele. Zejména pokud se jedná o oblast gastronomie, tak zaměstnávání na černo je in asi úplně všude.

Život v Holandsku

Pro mě osobně se Holandsko od Česka velmi liší. I po spoustě měsíců, které jsem tam v průběhu posledních let strávila, si nemůžu zvyknout na monotónně placatou krajinu a nevyzpytatelné počasí, které přináší dešťové přeháňky klidně i několikrát denně. Přesto je to ale země krásná a žít se tu může moc hezky. Velmi osobitá je nizozemská architektura – ať už se jedná o historické cihlové budovy, úzké činžáky podél kanálů, které stojí různě nakřivo, nebo moderní a nápadité mrakodrapy viditelné například v Rotterdamu. U prohlížení budov je ale třeba mít se neustále ve střehu vůči dravým cyklistům, kteří mají za jakýchkoli podmínek téměř absolutní přednost, ať už svítí červená, nebo zelená na semaforu. Přesto se ale jedná o nejlepší městský dopravní prostředek. Holanďani obecně vůbec nejsou zvyklí chodit pěšky. Pokud nějakého znáte, schválně ho zkuste vzít na túru po českých kopcích

Jak už jsem výše naznačila, hromadná doprava je velmi drahá. Slev se prakticky nedočkáte, pokud ano, musíte si je nejdřív koupit. Pojem studentská sleva v holandštině snad ani neexistuje. Na druhou stranu je ale na dočasnost spojů spolehnutí, k dispozici je vždy wifi, a to i v minibusech, které křižují malými vesničkami.

Jídlo v obchodech je cca 1, 5x draží než u nás. Záleží ale na typu potravin. Mléčné výrobky jsou naopak levnější, stejně tak i pro nás exotické potraviny, které jsou v Holandsku díky vyššímu počtu národnostních menšin daleko žádanější. Kvalita potravin je o poznání vyšší, zejména co se týče sýrů, mléčných výrobků, uzenin, ovoce a zeleniny. Holanďani jsou navíc velmi líní a prakticky nemají vlastní holandskou kuchyni, takže je úplně normální nakoupit v obchodě již čerstvě nasekanou cibuli najemno, oloupané a předvařené brambory, namíchané zeleninové směsi na indickou, thajskou, čínskou či vietnamskou kuchyni atd. Navíc je v každém menším i větším městě minimálně jeden polský obchod, takže vám prakticky nic z českých ingrediencí nemůže chybět. Vysoké ceny jsou samozřejmě znatelné u alkoholu a cigaret. Několikanásobně dražší jsou také návštěvy restaurací – průběrný oběd vás v běžné restauraci vyjde na 20 €.

Pracovní dovolená v Holandsku

Turistické tipy

Holandsko má velmi dobrou dopravní infrastrukturu. Celou zemi přejedete po dálnici za tři hodiny. Síť silnic je velmi hustá a kvalitní, dálniční známky nejsou potřeba. Méně příjemné jsou ceny za ubytování, ať už se jedná o kempy nebo o hotely. Spaní nadivoko ve volné přírodě je prakticky nemožné a spaní v autech kvůli bezpečnosti zakázané. I přes zmíněná negativa ale můžu cestovní po Holandsku velmi ráda doporučit. Široké a dlouhé pláže, roztomilá městečka se sítí kanálů, projíždějící lodě a plachetnice, kvůli kterým se v Holandsku na každém kroku staví zvedací mosty – to všechno stojí za vidění. Úžasným zážitkem může být i výlet na některý ze čtyř fríských ostrovů, které jsou tvořeny písečnými dunami.

Na jaře celá země hraje všemi barvami nejen díky tulipánům, ale i dalším druhům kytek, které dělají z Holandska jednoho z největších světových exportérů. Léto je zase plné kvalitních festivalů.

Co se týče konkrétních tipů na výlet, za sebe můžu doporučit kromě velkých a známých měst námi obývaný Hoorn, dále Harlingen, a z něj na ostrov Terschelling, Groningen a nebo Valkenberg.

Pracovní dovolená v Holandsku

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

Holandsko je známé svou volnější drogovou politikou a legální prostitucí. Tato atmosféra na vás dýchne zejména v Amsterdamu, v ostatních městech už není tento trend příliš viditelný. Také zvyknout si na všudypřítomné cyklisty může člověku chvilku trvat.

Pracovní dovolená v Holandsku

5 nezapomenutelných zážitků

 • Sail Amsterdam – jedna z největších námořnických událostí na světě. Do města se jednou za 4 roky sjedou lodě z celého světa, od malých gumových člunů až po vojenská námořnictva. Během prodlouženého víkendu se na událost přijede podívat kolem milionu návštěvníků.
 • Walibi – zábavní lunapark s horskými dráhami, o kterých si můžeme nechat v ČR zdát
 • Výlet na dvoukole napříč ostrovem Terschelling
 • Horká vafle s nutelou, jahodami a šlehačkou ke snídani
 • Atmosféra Amsterdamu – ačkoli nejsem velký příznivec turisticky přeplněných míst, kýčovitých coffeeshopů a gay barů, všechno dohromady udává městu takovou atmosféru, kterou jinde v Evropě nezažijete.

Pracovní dovolená v Holandsku

Přínos pobytu

Přínosy jsou v mém případě hodně osobního charakteru. Nejela jsem do zahraničí, abych si mohla napsat další kolonku do životopisu nebo se snažila zdokonalit v angličtině, ale proto, že jsem chtěla zjistit, jestli má nějaký vztah na dálku vůbec cenu. A zjistila jsem, že sakramentsky má Jako bonus jsem se naučila alespoň rozumět holandsky, procestovala velký kus země + země okolní a navázala velká přátelství.

Je možné, že jsem měla zrovna velké štěstí na lidi kolem sebe, ale díky tomu všemu jsem si uvědomila, že hranice uvnitř EU jsou pro nás mladé jenom formalita na mapě a strach z neznámého není o moc větší, než když se stěhujeme z Brna do Prahy.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (3 hlasy)

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
barbora (17. 11. 2015 22:11)

To je škola, že si ten článek nenapsala dřív. Já bydlím v Hoornu u moji host rodiny už od března:)

Odpovědět
Uživatel
Kacka (4. 9. 2016 13:09)

ahojky, zaujal me tvuj odkaz a rada bych se Te zeptala, zda mi muzes napsat, prosim, nejake kontakty na praci v Holandsku. Klidne i na cerno. Diky moc dopredu! Kacka na mailu: [email protected]

Odpovědět
Uživatel
Peter (14. 9. 2016 23:09)

Ahoj,Wow napsala jsi to moc hezky ,je to moc naučne a urcite moc inspiruici prejeme ti mnoho dalsich uspjechu a pevne zdravy,my z moji zenou to jedem brzy skousit take ,we are excited a looooot 😊 Peace & love Pedro & Lisa

Odpovědět
Uživatel
Woody (2. 10. 2016 21:10)

Zdravím, měla bych jen jednu otázku: kolik peněz jsi měla do začáku, nebo kolik si myslíš, že by bylo potřeba? Ráda bych tu se všim sekla a prostě se defacto přestěhovala, ale zajímalo by mě, kolik by bylo potřeba našetřit (minimálně, je mi jasný, že čim víc, tim líp), aby to fakt šlo? Kdyztak napiš prosím na mail: [email protected] :) Díky moc předem. ~

Odpovědět
Uživatel
Alena (1. 3. 2017 05:03)

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, kde jsi sehnala ubytování, jestli jsi šla do hotelu a pak si našla práci a pak nějaký privát? A nevíš, jak se shání privátní bydlení, když to nechceš přes realitní kanceláře? Chceme s přítelem bydlet v NL na privátě poblíž Leidenu (ideálně co nejblíž k moři) a vůbec netuším, jak to mám shánět, díky moc za odpověď. Můžeš mi napsat na [email protected] nebo odpovědět přímo sem.

Odpovědět
Uživatel
Tomáš (29. 9. 2017 18:09)

Super napsané :) 1.10.2017 jedu pracovně do Holandska, takže tvůj článek mi hodně pomohl :) děkuji a kdyby mě cokoliv napadlo, můžeš mi poslat na můj email tvůj email ? :D děkuji [email protected]

Odpovědět
Uživatel
Milan Tůma (6. 6. 2018 07:06)

Byl bych rád za pomoc a tip chci se do Holandska odstěhovat a angličtinou bojuju ale tam mě to donutí pomůže mi někdo rozjet ? Časem to nějak otočím finančně až se rozjezdu

Odpovědět
Uživatel
Milan Tůma (6. 6. 2018 07:06)

Kontakt [email protected] dík za odpověď

Odpovědět
Uživatel
Milan Tůma (6. 6. 2018 07:06)

E-mail [email protected]

Odpovědět
Uživatel
Storm (9. 6. 2018 18:06)

Myslim ze tento clanek stoji za hovno, Sam jsem zacinal pred 15ti lety v zahranici a podle tohodle . . Nikdy se nikam neposunes.. .Stale ty stejny hovna. . . A potom. . Kdo chce delat tu nejhur placenou praci?? A do to ho to bydlo. . Stale smrdet na share house a nebo bejt pod mikroskopem jako tupej aupair.

Odpovědět
Uživatel
. (14. 10. 2018 11:10)

Zas tak romanticky to neni

Odpovědět
Uživatel
Patrik (14. 12. 2018 11:12)

Děkuju Velice Děkuju za Úžasný článěk! Srdečné Pozdravy z Čech :D

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář