Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Dobrovolnické léto v zahraničí: #zabalto a vyjeď na #workcamp

23. 5. 2016 aktualizováno

Přidej se k archeologickým vykopávkám ve Španělsku, zapoj se do příprav festivalu ve francouzské vesnici nebo do oprav středověkého hradu v Německu, pomáhej v národním parku v Irsku nebo připrav nezapomenutelné prázdninové zážitky pro děti v Estonsku. Pojeď v létě na dobrovolnický projekt a nudit se rozhodně nebudeš. Poznáš svět i sám sebe, zajímavé lidi, získáš spoustu zkušeností a nevšedních zážitků a navíc můžeš přidat ruku k dílu při smysluplném projektu. To všechno a mnohem víc může být workcamp!

Co je vlastně workcamp?

Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu z úplně nové perspektivy, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt a naučit se nové věci, poznat zajímavé lidi i sebe sama.

“Obrovským zážitkem a překvapením pro mě bylo, jak se i v dnešní hektické době dokáže 14 lidí z různých zemí spojit a udělat něco, co přinese druhým radost, aniž by za to byli nějak finančně odměněni. Účast na workcampu mi dala možnost poznat nové prostředí, kulturu a život na francouzské vesnici, kde byli všichni neuvěřitelně vstřícní a měli upřímnou radost z naší práce. Zároveň jsem si také vyzkoušela způsob života v rozmanité skupině lidí, kdy určité chvíle nebyly úplně snadné, ale přesto jsme si vždy dokázali vyjít vstříc a naučili se jednat tak, aby to neubližovalo nikomu druhému,” říká o své dobrovolnické zkušenosti Karolína, která se loni vydala na renovační workcamp do Genainville ve Francii. Letos pro změnu zamíří do národního parku v Litvě.

S ostatními dobrovolníky budete společně komunikovat většinou v angličtině, ale někdy narazíš také na projekty v němčině, francouzštině, španělštině či v jiném jazyce. O ubytování a stravování se strachovat nemusíš, zajistí je zahraniční organizace na místě. Dost možná budeš mít ale příležitost předvést své kulinářské umění a podělit se s ostatními o ten nejlepší recept na bramboráky. Na tobě je pak zajištění si cesty na workcamp a zpátky a připojištění.

Dobrovolnictví v globálních souvislostech

Dobrovolnice Lucie v Tanzánii

Dobrovolnice Lucie v Tanzánii

I když většina českých dobrovolníků vyjíždí na workcampy v rámci svého nejbližšího okolí, tedy po Evropě, můžeš v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt také do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie.

“Workcamp v Tanzánii se pro mne stal prostředkem k vzájemnému učení, sdílení zkušeností a názorů, bourání zažitých představ, stal se též průvodcem tanzanskou kulturou, přírodou a jejími dennodenními rituály, a v neposlední řadě mi přinesl spoustu radosti, ostatně jako každý jiný workcamp,” říká o své zkušenosti z Tanzánie Lucie.

A jak na to? Je to jednoduché!

Většina dobrovolnických projektů v zahraničí je otevřena všem nad 18 let. Existuje ale i řada projektů pro teenagery (15-17 let) nebo nadšené rodiny s dětmi. V databázi dobrovolnických projektů na www.inexsda.cz si můžeš vybrat workcampy podle věku, zaměření dobrovolnické práce, délky trvání, termínu nebo země.

Svoje odhodlání vydat se za dobrovolnickým dobrodružstvím potvrdíš registračním poplatkem a do 2 až 3 týdnů budeš vědět, jak to dopadlo. Většina přihlášek je ale úspěšných a téměř každý si ten svůj projekt najde.

No nezní to přesně jako něco, co hledáš? Dobrovolnictví už čeká! #Zabalto a vyjeď na#workcamp!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

INEX-SDA
INEX-SDA

Jsme nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Naším posláním je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář