Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Studijní pobyt v Milledgeville, USA

22.9.2015 aktualizováno

Jednoho dne se na nástěnce hudební katedry objevil informační leták ohledně studijního pobytu v USA pro 3-5 studentů. Pro všechny studenty to byla zajímavá věc, jelikož atraktivita programu Erasmus u nás není vysoká. Rozhodující byl prospěch a jazyková vybavenost, potom už záleželo na počtu studentů a rozhodnutí katedry, kdo bude moci odjet. Přihlásil jsem se, nedoufajíc, že by to mohlo vyjít. O to větší byl šok, když mi z rektorátu přišel mail, že jsem byl vybrán. To mě potvrdilo v přesvědčení, zkusit využít každou příležitost, ač se zdá nejnepravděpodobnější.

Základní informace

  • Autor: Stanislav
  • Země:  USA, Georgia
  • Město: Milledgeville
  • Typ pobytu: studium
  • Místo: škola Georgia College
  • Domovská univerzita: Univerzita Hradec Králové
  • Obor: Music
  • Jazyk studia:  Angličtina
  • Délka pobytu: 4 měsíce (půlka srpna až půlka prosince)

Doprava

Dopravili jsme se samozřejmě letadlem, přímá linka není, je nutno přestupovat v Amsterodamu nebo v Paříži. Cena letenky vyjde na 27-30 000 kč, zaleží, jak moc dopředu letenky zakoupíte a jaký bude kurz. Let trvá hodinu a půl po Evropě a 8 hodin přes oceán cca. Pro cestu je potřeba pas s vízem a formulář DS 2019, poté je potřeba mít doklad o zaplacení SEVIS poplatku a nezbytná očkování. Cesta bývá bez problémů, jediné na co je potřeba se připravit tak je podrobný rozhovor s úředníkem na letišti, který si vás vyzpovídá, proč letíte do USA a co tam budete dělat.

Ubytování

Ubytování jsem měl relativně levné, protože jsem bydlel 3 km od kampusu. Na kampusu se pohybuje mezi 550-720 dolary za měsíc, já žil v domě s několika spolubydlícími (další čeští studenti) a platil 400 dolarů měsíčně včetně internetu a energií.  Pronájem domu jsme sehnali na facebooku v jedné zvláštní univerzitní skupině, kam nás náhodou přijal jejich administrátor. Nebylo snadné se do ní dostat… Nutno dodat, že dům byl vybavený pouze elektrospotřebiči a několika kusy nábytku v obýváku. Pokoje byly prázdné. Pronajmout si dům není nic jednoduchého. Přijde vám nájemní smlouva a než se jí prokousáte, strávíte nad ní mnoho hodin času. Je to náročná právnická angličtina. Hodně záleží na pronajímateli, jaký je to druh člověka. My jsme měli na lidi štěstí.  Krom univerzitního ubytování ve městě existují soukromé komplexy s byty. Ty se pohybují kolem 600 dolarů měsíčně. Obecně záleží na tom, kolik máte peněz a jak moc vám záleží žít na kampusu, kde se člověk lépe seznámí se studenty.

Typický dům

Typický dům

Univerzita a studium

Studoval jsem na malé lokální univerzitě s cca 6000 studenty. Má čtvercový kampus s budovami v antickém stylu, zděnými červenými cihlami. V kampusu je park a různé menší koutky pro odpočinek. Celkově je velice krásný. Rozdíl oproti univerzitě v ČR je, že se vše nachází na jednom místě (kromě sportovního areálu, do kterého se jezdí 10 min autobusem.)

Studium je naprosto odlišné než v ČR. Nejsou žádné přednášky, pouze semináře, které jsou povinné. Docházka je pečlivě hlídána a dochvilnost je považována za samozřejmost. Rozvrhy jsou stavěné tak, aby nedošlo ke kolizím. Předměty jsou hodnoceny kredity, podle nichž se udává náročnost a hodinová dotace předmětu (2 kredity, 2 hodiny týdně atd.) Semináře mají jasně danou strukturu podle sylabu a je nutné se na každý připravovat. Je dán důraz na aktivitu studenta v hodinách.

Testy probíhají průběžně během semestru. Spíše to připomíná středoškolský styl výuky a hodnocení. Závěrečná zkouška má většinou pouze 20-25% váhu celkové známky. Prostě se musí makat celý semestr. Přístup učitelů je profesionální a pečlivý. Všechno se dělá pořádně, žádné úlevy a ignorantský přistup. Vzhledem k tomu, že se za vzdělání platí astronomické sumy, je výuka i vybavení učeben (hardware i software) na špičkové úrovni. Například v knihovně jsem 5 minut zíral na jeden stroj. Až pak mi došlo, že je to 3D tiskárna. Studium je obohacené o mnoho studentských klubů různého zaměření, do kterých je možno se přihlásit. Kluby pořádají různé výlety a akce.

Život v Milledgeville

Milledgeville je malé městečko asi s 30 000 obyvateli. Krom kampusu a několika uliček s hospodami v něm prakticky nic není. Na zdejší počet obyvatel je ve městě mnoho kostelů různých církví. Univerzita se snaží přivést kulturní život do města, pořádáním koncertů, besed a jiných akcí. Velkou roli na životě města mají univerzitní kluby. Velký problém je, že ve městě neexistuje žádná hromadná doprava a pokud nemáte auto nebo kamaráda s autem jste prakticky odříznutí od světa. Počasí je horké, v letních měsících teplota šplhá k 40 stupňům celsia a na sluníčku je k nevydržení. Podzim je nádherný. Občas prší, ale jinak je úchvatné pozorovat čtyřbarevné stromy, jak se postupně mění. Prvního prosince 2014 jsme ještě naměřili 20 stupňů. Problémem jsou tornáda, jež se zde vyskytují často. Existuje tu propracovaný informační systém výstrahy, a proto není třeba se bát. Američani všechna bezpečnostní opatření berou velmi vážně.

V USA je všecko hrozně velké a roztahané. Je to veliká země, neomezených možností a služeb, kde se nemusí šetřit s místem. Podle toho vypadají nákupní centra a parkoviště. Lidé žijí v rodinných domech, byty jsou obvyklé jen ve velkých městech. Každý používá auto. Je obvyklé, že každý člen rodiny má svoje vlastní. Ceny benzínu jsou o třetinu levnější než u nás, tak proč ne. Ceny potravin jsou na jejich poměry dostupné, pro nás ale ne. Nejhorší je to se zeleninou a mléčnými výrobky, které jsou u nás min. o třetinu levnější. Maso je u nás levnější asi o čtvrtinu. Neexistují zde drobné obchody s potravinami. Vedou pouze hypermarkety cca 4 km vzdálené od centra. V hospodách jsou velmi populární kuřecí křídla na různé způsoby. Pak dělají výborné hamburgery. To je jejich jediná vlastní kuchyně. Dále mají pizzu, různé saláty a grilování. Obecně řečeno je americká kuchyně velmi tučná a nezdravá. Stravování v univerzitní jídelně je rovněž nezdravé a nedá se tam jíst pravidelně. Alkohol je dost drahý. Třetinka piva klidně za 80 korun a to ještě toho méně kvalitního. Pijí hlavně pivo a tvrdý alkohol. Víno tolik ne. Alkohol se dá sehnat ve speciálních likérkách. Whisky mají velmi kvalitní. U cen v hospodách je problém v tom, že jsou bez daně a musíte připočítat cca 15% spropitné, což vám výrazně zvýší náklady.

Turistické tipy

Stát Georgia je poměrně členitý. Na severu mají kopcovitý terén, na západě bažiny a cca dvě hodiny jižně od Atlanty se dramaticky otepluje, což mi přišlo docela zajímavé. Na východě mají moře. V Georgii stojí za to vidět Atlantu s největším akváriem na světě. Je zde také centrum CNN a muzeum Coca Coly. Po ochutnávce jejich produktů na konci prohlídky vás rozhodně opustí chuť k jídlu :). Ostatní velká města mají asi 100k obyvatel. Hezké město je Macon 45 minut autem od Milledgeville. Nejturističtějším městem je však Savanah. Důležitý přístav za občanské války. Zde se budete cítit jako v Anglii. Architektura je tu velice podobná evropské. Hrady a zámky nečekejte…

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

Američané jsou velcí konzumenti. Lidé jsou velmi ochotní a přátelští, nicméně navazují velmi povrchní vztahy. Ochrana životního prostředí a třídění odpadu nefunguje, jedním z důvodů levného benzínu je 89 oktanové palivo… V neděli do půl 1 odpoledne se nesnažte koupit alkohol, nebudete mít šanci. Je to opatření proti alkoholikům, v neděli se má chodit do kostela, ne chlastat! Trochu mě zarazilo jejich vysoké sebevědomí. Studoval jsem umělecký obor a za některé výkony, které místní hudebníci předváděli, by je naši učitelé poslali k šípku. Tady se jednoduše na vše řekne Good job! Na jednu stranu je to dobré povzbuzení, ale moc to přehání. Trochu nezvyk bylo oblékání studentů. Často jsem vídal holky v minisukni a vytahaném tričku, skoro jakoby se chystaly na tělocvik. Tohle se změnilo s klesající teplotou během podzimu. Každopádně na Floridě jsou lidé schopni jít nakupovat v pyžamu.

Katolický kostelík

Katolický kostelík

4 nezapomenutelné zážitky

  • Vesmírné centrum na mysu Canaveral
  • Floridské pláže
  • Washington D.C.
  • New York (metropolitní opera, zápas NHL, muzikál na Broadway)

Přínos pobytu

  • Poznatek nové kultury, mentality, způsobu života
  • Uvědomění si významu USA ve světě
  • Zlepšení angličtiny – ve všech směrech
  • Navázání nových vztahů a přátelství
  • Řešení různých hektických situací
  • Cenění si bezplatného školství v ČR
  • Pokud chcete, můžete ještě měsíc po vypršení vísa cestovat legálně po zemi
  • Člověk se naučí hospodařit s větším obnosem peněz
  • Významná položka do životopisu

Celkově se člověk vrátí z pobytu s velkou přidanou hodnotou :)

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Standa
Standa

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář