Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Roční Erasmus na Hudební akademii v rakouském Grazu

14.3.2016 aktualizováno

Poslední rok svých studií jsem se rozhodla strávit v druhém největším městě Rakouska, v Grazu. Využila jsem tenkrát programu Erasmus, ale s dalšími „Erasmáky“ jsem se nestýkala. Veškerý čas jsem trávila na Hudební akademii s tamními studenty.

Základní informace

  • Autorka: Štěpánka
  • Země: Rakousko
  • Město: Graz
  • Typ pobytu: Erasmus
  • Místo: Kunstuniversitat Graz
  • Obor: Jazzová akademie, skladba a trubka
  • Jazyk studia: angličtina/němčina
  • Délka pobytu: říjen 2011 – červen 2012 (8 měsíců)

Doprava

Do Grazu je možné dostat se několika způsoby. Nejvíce jsem využívala přímý vlak z Prahy do Grazu (nebo s jedním přestupem ve stanici Wien – Meidling).  Do Břeclavi st.hranice jsem si kupovala český lístek na studentskou slevu a na rakouskou část cesty jsem si přes internet koupila lístek se slevou pro studenty do 26 let (tzv. Vorteils Ticket). Tato kartička stojí jednorázově asi 20 Euro a pak můžete cestovat kdekoliv po Rakousku za poloviční cenu.

Pokud jsem chtěla jet v noci, vyjížděla jsem o půlnoci z Florence Student Agency na zastávku Praterstern, kde jsem okolo páté ranní přestoupila na S-bahn (metro) a dojela do Wien- Meidling, odkud jsem pokračovala přímým vlakem do Grazu.

Pokud jsem cestovala z Plzně, jela jsem vlakem přes České Budějovice. V Českých Velenicích jsem přestoupila na vlak do Vídně (nádraží Franz Josef Bahnhof). Odtud jsem jela opět metrem do Wien – Meidling a pak rovnou do Grazu.

Všechny cesty mě, jakožto studentku, vyšly přibližně na 500 – 700 Kč a trvaly 7 – 9 hodin.

Ubytování

Bydlela jsem na studentské koleji v ulici Billrothgasse.  Byla to jedna z nejlevnějších kolejí (180 Euro za měsíc). Kolej byla příjemná, pokoje byly jednolůžkové, na západní stranu měly pokoje dokonce balkóny.

V druhé budově se nacházela hudební místnost, kde se mohlo cvičit na nástroje (často jsem ji využívala). Jediná nevýhoda byla ta, že kolej byla až na kraji Grazu (směrem na Gleisdorf). Přivezla jsem si do Grazu ale kolo a cesta na kole do školy byla příjemná (hodně cyklostezek) a trvala 20 – 30 minut. Hromadnou dopravu jsem nevyužívala téměř vůbec (jeden lístek stál totiž 2 Eura).

Kolej jsem sehnala přes systém, který automaticky nabízí studentům programu Erasmus ubytování.

Univerzita a studium

KUG (Kunstuniversitat Graz) je univerzita, která má více sídel. Já jsem studovala na jazzové katedře, která se nachází na Moserhofgasse. Je to malá škola a na první pohled připomíná naše ZUŠ-ky. Studijní program byl v týdnu poměrně nabitý a o víkendech se mohlo cvičit jen od 10:00 – 17:00. To mi nevyhovovalo, neboť ráda pracuji večer.

Asi jako na každých hudebních školách byl problém sehnat třídu na cvičení. I zde jsem musela vstávat hodně brzy. Fungoval zde ale princip, že v týdnu si každý mohl půjčit třídu jen na dvě hodiny a pak jí musel poskytnout (v případě zájmu) dalšímu studentovi, který potřeboval cvičit. Nestávalo se tedy, že by si někdo ráno zabral třídu na celý den a třeba v ní ani nebyl nebo nepracoval.

Systém práce a hodnocení je stejný jako u nás. Setkala jsem se jen s příjemným jednáním. Lze se divit? Vždyť jsme přece v Rakousku, kde všechno funguje. Ordnung muss sein :-)

Škola

Škola

Život v Grazu

Graz je relativně malé město (okolo 200 000 obyvatel), ale je opravdu malebné. Všude se dá dojet na kole a na kole také všichni jezdí, což je milé a příjemné. V Grazu se jinak jezdí většinou tramvajemi. Počasí je slunečné, prší nebo sněží málokdy. Život v Rakousku může být hodně drahý, ale když si člověk dává pozor, tak může potraviny nakoupit zhruba za stejnou cenu jako u nás (v supermarketech Lidl, Hofer, Spar). Pečivo je obecně dost drahé. Bydlení a cestování je bohužel asi 2x dražší než u nás. Pro ty, kteří se chtějí opravdu dobře najíst a nemají hluboko do kapsy, doporučuji restauraci Tapas u hlavního náměstí.

Turistické tipy

  • Jezero Schwarzlsee – Nachází se jižně od Grazu, nedaleko výpadovky směr Leibnitz (Maribor). Je to nádherné jezero s úplně průzračnou vodou. Jsou tam i nějaké skluzavky, bary a turistické stezky.
  • Schloss – Z hradu je nádherný výhled na okolní Alpy.
  • Kunsthaus – Muzeum moderního umění.

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

V Rakousku se na vás všichni usmívají a jste jejich miláčkem, dokud dodržujete jejich pravidla. Sebemenší odchylka vás postaví do role vyvrhele, kterého je třeba potrestat za to, že dělá něco špatně. Velmi striktně se dodržuje noční klid a klid o víkendu, jehož porušení se řeší důkladným napomenutím a pokáráním. O víkendu jsou také zavřené obchody. Pokud jste si tedy neudělali zásoby potravin na víkend, je jisté, že budete hladovět, protože po sobotním poledni už žádný otevřený obchod nenajdete.

Cyklisté musí mít světla zepředu i zezadu (trestá se až 50 Eurovou pokutou). Musí také jezdit jen na vyznačených cyklostezkách. Běda ti, jak pojedeš chvíli po chodníku! Zásadně se nepřechází na červeného paňáčka, i přesto že na míle daleko není ani jeden automobil. To všechno jsou věci, které mě trochu omezovali a které jsem občas (se svojí českou náturou) porušovala. Na druhou stranu se v Rakousku opravdu nekrade (vrací se i nalezené samotné bankovky, u kterých je těžké určit majitele) a nezamčená kola ve městě nejsou žádnou zvláštností.

3 nezapomenutelné zážitky

  • Jezero Schawrzlsee
  • Krásná cesta vlakem přes Alpy z Vídně do Grazu
  • Dobrý jazz club Stockwerk a festival mladých umělců Jazz Werkstatt v divadle Orpheum

Přínos pobytu

Každý pobyt v zahraničí mi přinesl jen to dobré. Z Rakouska jsem si odnesla pocit, že se lidé k sobě mohou chovat hezky a s úctou, aniž by od druhého něco chtěli nebo od někoho něco očekávali :-)

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář