Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Prázdniny v Itálii

8. 3. 2016 aktualizováno

Už na začátku března jsem začala panikařit, co podniknu o prázdninách. Moje volba byla jasná, své léto svěřím do rukou INEX-SDA, se kterou je vždy o zábavu postaráno. Ani letos jsem se nemýlila! Po dlouhém diskutování a vybírání workcampů jsem si našla 2 zajímavé projekty v Itálii. I když většina mých kamarádů, kamarádek, spolužáků a spolužaček zavítala do exotičtějších a vzdálenějších destinací, já své volby v jižní Evropě nelituji a na pár řádcích se pokusím přiblížit život a dobrovolnictví v Itálii.

Příjemné jsem spojila s užitečným, a tak jsem 3 týdny strávila na 2 workcampech a zbylé tři jsem cestovala, poznávala místní architekturu, památky, tradiční kuchyni a užívala si pláží, sluníčka a průzračného moře. Mé dobrodružství začalo nedaleko Bologni, kde jsem se zúčastnila projektu THE MANSERVISI CASTLE. Naším úkolem byli především manuální práce v okolí hradu, jako zahradničení nebo natírání plotů. Mezi tu nejzajímavější činnost určitě řadím rekonstrukci starobylého záchodu z 18.-19. století.

Součástí programu byla také práce na festivalu, kde jsme pomáhali s přípravami a vydáváním jídla na náboženském poutním místě hluboko v lesích. Velkým překvapení pro mě byl fakt, že jsme si sami nevařili, jak je normálně zvykem na takových to projektech, ale chodili jsme do vyhlášené restaurace, kde připravovali báječná jídla. A tak není vůbec divu, že jsem z workcampu odjížděla se 3 kg navíc. Místní komunita byla nesmírně milá, vstřícná a přátelská. Dokonce nám zařídila návštěvu lokální továrny na parmezán, která vyváží světoznámý sýr do celého světa.

Deset dnů uteklo jako voda a já jsem se přesunula do hlavního města za poznáním a trochou odpočinku. Strávila jsem v Římě nádherné chvilky, ale po klidném a tichém místě na workcampu mi ruch velkoměsta nedělal dobře a navíc mě čekal můj druhý projekt v centrální části Sicílie, a tak jsem se z pevniny přesunula na největší ostrov ve Středomoří.

Pro Sicílii platí jiná pravidla než v Evropě a možná než v celé Itálii. Zejména se tu řídí sicilským časem, což je občas velký problém neboť jsou mistři ve sladkém nic nedělání! I když mě v infosheetu několikrát varovali, že projekt není obdobou na levnou dovolenou v zahraničí, opak byl pravdou. Častokrát jsem si připadala jako na dovolené, až mi bylo nepříjemné to sladké nic nedělání.

Projekt CASTLE IN FEST byl pro mě spíše zklamáním, v porovnání s mými třemi předešlými workcampy. Bohužel chyběla příprava, organizace i zázemí. Na druhou stranu jsem poznala sama sebe, svoji odolnost a přizpůsobivost. Projekt jsem si užila po svém. Poznala jsem zajímavé lidi z různých koutů světa, s kterými jsem zažila spoustu srandy. Určitě nelituji nově nabytých zkušeností.

Spousta mých kamarádů se podivuje nad tím, proč si raději nejedu někam odpočinout a své volno nestrávím v hotelu s bazénem. Já už to ale asi ani neumím a léto bez workcampu si neumím představit. Mám moc ráda ponávratové dny, které trávím probíráním haldou fotek, klábosením o tom, co jsem všechno zažila a prožila. Z italských workcampů si odnáším skvělou zkušenost, nespočet zážitků, vynikajícího jídla, poznání kultury a dobrých kamarádů po celém světě.

Ačkoli všechno nebylo podle mých představ, už se těším na další sezónu, tentokrát v roli vedoucího na českém projektu. Zkusit se musí všechno a já si myslím, že nastal ten pravý čas předat své nabyté zkušenosti dál a vyzkoušet si dobrovolnictví z jiné strany. Moje rada na závěr:

Nemusíš letět přes celý svět, abys zažil dobrodružství. Stačí, když se zvedneš ze židle a uděláš první krok.

Autorkou textu je Gabriela Sabová (22 let)

Gabriela je studentkou VŠE, Fakulty mezinárodních vztahů – obor cestovní ruch. Mimo projekty v Itálii se zúčastnila projektu ve Švédsku, kde spolupracovala na organizaci festivalu a opravách místního sdružení a renovace na hradě Lohra ve středním Německu. Má ráda cestování, poznávání nových míst a dobré jídlo.

Původně publikováno na INEX-SDA bloguje.

itálie6

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

INEX-SDA
INEX-SDA

Jsme nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Naším posláním je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
http://www.cvilledoulas.com/ (23. 4. 2017 21:04)

All these buildings etc. can be explained by science. And all the supposed miracles can be explained as the shithouse rat insane bugfucking nuttery of maniacs like Giorgio A. Tsoukalos here. This? is some David Icke bullshit right here. And this is The History Channel! But then again Honey Boo Boo is on the goddamn Learning Channel so… Yeah, maybe we’re doomed…

Odpovědět
Uživatel
http://www.gamegoldhacks.pro/ (8. 5. 2017 17:05)

I’m so sorry, that’s awful.The world definitely would be a better place if a majority (or even a large minority!) believed that people have inherent value and worth regardless of likeability.

Odpovědět
Uživatel
immobilienfinanzierung (15. 5. 2017 02:05)

yeah they’re very annoying and the sad thing is you can’t go anywhere to avoid them. I was once sit next to a woman who tried to pursuit me to follow her religious sect.. can you believe that ?! even though i told her that i wasn’t interested she was just keep on talking.. i felt like grabbing a parachute and jump off the plane that time

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář