Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Půlroční stáž v lucemburském Vodafonu

11. 4. 2016 aktualizováno

V rámci svého magisterského studia jsem měla splnit stáž v zahraničí. Začala jsem tedy hledat ty, které by odpovídaly mému studijnímu oboru (finance) a které by pro mě byly kariérně přínosné. Po dvou týdnech hledání a posílání žádostí jsem obdržela pozitivní odpověď na stáž v Lucemburku – ve společnosti Vodafone Procurement Company.

Základní informace

 • Autorka: Jana
 • Země: Luxembourg
 • Město: Luxembourg
 • Typ pobytu: Stáž
 • Pracoviště: Vodafone Procurement Company
 • Obor: Finance
 • Jazyk: Angličtina, francouzština
 • Délka pobytu: od ledna 2014 do července 2014 (6 měsíců)

Doprava

Do Lucemburku a zpět jsem se dopravila přímým autobusem Student Agency. Cenově to vyšlo přibližně na 2 000 Kč za jednu cestu. Cesta trvala 8 hodin, což se dá v pohodě zvládnout, zvlášť když Student Agency poskytují během cesty zdarma sluchátka, časopisy, noviny, kávu a k dispozici je obrazovka se spoustou filmů a hudby. Sedačky jsou pohodlné, ale nemají úplně moc místa na nohy. Pokud autobus ale není naplněný, není problém si sednout na volnou dvojsedačku a udělat si větší pohodlí.

Nepříjemná byla pouze doba příjezdu do Lucemburku – 2 hodiny ráno. Pokud tedy nemáte někoho známého, který by vás na letišti vyzvedl, tento způsob dopravy bych dále rozhodně nedoporučila. Časově lepší, ale o něco dražší možností, je letět ráno do Bruselu a poté pokračovat místním autobusem do Lucemburku.

Ubytování

Bydlela jsem v bytě na Rue de Neudorf, blízko Evropských institucí, společně se čtyřmi dalšími spolubydlícími – Chorvatkou, Maďarkou a Italem a překvapivě s jedním Lucemburčanem – což je velmi vzácné. Výše nájmu byla 300 EUR, což je naprostá výjimka – obvykle se ceny pohybují kolem 600 – 700 EUR za jeden pokoj. Ubytování se dá pohodlně sehnat na webu furnished.lu, kde jsem si zaplatila „VIP“ poplatek na 10 dní za cca 30 EUR, což se mi opravdu vyplatilo.

Také bych doporučila napsat na zeď facebookových stránek „Erasmus Luxembourg“, „CEMS in Luxembourg“ a dalších, kde se vyskytuje spousta studentů, kteří právě opouštějí či naopak hledají společné ubytování.

Pozor! – Pokud se stěhujete do bytu či pokoje v Lucemburku, často zde chybí peřina a polštář! ;)

Moji spolubydlící a já

Pracoviště a práce

Pracoviště se nacházelo přímo v hlavní business oblasti Lucemburku (Kirchberg), které je velmi dobře dostupné hromadnou dopravou. Naleznete tu vše, co potřebujete – obchody, restaurace atd. Pracovala jsem ve Vodafone Procurement Company, což je hlavní Procurement centrum pro veškeré Vodafone pobočky po celém světě. Tato firmička byla založena v roce 2008 a velmi rychle roste, tudíž jsem měla pocit, že je to spíše takový start up (rychlý růst, ale nedostatek procesu). Pracovala jsem 40 hodin týdně, mzda odpovídala nákladům – cca 2 000 EUR brutto měsíčně. Přístup zaměstnavatele, spolupracovníků i celé pracovní prostředí bylo naprosto perfektní. To ale dle mého názoru nebylo až tak samotnou Vodafone kulturou, jako spíš multikulturním složením zaměstnanců – v mém týmu nás bylo 13 a každý byl jiné národnosti!

Práci pro tuto firmu jsem si opravdu užila a celou stáž hodnotím velmi pozitivně. Naučila jsem se mnoho nových funkčních dovedností (finance, MS Office, SAP a další), poznala jsem spoustu nových lidí, ze kterých se stali mí přátelé, zlepšila jsem se v anglickém a francouzském jazyce. Nejvíce jsem ocenila právě to multikulturní prostředí. Určitě doporučuji zůstat v Lucemburku více jak 6 měsíců!

Život v Lucemburku

Město má velmi pěkné historické centrum, nicméně pro některé lidi může být moc malé. Co se týká počasí, určitě mají obecně více srážek během roku a rozdíl mezi jednotlivými ročními obdobími je menší v porovnání s Českou republikou. Místní MHD je velmi levné – studentská „lítačka“ vyjde na 60 EUR za rok a platí na celý Lucemburk (hlavní město plus ostatní). Revizory v podstatě skoro nepotkáte, takže pro otrlejší povahy to může vyjít ještě levněji :)

Cenová úroveň potravin a zboží i celkové náklady na život jsou určitě vyšší. Z potravin jsou výrazně dražší hlavně maso a sýry. Cena ubytování je asi 3x vyšší než v ČR. Lucemburk nemá žádná výrazná místní specifika, kuchyně je spíše německá.

Turistické tipy

Doporučila bych Grunt/Clausen, což je krásná středověká oblast Lucemburku. Okolo této oblasti jsou také jeskyně, které opravdu stojí za to vidět. V okolí města bych doporučila návštěvu města Trier nebo hrady (napr. Vianden).

Výlet do Trier

Výlet do Trier

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

Lucemburk je určitě více mezinárodní a multikulturní, jak už jsem zmínila výše. Lidé nemají žádné předsudky a jsou mnohem komunikativnější. Je to prostě dokonalý mix lidí, u kterých nemůžete nic předvídat ani jmenovat nějaká specifika.

Půlroční stáž v lucemburském Vodafonu

Nezapomenutelné zážitky

 • Vévodovy narozeniny – každoroční akce v červnu, kde se představí vévoda Lucemburku na obrovské národní přehlídce, následují velké oslavy ve městě a ohňostroj.
 • Ducks’ race – každé jaro se koná charitativní kachní závod, kde se do místní říčky pustí asi 3 000 gumových kachniček s vlastním číslem, které vyhrávají podle dojezdu do cíle. Je to velká podívaná doprovázená občerstvením a obyvatelstvem celého Lucemburku.
 • Každodenní žití v Lucemburku – nikdy nevíte, na kterou národnost narazíte :) Navíc jsem měla parádní spolubydlící!

Přínos pobytu

Pro mě to byl naprosto úžasný půlrok v Lucemburku, zdokonalila jsem se v cizích jazycích, získala jsem zajímavou praxi v oblasti financí v mezinárodní firmě a hlavně jsem potkala spoustu nových kamarádů, které často navštěvuji. Všem doporučuji podobnou zkušenost! Co se týče negativ, tak mě upřímně nic nenapadá, snad jen to, že nemáte pocit, že jste v cizí kultuře – za celý pobyt jsem nenašla nic typické pro tuto zemi, což je škoda.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář