Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Zájem o stipendia Bakala Foundation je i letos veliký

22. 6. 2016 aktualizováno

Bakala Foundation

O stipendium nadace Bakala Foundation na bakalářský či magisterský studijní program se uchází 218 zájemců. Nadace teď z tohoto počtu vybere žadatele k ústnímu pohovoru, ke kterému postoupí zhruba každý desátý. Uchazeči, kteří v září přesvědčí výběrovou komisi, získají stipendium, jež jim ulehčí studium na prestižních zahraničních univerzitách.

Do programu se letos přihlásilo 115 žen a 103 mužů. Většina letošních uchazečů má zájem studovat v Británii. „V posledních letech vidíme narůstající zájem zejména o studium na „Oxbridge“, University College London (UCL), Londýnské škole ekonomie a politických věd (LSE) a King’s College,“ komentuje letošní přihlášky studijní poradkyně Bakala Foundation Kristýna Borsodi. Celkem 23 žadatelů uvedlo jako svou „první volbu“ Cambridgeskou univerzitu. Jen o pár méně, dohromady 21 studentů, má zájem o studium na Oxfordu. Diplom z UCL by rádo získalo 13 uchazečů, z LSE 11 a studovat na King’s College by chtělo 8 žadatelů.  „Konkurence je jako každý rok obrovská. Mezi přihlášenými převažují studenti s nadprůměrnými výsledky a jasnou představou o své budoucnosti,“ komentuje letošní přihlášky Kristýna Borsodi.

Široká veřejnost neví, že je zakázané hlásit se do bakalářského programu paralelně na Oxford a Cambridge. Naši žadatelé to samozřejmě vědí,“ doplňuje k výběru škol Borsodi. „Typický československý student na Oxfordu a Cambridge je velice ambiciózní a jde za kvalitou, či alespoň jejím příslibem,“ říká stipendista Bakala Foundation Dominik Miketa, který vystudoval filozofii a fyziku na Oxfordu a dnes studuje teoretickou fyziku na Cambridge.  „A protože se u nás traduje, že Oxford je lepší na humanitní a společenské obory a Cambridge zase vede v přírodních vědách, naleznete na oxfordských československých srazech samé právníky, zatímco v Cambridge je snad každý druhý matematik,“ dodává Miketa.

Stipendium do Británie by rádo letos získalo 123 studentů. „Kromě Británie máme letos žádosti o finanční pomoc s hrazením nákladů na studium na univerzitách doslova z celého světa. Určitě bychom měli zmínit zájemce o studium na školách patřících do tzv. Břečťanové ligy (Ivy League), o které je stabilně velký zájem. Zájemce o studium máme však i na dalších elitních univerzitách mj. v Nizozemsku, Německu, Skandinávii na Novém Zélandě nebo v Austrálii. Těm nejtalentovanějším z nich se to pokusíme usnadnit,“ dodává Borsodi. O stipendium mohou žádat studenti středních a vysokých škol. Nadace obdržela víc než 350 žádostí, některé z nich ovšem musela vyřadit z důvodu nesplnění požadovaných kritérií. Mezi ta patří zejména zájem studovat bakalářský či magisterský obor na některé z kvalitních zahraničních univerzit, napsání eseje v anglickém jazyce, věk do 33 let a dodání doporučujících dopisů. Kromě občanů ČR, jichž je převážná většina, se letos mohli hlásit i cizí státní příslušníci s trvalým pobytem. Této možnosti využilo 7 cizinců – ze Slovenska, Německa, Moldavska, Polska a Ruska.

Student, který se rozhodne studovat v zahraničí, musí zpravidla kromě složení přijímací zkoušky dodat škole i informace o tom, z jakých zdrojů plánuje své studium hradit. Roční školné na nejdražších univerzitách se blíží hranici milionu korun (45-50 tis. USD). K této ceně je nutné připočíst náklady spojené s pobytem a studiem.

O programu Scholarship

Bakala Foundation už sedmým rokem nabízí prostřednictvím programu Scholarship talentovaným českým studentům finanční podporu, kterou potřebují ke splnění svých studijních snů. Nadace nabízí stipendia středoškolským studentům, kteří ve svých studiích chtějí pokračovat za hranicemi Česka. Rovněž finančně podporuje stávající vysokoškolské studenty hledající prvotřídní program v oboru, kterému se již nějakou dobu věnují a vědí, jak taková studia co nejlépe zúročit.

Stipendia v rámci programu Scholarship nepředstavují pouze jednosměrnou jízdenku na semestr či rok v zahraničí. Studenty, kteří mají vynikající studijní výsledky a nejsou schopní si své studium financovat vlastními silami, nadace podporuje po celou dobu jejich studia.

Program Scholarship zastřešuje Bakala Foundation ve spolupráci se švýcarskou nadací Fondation Zdenek et Michaela Bakala. Celková částka, kterou manželé Bakalovi doposud podpořili talentované studenty při studiu v zahraničí, činí téměř 95 milionů Kč. V rámci programu Scholarship bylo podpořeno již 100 studentů.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář