Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Čeští studenti architektury vzdají hold slavné architektce

31. 3. 2016 aktualizováno

Ve Spojených státech ve čtvrtek 31. března zemřela nejslavnější světová architektka Zaha Hadidová. Čeští studenti architektury mají možnost získat prestižní stáž v jejím londýnském studiu.

Smutná zpráva o úmrtí Zahy Hadidové obletěla svět přesně v okamžiku, kdy byl vyhlášen druhý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship. Na vítěze soutěže určené pro studenty závěrečných ročníků architektonických oborů českých vysokých škol čeká tříměsíční stáž v Zaha Hadid Architects, jednom z nejprestižnějších architektonických studií světa. Studio založila proslulá britská architektka iráckého původu Zaha Hadidová, která jako první žena na světě získala nejvýznamnější ocenění pro žijícího architekta – Pritzkerovu cenu. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Pracovat pro Zaha Hadid Architects je snem každého začínajícího architekta,“ komentuje spolupráci s londýnským studiem ředitel Bakala Foundation Václav Pecha a dodává: „Zpráva o jejím náhlém úmrtí nás proto nesmírně zasáhla. Účast v architektonické soutěži tím pro každého studenta dostává i hluboký symbolický rozměr.

O soutěži

Soutěž Kaplický Internship je další z aktivit, prostřednictvím kterých Zdeněk a Michaela Bakalovi podporují rozvoj moderního umění, designu a architektury. Vítěz prvního ročníku, Ondřej Michálek, se v těchto dnech vrací z tříměsíční stáže v londýnském studiu Eva Jiricna Architects (viz úvodní foto). Ondřej Michálek v prvním ročníků soutěže zvítězil s prací, ve které se inspiroval růstem podhoubí a dalších živých organismů a využil jej pro tvorbu základního souboru pravidel. Následně zkoumal územní důsledky aplikace těchto pravidel v jednom momentu a lokalitě jako „pavilonu růstu“.

Soutěžní práce v podobě ideových studií je možné odevzdávat až do konce června. Téma není stanoveno, a soutěžící tak nejsou vázáni jeho výběrem. Soutěž se vyhlašuje jako neanonymní a dvoukolová. Vítěz bude vyhlášen v polovině září. Program pořádá Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum London. Partnerem projektu je Nadační fond Kaplicky Centre. Více informací o dalších soutěžích najdete na webových stránkách Bakala Foundation.

Manželé Bakalovi jsou dlouholetými partnery centra moderního umění DOX a od roku 2014 také jedinečného světového Design Museum v Londýně. To před 27 lety založil britský designér Sir Terence Conran s cílem podpořit mladé talentované designéry. Současné expozice budou v červnu uzavřeny a postupně se přesunou do budovy bývalého Institutu Commonwealthu v Kensingtonu v západním Londýně, která nyní prochází rekonstrukcí. Součástí muzea bude i Bakala Auditorium pro 200 osob. Díky respektu manželů Bakalových k dílu Jana Kaplického a s ohledem na jejich osobní přátelství nyní probíhá jednání o expozici vybraných děl tohoto významného českého vizionáře v nové budově muzea. Muzeum bude otevřeno na podzim letošního roku.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář