Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Práce v Norsku aneb uklízečkou za plat manažerů

30. 3. 2017 aktualizováno

Velké množství mladých lidí se zajímá o brigády v zahraničí. Je to skvělá příležitost získat zkušenosti s prací v cizím prostředí, v cizím jazyce a navíc si poměrně slušně vydělat. V některých zemích i mnohem více, jak by tomu bylo například u letní brigády v Čechách. Mezi tyto země ale nepatří pouze Anglie či Švýcarsko, ale především často opomíjené Norsko.

Norsko se stalo v poslední době tzv. evropskou Amerikou. Pro občany EU není třeba žádné povolení ani víza. Možnost získat práci s pouhou znalostí anglického jazyka a vydělat si minimálně 50 tisíc Kč za měsíc je poměrně vysoká.

Nikola Pokorná jezdí do Norska pracovat na sezonní práce od roku 2014. Poprvé vyrážela se svým přítelem na blind. Bez zkušeností, bez kontaktů a bez konkrétní představy kde a co hledat. To vše v polovině rozjeté sezony, kdy většinou už měli všechna pracovní místa obsazená. Tisíckrát byli odmítnuti, přesto se ale nenechali odradit a práci po týdnu hledání získali.

Práce v Norsku
Možná jsme měli štěstí, možná jsme měli jen silnou vůli a vytrvali. At už to bylo jakkoli, věřím, že to může zvládnou kdokoli jiný. Stačí se umět domluvit anglicky a nebát se.

Poprvé jme našli práci v horském hotelu 1400 mnm na náhorní plošině Sognefjellet. Byl červenec a všude bylo ještě dost sněhu. Dokonce kolem chaty stále jezdili zapálení běžkaři po běžkařské trati. Pracovali jsme jako pokojské a občas vypomáhali v kuchyni s mytím nádobí.

Náš šéf patřil mezi ty, co řeší vše na poslední chvíli. Díky tomu se zde na nás usmálo štěstí. Pokojská, kterou tam do té doby měl, měla během několika dní končit a on stále neměl náhradu.

Sám nám potvrdil, že jsme přišli v pravý čas a ulehčili mu práci. Díky nám totiž nemusel procházet stovky životopisů a vybírat vhodného kandidáta na uklízení (na základě čeho se vybírá vhodný kandidát na uklízení ze životopisů, to netuším).

NA ZAČÁTKU JSME NEMĚLI ŽÁDNÝ SYSTÉM A ŠÉF Z NÁS NEBYL ZROVNA NADŠENÝ

Byla to naše první zkušenost s prací v zahraničí a byli jsme za ni neuvěřitelně vděční. Začátky byly ale těžké. Ač jsme se snažili, jak nejvíce to šlo, byl to velký boj. Nejhorší na začátku bylo uklízet rychle a kvalitně. Neměli jsme v tom žádný systém a netušili, co se kde nachází a to nám práci trochu prodlužovalo. Šéf z nás nebyl zrovna nadšený. Po dvou týdnech se ale vše stabilizovalo a pak si nás nemohli vynachválit.

NÁPLŇ PRÁCE

Naší náplní práce bylo ráno uklidit záchody a sprchy, což jednomu obvykle zabralo hodinu a půl. Pak jsme si na recepci převzali klíče od pokojů a seznam, co se bude dnes uklízet. Chata měla asi 40 pokojů a 80 lůžek. Některé pokoje zabrali 5 až 10 minut, jiné 20 až 30 minut.

Práce v Norsku

PRÁCE BYLO NĚKDY HODNĚ A NĚKDY ZASE TÉMĚŘ NIC

Někdy bylo práce hodně málo a někdy se uklízela téměř celá chalupa. Nevýhodou trochu bylo, že když jsme si chtěli nad-dělat více hodin, tak to nebylo možné, protože v ten okamžik obvykle klientů nebylo mnoho. Jindy jsme se zase mohli zbláznit, abychom vše stihli. Řekla bych, že to byla práce pro 1,5 člověka. Pro jednoho někdy opravdu hodně a pro dva někdy zase hodně málo. Ale i tak jsme si slušně vydělali.

CENA UBYTOVÁNÍ BYLA NA NORSKÉ POMĚRY OPRAVDU MALÁ

Bydleli jsme na pokoji pro zaměstnance, který byl v rámci hotelu. Za maličký pokojík s umyvadlem jsme platili 1000 NOK měsíčně na osobu. Což je na zdejší poměru opravdu málo. Pokud byste měli bydlet v apartmánu, tak zaplatíte na osobu tak 4000 až 5000 NOK a někdy i více.

Menší nevýhoda byla, že jsme měli hodně špatný signál wifi na pokoji, pokud jsme tedy vůbec nějaký chytili. Také jsme neměli přístup do kuchyně, měli jsme ale možnost si platit zaměstnaneckou stravu v hotelu. Cena se pohybovala okolo 75 NOK za snídani, oběd a večeři na den pro jednu osobu. My jsme si ale platili pouze večeře za 45 NOK na osobu. Občas jsme sjeli do 35 km vzdáleného obchodu a nějaké jídlo jsme měli navezené z Čech.

VÝHODY HOTELŮ

V některých hotelech se může stát, že poskytnou ubytování a stravu zdarma. Proto doporučuji zpočátku hledat práci právě tam, díky těmto možnostem. S angličtinou se snadno chytíte jako číšníci, pomocníci v kuchyni nebo pokojské a o ubytování a stravu se často postará hotel.

VE MĚSTĚ SI PŘIPLATÍTE ZA DRAŽŠÍ BYDLENÍ

Je nutné ale počítat s tím, že pokud budete hledat práci ve městě, budete mít i vyšší náklady za bydlení. Ve městě je také menší pravděpodobnost, že vám hotel zajistí bydlení. Města jsou ideální na hledání stálejšího zaměstnání. Na sezonní pozice bych volila spíše turistické lokality.

PLATY SE MOHOU LIŠIT, ALE VE ZKRATCE SE DÁ ŘÍCT, ŽE ZA 4 -5 MĚSÍCŮ SI VYDĚLÁTE NA ROČNÍ POBYT NA CESTÁCH

Platy v Norsku se můžou lišit, za tyto nejnižší pozice se pohybují kolem 150 – 170 NOK hrubého za hodinu (125 -145 NOK čistého). V únoru nebo červnu následujícího roku vám ještě přijdou tzv. Holiday money, což je asi 10% z vašeho platu a na konci června může přijít i část vrácených daní. Dá se říci, že 4-5 měsíců práce v Norsku vám může financovat roční pobyt na cestách.

AGENTURÁM SE RADĚJI VYHNĚTE

Čemu bych se opravdu vyhla, jsou agentury a to at už české nebo norské. Vždy se vyplatí do hledání práce investovat svou vlastní energii. V tom lepším případě zaplatíte agenturám 15 – 20 tisíc Kč za poplatky a v tom horším vám strhnou 50% z vašeho platu. Je tedy rozdíl si vydělat 20 – 30 tisíc Kč měsíčně nebo 50 – 70 tisíc Kč měsíčně.

K tomu abyste si mohli najít práci sami se potřebujete jednoznačně domluvit anglicky a být odvážní! Pokud nemáte jasno, jak práci hledat, koho a jak kontaktovat se svým CV nebo jak to chodí s norskými úřady, nemusíte hned zbytečně utrácet tolik peněz za agentury.

Jsou i jiné možnosti, jak se s tím poprat. Můžete si přečist například eKnihu Práce v Norsku – jak ji najít bez agentur a bez znalosti norštiny. Najdete v ní i seznam s téměř 200 kontakty na různá pracovní místa po celém Norsku.

ROZEŠLETE CO NEJVÍCE EMAILŮ S VAŠIM ŽIVOTOPISEM

Nezapomeňte, že když budete odesílat emaily s vaším CV, je nezbytné je odeslat na co nejvíce míst. Je totiž více než pravděpodobné, že z 50 odeslaných emailů vám přijde 5 odpovědí a z toho pouze jedna kladná.

Váš email by rozhodně neměl vypadat jako hromadná zpráva. Přizpůsobte alespoň z části obsah motivačního dopisu a někdy i životopisu na základě adresáta, komu email posíláte.

VYTVOŘTE SI SEZNAM POTENCIONÁLNÍCH MÍST – ČÍM VÍCE, TÍM LÉPE

Čím větší seznam potencionálních míst máte tím lépe pro vás. Ten seznam se vám bude hodit i v případě, že budete místa objíždět na blind. Pak je dobré neztrácet čas na místech, kde evidentně chcípl pes, ale zaměřit se spíše na turistické oblasti, kde to žije.

MĚJTE FINANČNÍ REZERVU

Na cestu je dobré mít rezervu alespoň 15 až 20 tisíc Kč, teplý spacák a nějaké zásoby jídla. Pokud pojedete autem máte výhodu, že si toho můžete dost navézt. Zásoby jídla pak rozhodně nepodceňte!

Práce v Norsku

NIKDY NENÍ POZDĚ

Neřekla bych, že může být někdy pozdě na hledání práce. Určitě existuje ideální doba a méně ideální doba.

Pro hledání letní práce je ideální začít v období od února do dubna, ale to neznamená, že byste v červnu nebo v červenci nemohli uspět.

Z vlastní zkušenosti totiž vím, že se vždy najde nějaký zaměstnavatel, co vše řeší na poslední chvíli, nebo mu náhle nějaký zaměstnanec vypadl a on akutně hledá náhradu.

Takže nezoufejte a věřte, že právě takový zaměstnavatel na vás vždy čeká s otevřenou náručí ;)

Inspiraci ohledně tématu práce v Norsku můžete nalézt na stránkách www.pracuj-v-norsku. cz

Nikola Pokorná

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář