Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Jak Viki vezla kola do Afriky

8. 3. 2023 aktualizováno

Dvanáctiletá Viki, ambasadorka České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC), se vydala s českým projektem Kola pro Afriku na misi do Gambie.

Je tu Mezinárodní den dětí! Má za úkol upozornit svět na jejich práva a potřeby. Jednou z potřeb člověka je možnost získat vzdělání, které mu umožní lepší budoucnost. Pro mnoho dětí světa dostupné vzdělání není samozřejmostí. To se týká i dětí žijících v Gambii, kam se začátkem května vydala Viktorie Seifertová ze CCBC spolu s zakladatelem projektu Kola pro Afriku, Romanem Posoldou a jeho týmem. Přivezli spolu do dvou tamních škol sedmdesát jízdních kol, která mají žákům usnadnit cestu mezi domovem a školou.

Kola pro afriku

Projekt Kola pro Afriku funguje již deset let a doposud pomohl v Gambii již asi deseti tisícům školáků. Kola jsou získávána od lidí, kteří je odevzdávají na sběrných místech, která jsou k nalezení po celé České republice. Cesta jednoho kola od dárce k dítěti v Gambii trvá asi půl roku a stojí přibližně 3500 Kč.

Ačkoliv tato cesta není nijak jednoduchá, protože kola je potřeba vybrat, seřídit, opravit, přepravit na lodi do Gambie, vybrat vhodné školy, zaškolit mechaniky a teprve poté je možné je předat škole a jejím žákům. Viki si tuto cestu chtěla se svým kolegou, tvůrcem videí Vojtěchem Syslem, celou zmapovat a ukázat české veřejnosti prostřednictvím reportáží na sociálních sítích, rozhovorů pro Český rozhlas Rádio Junior a videích pro ČT Déčko.

Svůj úkol Viki bere velmi zodpovědně a stejně jako gambijské děti i ona se během jednoho dne naučila “poskládat” si svoje kolo, poté s dětmi absolvovala workshop, na kterém se naučily jak opravit píchlou pneumatiku, jak si správně seřídit brzdy, sedlo, jak využít k opravě cyklostojan atd. Děti dostávají také školení o bezpečnosti jízdy po silnici. Celý tento proces přináší dětem nové znalosti, učí je samostatnosti a zodpovědnosti za dar, který dostanou, ale učí je i hrdosti, že vše zvládnou samy.

Viki si také vyzkoušela jaké to je vydat se pěšky, 6 kilometrů do školy v 50 °C. Do školy přišla po víc než hodině. Unavená a promáčená potem, soustředit se dalších 5 hodin na učení nebylo snadné. Cestu ze školy pak s kamarádkou Hinchou absolvovala na kole. Jízda v písku nebyla jednoduchá, ale do vesnice dorazily po 20 minutách. Hinchu tady čeká pomoc v rodině. Většina dětí totiž po škole ještě obvykle jde pracovat na pole, pečovat o dobytek, sbírat dříví a podobně. Pomoc dítěte v domácnosti je zde pro rodiny tak důležitá, že se někteří rodiče rozhodují, kvůli dlouhé cestě do školy a ze školy, neposílat děti do školy, aby mohly doma pomáhat.

Kola pro Afriku

Více informací o projektu Kola pro Afriku, včetně způsobů jak aktivitu podpořit, najdete na stránkách www.kolaproafriku.cz .

Viki jako ambasadorka CCBC podporuje i další jejich projekty. Díky ní se mohli posluchači Rádia Junior stát na chvíli tajnými agenty, dozvědět se kdo jsou to luskouni a outloni a “pomáhat” Františkovi a Tomášovi při dopadení pašeráka Greeda, o jehož zatčení mluvili před několika dny s Danielou Drtinovou v DVTV.

Viki se podílí také na propagaci projektu CCBC do škol. To je program zaměřený na přiblížení různých přírodovědných i ochranářských témat žákům prostřednictvím besed s odborníky, zábavných (ale stále vzdělávacích) programů a přednášek nebo také tématických balíčků videí a pracovních listů v CCBC knihovně. O této aktivitě pro děti se můžete dozvědět více na CCBC do škol 2021/22 – CCBC anebo na dotaz u koordinátorky programu Aleny Rokové (e-mail [email protected] , tel. č. 724 770 980 ).

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář