Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Praktikantský pobyt v Audi Volkswagen Korea Ltd.

22.1.2016 aktualizováno

Po úspěšném absolvování výběrového řízení na praktikantskou pozici oddělení Plánování a Strategie ve společnosti Audi Volkswagen Korea Ltd. mě na začátku září 2014 zachvátila cestovní horečka a vybaven plně sbaleným zavazadlem, znalostmi základních zvyklostí korejské kultury a především odhodláním jsem vyrazil na šestiměsíční pracovní stáž do Jižní Koreje.

Základní informace

  • Autor: Václav Šlapka
  • Země: Jižní Korea
  • Město: Soul
  • Typ pobytu: pracovní stáž
  • Místo: Oddělení Plánování a Strategie ve společnosti Audi Volkswagen Korea Ltd.
  • Typ práce: praktikant (vytváření analýzy trhu a plánování prodejů pro všechny značky koncernu VW)
  • Jazyk: Angličtina, „rukama-nohama“, Korejština
  • Délka pobytu: 29. 9. 2014 – 29. 3. 2015

Doprava a ubytování

Jelikož ČSA z části vlastní korejské aerolinky, z Prahy do Soulu se lítá přímo a to 11 hodin. Ceny se pohybují přibližně mezi 20 000 – 25 000 Kč, žádné speciální doklady ani očkování nejsou třeba. Samozřejmě ČR s Koreou mají vízovou povinnost v případě, že tam jedete studovat či pracovat. Pokud je ale pobyt kratší než 90 dní, nemusí se vyřizovat nic, stejně jako u spousty dalších zemí.

Jedenáctihodinový let člověka vyčerpá, avšak ani to mi nezabránilo si najít cestu rozmanitým (avšak překvapivě jednoduchým a přehledným) systémem metra v Soulu přímo k mému ubytování. Hned první den jsem nebyl ušetřen několika kulturních šoků. Prvním bylo zjištění, že anglický jazyk v Jižní Koreji ovládá pouze malé procento obyvatel a tudíž jsem byl nucen uchýlit se k dorozumívání časem osvědčenou metodou nazvanou příhodně „rukama-nohama“.

Další šok mě čekal ve chvíli, kdy jsem spatřil místnost, kterou jsem měl zarezervovanou. Záměrně píši místnost, jelikož díky své „velikosti“ se to bytem či pokojem určitě nazvat nedalo. Nechybělo však vše nejnutnější, jako postel, psací stůl, skříň či sprchový kout, ve kterém se zároveň nacházela i toaleta. Praktické, leč nezvyklé. Místa nebylo nazbyt, tudíž můj velký kufr musel zůstat na chodbě. Později jsem se dozvěděl, že obývám jeden z těch „luxusnějších“ pokojů na ubytovně, jelikož se v něm nacházelo malé okno a právě onen sprchový kout / záchod.

Ceny ubytování v Soulu hodně záleží na poloze. Většinou se pohybují mezi 300 – 600 tisíci wonů za měsíc, což je v přepočtu cca 6 000 – 12 000 Kč. Většinou se jedná o tzv. studia – podobná tomu, kde jsem bydlel já – místnost s velmi malou plochou okolo 5 m2 a se základním vybavením. Kuchyně je většinou společná pro celé patro a bývá v ní zadarmo rýže a instantní polévky. Pokud by někdo z vás potřeboval, rád vám předám kontakt na dva domy tohoto typu, kde je ubytování dobré, levné a hlavně čisté ([email protected]).

Práce v Koreji

Základní mzda v Koreji se liší podle práce, já měl 1,4 milionu korejských wonů, což je cca 30 000 Kč. 400 tisíc jsem utratil za ubytování a s milionem na měsíc se dalo víceméně vyžít, i když člověk musel mnohdy dost šetřit. V případě, že by to mělo být na nějaký delší pobyt, tak podle mého názoru s platem okolo 2 milionů se to tam dá zvládnout.

Pracovní doba je v Jižní Koreji od 9:00 do 18:00, avšak málokdo určený čas dodržuje a reálná pracovní doba je do 20. až 21. hodiny večerní. Výjimkou nejsou ani praktikanti a tudíž veškeré výletování a navštěvování památek připadá na víkendy či plánovanou dovolenou. I přes tento fakt jsem se snažil vidět z Jižní Koreji co nejvíce.

Život v Koreji

Jižní Korea je země, kde mezi základní hodnoty patří rodina, rychlost a nejmodernější technologie. Díky těmto hodnotám byla schopna se během 60 let vypracovat z jedné z nejchudších zemí na světě, která neměla žádný průmysl či nerostné bohatství, až k jedné z největších ekonomik na světě.

V Jižní Koreji žije okolo 50 milionu lidí, avšak hlavní město Soul má více než 25 milionů obyvatel. Soul je zároveň město s největší hustotou obyvatel na světě (cca 17,000 obyvatel/km2). Kvůli těmto faktorům je každé cestování veřejnou dopravou malým dobrodružstvím.

Co se týče korejské kuchyně, tak do té jsem se úplně zamiloval! Mám rád mořské plody a pálivá jídla a tam je obojí. Kdo nemůže pílivé, má docela smůlu – mají sice pár jídel, která pálivá nejsou, ale moc jich není J Ve městě mají také spousta čínských restaurací a objevil jsem dokonce jednu českou. Vtipné bylo, když jsem si jednou v té české objednal řízek. Byl výborný, jen mi ho donesli s knedlíkem a rajskou omáčkou :)

Turistické tipy

Asijské země jsou z pravidla země kulturních kontrastů a Jižní Korea není jiná. Z památek mne nejvíce uchvátily budhistické chrámy a paláce, jež se nacházejí přímo v centru metropole a jsou obklopeny nejmodernějšími mrakodrapy a veškerým ruchem velkoměsta. Vnímal jsem je jako takové ostrovy klidu v oceánu klaksonů a nikdy nekončícího davu lidí.

Na největší svátek v korejském kalendáři, jímž je lunární Nový rok, jsem se vypravil na několikadenní výlet přes celou zemi na jih do města Busan. Vzdálenost mezi Soulem a Busanem je téměř 500 km, avšak rychlovlakem, který většinu cesty jede rychlostí 300 km/h, mi cesta trvala okolo 2 hodin. Busan má (pouze) 3.5 milionu obyvatel a je druhým největším městem v Jižní Koreji, známým především pro svou průmyslovou výrobu a lodní dopravu. Je zde však také mnoho zajímavých míst, jako je největší převysová střecha na světě měřící 82 m či skanzen staré vesnice poskytující obraz o způsobu života v dřívějších dobách.

Navštívil jsem mnoho památek v celé Jižní Koreji a především v Soulu. Viděl jsem zajímavé kuchyňské divadlo NANTA, které bylo velmi zábavné i přesto, že bylo v korejštině. Přijal jsem pozvání na korejskou svatbu, která se konala ve dvou nejvyšších patrech kongresového centra, měla přibližně 400 hostů a byla živě přenášena na velký počet všudypřítomných obrazovek. Poučil jsem se o historii a kultuře v Korejském národním muzeu a navštívil jsem kulturní akce jako například více než 5tihodinový Mezinárodní festival ohňostroje či Mezinárodní vesnický festival.

Nic z těchto zkušeností se však nevyrovnalo zážitku z návštěvy Demilitarizovaného pásma u hranic Jižní a Severní Koreje. Při objednávání organizovaného zájezdu u mě převládal pocit, že celá akce bude jen atrakcí pro turisty, a že po více než 60 letech od konfliktu (Severní a Jižní Korea jsou stále ve válečném stavu) nemůže být situace na hranicích tak vážná. Již po cestě autobusem k hranicím mi došlo, jak moc byl můj pocit mylný. Soul je vzdálený od hranic přibližně 50 km a na tomto krátkém úseku je okolo deseti takzvaných protitankových zdí. To znamená, že dálnice je překlenuta prudkým a vysokým náspem, skrz který vede tunel pro dálnici, a za kterým je vysoká, 4 metry silná, mohutně vyhlížející betonová zeď, jenž se spustí v případě útoku a zamezí tak průjezdu tanků. Zajímavou informací je, že v Soulu je pouze 23 mostů přes řeku Han, jenž vede středem města. Důvodem pro takto malý počet mostů je zabránění případnému postupu nepřátelských vojsk odpálením náloží trvale umístěných pod každým mostem.

 

Po příjezdu do Demilitarizovaného pásma jsme prošli vstupním školením, kde jsme byli informováni o všech pravidlech a nařízeních spojených s návštěvou hranic. Poté nás již na krátkou chvíli a pod dohledem všudypřítomných jihokorejských milicí vpustili do hraniční budovy. Celý zájezd pro mne byl neskutečně zajímavý a donutil mne přemýšlet nad spoustou věcí. Každému, kdo by měl někdy možnost navštívit Jižní Koreu, doporučuji zájezd do Demilitarizovaného pásma, jelikož je to zážitek na celý život.

Korea

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

  • pouze malé procento lidí, kteří mluví anglicky
  • „pokoje“ o cca 5 m2
  • výtečná korejská pálivá kuchyně
  • neskutečná pracovitost a cílevědomost – to jsou ale věci, které člověka nepřekvapí, protože Jižní Korea je tím proslulá. I přesto bych to ale kulturním šokem nazval.

Nezapomenutelné zážitky

  • Demilitarizované pásmo
  • Soul, Busan
  • Mezinárodní festival ohňostroje
  • Korejská svatba pro 400 lidí

Korea

Přínos pobytu

Praktikantský pobyt ve společnosti Audi Volkswagen Korea Ltd. byl pro mě obrovskou zkušeností a zážitkem. Nejenže jsem se naučil mnoho nového na poli pracovních zkušeností, ale taktéž jsem si rozšířil obzory v kultuře a pobytu v zahraničí. Jižní Korea je úžasná země s vynikajícím jídlem (pokud má člověk oblibu v pálivých jídlech či mořských plodech), zajímavými lidmi a hlavně překrásnou kulturou, která přirozeně spojuje historii a technologický pokrok. Zemi na jihu Korejského poloostrova jsem si oblíbil a v koutku duše doufám, že se tam budu moci jednoho dne znovu podívat.

Korea

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář