Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Z Prahy do Dánska: Studium a práce v zahraničí

20. 2. 2017 aktualizováno

Život za hranicemi mimo komfort domova není pro každého. Hlavně pak ve státech, kde se mluví řečí, kterou absolutně neovládáte. To si mysleli i někteří mojí přátelé, kteří mě měli za blázna a shazovali můj nápad ze stolu spolu s větou „ Ty přeci neumíš Dánsky“. Pokud by mi někdo před 4 lety řekl, že za pár let budu žít v dánském městě Horsens, kde si budu zažívat zatím ty nejlepší léta svého života, asi bych mu nevěřila… V Praze jsem měla tehdy všechno, co jsem potřebovala, ale já jsem chtěla víc.


Teď je mi 22, žiji tu třetím rokem a jestli je nějaké rozhodnutí, kterého nelituji, tak to je přesně tohle. Tehdy jsem se rozhodovala mezi studiem obchodu a marketingu  v Horsens či Koldingu. Kvůli osobním důvodům ale zvítězila VIA University. Léto 2014 tak bylo klíčové. Asi jako všichni jsem i já měla strach z toho, jaké to bude žít sama, navíc tisíc kilometrů od domova. Zároveň jsem ale věděla, že mě tato zkušenost posílí a udělá mě silnější. Během celé doby jsem tu potkala spoustu skvělých lidí z celého světa. Nezáleží kam jednou budu zrovna cestovat, jelikož tam vždy budě někdo, kdo mi bude moct poradit nebo mě městem provede.

Výhody studia v Dánsku pro občany EU

  • Studium zdarma
  • Zdravotní péče zdarma
  • Studentské stipendium (SU) od dánské vlády, o které si můžete zažádat, pracujete-li minimálně 43 hodin měsíčně (pouze pro denní studenty z EU). Dánové mají nárok na stipendium i bez pracovního úvazku.
  • Vysoká úroveň školství, většina obyvatel tu mluví anglicky
  • Rozšíření obzorů a příležitostí k cestování, práci a vybudování dobrého CV.


Aktuálně jsem ve svém předposledním semestru bakalářského programu Mezinárodní obchod a Marketing Management na VIA University. Bydlím na kampusu kousek od školy, spolu se svou spolubydlící z Číny, díky které mám možnost objevovat kultury dálného východu. Také tu chodím na hodiny dánštiny, které jsou zdarma pro studenty z EU. Je to tak jedinečná možnost, jak se naučit místní jazyk a také vylepšit své komunikační znalosti v tomto jazyce.

Dánové by nepřežili ani den bez svého kola. Také se všeobecně se zajímají o zdravý životní styl a  každodenně se zapojují do různých sportovních aktivit. Dánský národ byl také zvolen jako jeden z těch, kteří mají vyvážený osobní a pracovní život, kdy v práci tráví přibližně mezi 35 -41 hodinami. Většina pracujících tak končí kolem čtvrté hodiny odpoledne, což jim umožňuje strávit čas s rodinou či přáteli.


Mé aktuální pracovní působiště je dánská firma Trendhim, zabývající se prodejem pánských doplňků, kde mám na starosti český trh. Jako jedna z mála mám také to štěstí, že za prací jako většina z mých spolužáků nemusím dojíždět. O to víc tam potom chodím radši. Navíc, být součástí mladé a rostoucí firmy jako je Trendhim je neuvěřitelná výzva. Konečně mám tak možnost vyzkoušet si znalosti získané během svých studií v praxi a také příležitost porovnat pracovní prostředí doma a tady.

Věřím, že každý by měl překonat strach a vydat se na neznámou cestu. Ať už plánujete odjet do zahraničí pracovat, na Erasmus nebo třeba na túru s batohy po Vietnamu… A ačkoliv občas může být pohodlnější se do bláznivých rozhodnutí nepouštět, ta nejistota za to určitě stojí. Je to totiž  zajímavá životní zkušenost :)

Lenka Malinová

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (10 hlasů)

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář