Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Report: Jak jsme si užívali na Kypru ve znamení múz

2. 11. 2017 aktualizováno

Je úplně běžný den, klasicky se obírám o svůj drahocenný čas surfováním po Facebooku, když v tom uvidím nabídku od organizace Tmelník na Erasmus+! A rovnou na nádherný Kypr! Neváhám ani minutu a vyplňuju přihlášku.

Nevyberou mě úplně napoprvé, ale nakonec jedu jako náhradník a jsem štěstím bez sebe!

Odlétáme z Katovic, které jsou z mé rodné Ostravy opravdu blízko. Na letiště nás veze Vladimír (hlava celé organizace Tmelník). V autě se seznamujeme s holkami (tedy bezva členkami našeho výletu)! Máme super leaderku Klárku, upovídanou a vtipnou Terku a na první pohled zamlklou Lucku a Lídu, ze kterých se později vyklubou pořádná čísla!

A letíme! Sedím u okýnka, takže jsem štěstím bez sebe. Let je klidný, a co nevidět přistaneme na kyperském letišti. Tam nás čeká Andrea a Diana, dva skvělí lidé, kteří se starají o náš program a především o zábavu. Nastupujeme do autobusu, jsme poslední, hlasitě nás vítají jižanské národy, těm severským jsme ukradení, my taky stydlivě usedneme a spíme až na místo, kde se projekt uskuteční.

Kypr

Jsme na Kypru!

Konečně přijíždíme do Agrosu! Krásné malé vesničky v horách. Z autobusu se vydáváme rovnou na večeři, kde se poznáváme s ostatními a pochutnáváme si na místních specialitách. Jak mi chybí tzatziki, když píšu tyto řádky…

Další den se začne náš program. Ráno začíná „zahřívajícími“ aktivitami, snažíme se naučit naše jména. Smějeme se. Sportujeme. Soutěžíme. Je to paráda! Po této aktivitě nás rozdělí do skupinek a pracujeme na společném úkolu. Celý projekt nese jméno „A Muse for the Youth“, od kterého se odráží i náš program. Každý den je ve znamení jiné múzy.  Podle toho jaká je daný den určená múza pracujeme i na úkolu. Pokud je to třeba poezie, píšeme formou brainstormingu, co víme o poezii, skládáme básně. Pokud je to múza divadla, přemýšlíme nad světovými autory, učíme ostatní o těch našich a poté se snažíme vytvořit divadelní hru. V tomto duchu se neslo všech 9 múz. Ta poslední byla Erasmia – naše múza. Abych se vrátila k náplni dne, po práci na společném úkolu jdeme na oběd. Po jídle máme chvíli čas pro sebe a poté prezentujeme druhou část úkolu. Pak je čas na večeři. Po hodování představujeme například naši zemi nebo znovu vytváříme něco kreativního, což je úžasné.

Cestujeme napříč celou zemí

V rámci našeho projektu jedeme rovněž na dva výlety. První z nich je do města Pafos, které se stalo Evropským městem kultury 2017. Vidíme zde mnoho památek, dáváme si zmrzlinu, koupeme se v moři. Dalším výlet je do hlavního města Kypru Nicosie, která je rozdělena na řeckou a tureckou část. Někteří z nás se vydávají překročit hranice, a je to opravdu nezapomenutelný zážitek, zvlášť ta atmosféra na turecké straně.

Projektu se účastní země jako Řecko, Estonsko, Španělsko, Bulharsko, Itálie, Malta a náš tým z České republiky. Musím říct, že všichni lidi jsou opravdu úžasní. Hodně se spolu smějeme a tvoříme si vzpomínky na celý život. Učíme se navzájem o svých kulturách, o svém jazyce. V každém z nich teď umím pár slovíček!

Je velmi těžké shrnout vše do pár řádků. Nejúžasnější pro mě je výšlap, o který jsem poprosila Andreu s Dianou. Brzy ráno se vydáváme zdolávat vrcholky nad Agrosem a snažíme se pokořit pohoří Troodos.

Jelikož miluju cestování, užila jsem si dosyta oba dva výlety. Naučila se, co je to neformální vzdělávání, obohatila se o spoustu kulturních dovedností a poznala parádní lidi.

Na závěr bych chtěla poděkovat organizaci Tmelník a také kyperské organizaci Youth Dynamics, které zajistily hladký průběh celého projektu, a také to, že se nám vůbec nechtělo vrátit se domů.  Tento zážitek bych označila jako „time of my life“!

Co to Erasmus+ je?

Úžasný program Erasmus+ v roce 2014 nahradil program Erasmus. Program Erasmus+ můžete využívat od roku 2021 do 2027. Je to program Evropské unie, který podporuje spolupráci a mobilitu napříč odvětvími. Zaměřuje se například na kulturu, sport, zdravý životní styl a mnoho dalších témat. Dokonce si můžete vymyslet vlastní program a uspořádat ho sami! Náš projekt byl věkově omezen od 16 do 30 let, ale tato hranice bývá různá. Projekty trvají od několika dnů až měsíců. Můj program trval týden, což je ideální doba a můžete během roku vyjet na takových akcí několik. V rámci programu Erasmus+ jsou zpravidla hrazeny veškeré náklady jako jídlo, doprava, ubytování. Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji! Jeďte, dokud můžete!

Klára Gaňová

 

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (200 hlasů)

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář