Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Erasmus v Portugalsku

21.10.2016 aktualizováno

Stručná anotace
O možnosti Erasmu jsem se dozvěděla již na začátku prvního ročníku mého bakalářského studia. Trvalo mi to jen rok, než jsem sebrala odvahu a zkusila to se přihlásit. Vždyť koho by nelákalo odletět do slunného Lisabonu, ráje všech požitkářů a surfařů. Zároveň mi bylo jasné, že čistě bakalářské studium bez jakékoli nadstavby, ať už v podobě zahraniční stáže studijní nebo pracovní je v dnešní době dle mého názoru mrhání veškerými příležitostmi. Hlavně bez této nadstavby už dnes zanikáte v davu vysokoškolských absolventů, protože co vlastně můžete nabídnout navíc od ostatních? Takže po pár sklenkách vína na posilnění a hodů kostkou bylo dokonáno a já odeslala mé přihlášky na Erasmus se slovy: ,,Děj se vůle boží…!”. A tak se na mém Erasmu v podstatě taky dělo.

Základní informace
Autor:Helena Hříbalová
Země: Portugalsko
Město: Lisabon
Typ pobytu: Erasmus- studium
Místo: ISCSP- Instituto Superior de Ciências Sociais e Políticas
Obor/typ práce: mezinárodní vztahy
Jazyk studia/práce: portugalština/ angličtina
Délka pobytu: od září do června (10 měsíců)

Doprava

  • způsob dopravy: Letadlem, přímou linkou společnosti TAP z Prahy do Portugalska. Při koupi zpáteční letenky s datem návratu probíhala akce pro Erasmus studenty na jedno zavazadlo navíc (klasicky jsem tedy měla příruční zavazadlo + 20kg plus k tomu zavazadlo 12kg). Cena vyšla cca na 7.000Kč.
  • Při létání do ČR během roku nebo jinam jsem využívala nízkonákladovky. Většinou Wizz a Ryanair, cena letenek vycházela do +- 2.500kč za jednu trasu.
  • S Ryanairem se dostanete na Madeiru a Azorské ostrovy mimo sezónu i za 1.000-1.500 Kč.
  • Přímý let trvá zhruba 3 hodiny, s přestupy se to velmi liší a velmi často záleží, jak velmi vám štěstěna přeje. V tomto ohledu doporučuji dávat si pozor zejména na Ryanair, velmi často posouvají čas odletu a několikrát se mi stalo, že jsem si musela hledat a dokupovat úplně jiný spoj.
  • Do Portugalska si vystačíte jen s občanským průkazem.
    prilet_lis_noc

Ubytování

  • Lisabonské univerzity nenabízejí ubytování na kolejích, takže si musíte najít někde privát. Většina studentů si domluví prohlídky ještě před svým příjezdem a první týden/ dva týdny bydlí na hostelech. Popřípadě si předávají erasmácké byty ze známosti z ruky do ruky a na doporučení.
  • Já jsem konkrétně bydlela na zastávce metra Alameda. Ideální v tom, že se zde kříží 2 linky metra (jedna přímo na letiště, druhá do centra města). Také je zde mnoho linek autobusu, pěšky se sice projdete, ale dostanete se relativně všude.
  • Bydlela jsem na bytě s dalšími 4 studenty. První semestr s 2 Polkami, Portugalkou a mou spolužačkou z ČR, druhý semestr s jedním polským párem a Italkou.
  • Nájmy jsou vyšší, než jsme zvyklí. Cena se většinou pohybuje 250-300€ za pokoj, ale můžete narazit jak na levnější, tak na dražší.
  • Pokud máte nějakého známého, který byl v Portugalsku před vámi, doporučuji využit jeho kontakt. Jinak stoprocentně prohledat facebook s Erasmus skupinami, kam se inzeráty jak píší, tak i vy můžete napsat a pronajímatelé se vám ozvou. Další alternativou je zkusit zkontaktovat univerzitu, jestli mají nějaké typy pro vás, často mají kontakty na ubytování napsané na svých webových stránkách pro Erasmus studenty. Dávejte si pozor, abyste měli již energie, vodu a popřípadě plyn započítány v nájmu. Pokud byste si je platili zvlášť, tak se vám nájem může velmi prodraž Portugalci totiž téměř nemají v bytech ústřední topení a používají topení elektrické, díky velmi tlustým zdím a vysokým stropům byste mohli platit v zimě i dvakrát tolik. Také je dobré se vašeho pronajímatele zeptat, zda nějaké takovéto topení ve vašem bytě bude k dispozici.

Univerzita a studium

  • ISCSP se nachází dále od centra. Z hlavní dopravní tepny, Marques de Pombal, kde se sjíždí většina dopravních prostředků, cesta na univerzitu zabere zhruba 15-25min. Záleží na denní době a provozu. Univerzita jako taková se nachází v komplexu moderního kampusu, kde najdete také menzu, univerzitu architektury a zdravotní středisko.Samotná fakulta je vystavěna do tvaru U a uprostřed se rozkládá rozlehlá terasa, kterou oceníte zejména v letním semestru. Konají se zde skoro všechny univerzitní akce. V centru budovy najdete dvoupatrovou knihovnu se dvěma křídly a několika oddělenými místnostmi s počítači nebo pro debaty na skupinových pracích. Pokud vám během studia vyhládne, ale nechce se vám opouštět budovu, nachází se v přízemí fakulty také jídelna, která je sice o něco dražší než menza, ale na druhou stranu ji můžete využít jen k ohřevu vašeho jídla. Najdete zde totiž volně přístupné mikrovlnky a příjemné sezení.
  • Jedny z hlavních rozdílů, které jsem zpozorovala, byla výuka v hodinách. Na rozdíl od mé mateřské univerzity v ČR veškerá výuka probíhala jen jako přednášky beznásledných cvičení a seminářů.Přednášky byly formou dialogu profesora mezi studenty a nikoli jeho monolitého přednesu. Přednáška tak byla barvitější a mnohem lépe jste si pamatovali. Navíc zde odpadl syndrom protočených očí jak od kolegů z řad studentů, tak vyučujících, aneb “ten blbec se zase na něco ptá”, jak jsem se často setkávala v Čechách.
  • Jak jsem již zmiňovala výše, hodiny probíhaly formou přednášek/debat. Pokud si zapíšete kurzy z bakalářského studia, bude vaše výuka probíhat v dopoledních hodinách. Pokud jedete na na výjezd magisterský nebo si zvolíte nějaký kurz z této nabídky, vaše hodiny budou probíhat večer, a to v čase cca od 7-9 hodin. V bakalářském i magisterském studiu jsou shodné i podmínky pro absolvování předmětů. Pro zápočet musíte napsat seminární práci na vámi vybrané téma schválené vyučujícím a následně tuto práci odprezentovat. Po úspěšném splnění zápočtu můžete přistoupit k závěrečnému testu. Testy jsou v Portugalsku koncipované do západního stylu výuky, a tak nečekejte uzavřenou formu otázek. Již po prvním testu jsem rychle pochopila, že čím více stran popíšete, tím bude učitel spokojenější. Celkově jde spíše o prezentování vašeho úhlu pohledu na dané téma, než vypisování těžce naučených faktů.
  • Co se týče přístupu vyučujících a zaměstnanců univerzity, připravte se na dvojí přijetí. Na jedné straně jsou tací, kteří přítomnost erasmus studentů vítají ve svých hodinách a jsou velmi vstřícní. Povolí vám složit závěrečnou zkoušku v angličtině a pomohou vám i v hodinách. Hodiny jsou vedeny jen portugalsky, občas vyučující pronesou něco v angličtině nebo není problém přijít na konzultační hodiny a učitelé vás nasměřují. Bohužel jen v jednom případě jsem se setkala s tím, že vyučující vedl kvůli erasmus studentům hodiny v angličtině, a to byl kurz bývalého portugalského ministra zahraničních věcí Luíse Amada. Na straně druhé, a to byl na ISCSP bohužel většinový názor, se setkáte s učiteli, kteří odmítají vyučovat jinak než v portugalštině a koukají na vás mezi prsty, protože jste ti erasmáci, kteří si přijeli jen užívat a flákat se. Kolikrát vám pak dělají problémy při závěrečných testech, nebo se v den testu rozhodnou, že vám jej nedovolí složit v angličtině, ale musíte si jej napsat v portugalské V takových případech radím stát si za svým a obrnit si nervy.
  • Spolužáky můžeme také rozdělit do dvou skupin. Ti, kteří se snaží a chtějí si zlepšit svou jazykovou stránku anebo jen jsou na vás jako na cizince zvědaví, a na ty, kteří i jako studenti mezinárodních vztahů tvrdí, jak anglicky vůbec neumí a nerozumí. Když je pak potkáte na chodbách ve škole, je to trochu jako z amerického filmu o střední škole. Skupinka puberťáků si na vás ukazuje a posmívá I přes tyto nepříjemnosti jsou Portugalci celkově národ otevřený a tak s těmi, kteří se erasmáků nebojí, si náramně užijete, neboť vám ukáží a podělí se s vámi o ta nejtajnější lisabonská zákoutí a párty.
  • Pokud míříte na ISCSP, určitě doporučuji mít základy, buď portugalštiny, nebo alespoň španělštiny. Hodně vám to usnadní zdejší život a rozhodně to ocení i vyučujících, kteří se k vám budou stavět velmi pozitivně.spoluzaci

Život v daném městě (zemi obecně)

  • Lisabon na vás dýchne svou uvolněnou atmosférou a vůní moře, která je cítit všude ve vzduchu. Není to velmi moderní město, ba naopak. Najdete zde na svých procházkách mnoho budov, které mají svou největší slávu již za sebou, a na většině z nich probíhá rekonstrukce. Rozhodně vás Lisabon polapí svým kouzlem, ať dáte přednost jeho historicko-turistické stránce nebo se pustíte do víru noci.
  • Počasí je teplejší než u nás v ČR, ale nedejte se zmást. Díky své poloze blízko oceánu je Lisabon chladnější, zejména také díky chladným oceánským větrům. V období od října zhruba do půlky prosince konkuruje Lisabon svými dešti věčně upršenému Londýnu. Zbytek zimy je spíše suchý a chladný, neočekávejte sníh, pokud neplánujete výlet do pohoří Serra de Estrela. Od jara se začíná oteplovat, a slovem oteplovat mám na mysli, že se teploty začínají zvedat z průměrných 20 na 30 stupňů Celsia. Příchod léta a radovánky na plážích se pak odehrávají klidně již od dubna/května. Jen upozornění, teplota vzduchu je sice často velmi vysoká, ale teplota oceánu se zde řídí bohužel dle studeného proudu. Pro zimní plážové radovánky tedy nezapomeňte stoprocentně přibalit neoprén.madeira_1
  • Co se týče dopravy, tak v Lisabonu, jako v téměř každém hlavním městě, se vyskytují snad všechny druhy dopravy. Nejhojněji je využíváno metro, které díky své hustotě linek a stanic vás dostane téměř všude. Kam vás nedostane metro, tam se dostanete autobusy. Pro opravdu turistický zážitek můžete také využít lisabonské tramvaje. Tyto tramvaje jsou i jedním z hlavních symbolů Lisabonu. Při využívání městské dopravy je důležité míti na paměti, že Portugalci jsou povahy mírné a jižanské, tedy mají na všechno spoustu času. Nedivte se tedy, že čekáte na nějaký autobus či tramvaj, která má jet za 5 minut a ona nepřijede a dojede až za 20minut. Nebo že jdete večer z výuky a potřebujete se dostat metrem domů, ale bohužel vás zastaví mříže ještě před zavírací dobou s tím, že právě začíná stávka a ani další den metro nepojede. Takovéto situace se dějí běžně a velmi často se je dozvíte až když se tak stane.Tramvaj - Lisabon
  • Bohužel jako erasmus studenti nedostanete od univerzity studentské potvrzení pro slevu na MHD. Kombinace metra a autobusu na měsíc vás pak tedy vyjde na zhruba 50€. Jde si platit i jízdy jednotlivě, po zakoupení dobíjecí karty v automatu, kdy vás jedna jízda vyjde na zhruba 1€ v závislosti na dopravním prostředku.
  • Ceny potravin jsou v průměru tak o 20% vyšší v obchodech než u nás v ČR, ale v porovnání se zbylými státy západní Evropy je Portugalsko levnější. Velké supermarkety se nacházejí spíše ve velkých nákupních centrech. Ve čtvrtích po celém Lisabonu fungují menší samoobsluhy, většinou 1-2 na čtvrť. Rozhodně se vyplatí a doporučuji buď sledovat letáky, které vám chodí do schránky a nebo sledovat akční letáky online na webech jednotlivých obchodech. Dá se tak ušetřit pěkný peníz, který pak můžete vrazit do cestování třeba.
  • Co se portugalské kuchyně týká, tak je celkem rozmanitá. Národním jídlem je bacalhau na milión způsobů. Bacalhau je treska, kterou Portugalci opravdu zbožňují. Ať přijdete kamkoli do obchodu a ucítíte divný smrad, nedivte se, to jste poprvé zacítili bacalhau, která se konzervuje v soli a tak se prodává pro další zpracování. Dále jsou Portugalci známí svou konzumací vepřového a toho, jak jsou šetřivým a kreativním způsobem schopni v kuchyni využít celého vepře. Ale jiný kraj, jiný mrav, a tak i v portugalských regionech převládá všude jiná kulinářská specialita, ale všeobecně vzato v Portugalsku jako v každém přímořském státu neprohloupíte, když si dáte v restauraci upravenou rybu. O něco veselejší je to s dezerty. Portugalci sladké milují. Národním pokladem je Pasteis de Belém a Pastel de Nata. Pasteis de Belém okusíte jen v Belémě, kde si vystojíte frontu, ale stojí to za to. A pastel koupíte v podstatě v jakékoli “Pastelaría”, na kterou narazíte všude.

Při nákupu běžných potravin určitě doporučím menší samoobsluhy, které najdete v každé čtvrti. Zejména řetězec Pingo doce má kvalitní potraviny, časté výhodné akce a obecně vzato přijatelné Pokud dostanete chuť vyrazit si na jídlo ven, pak velmi doporučuji Mercado da Ribeira. Je to tradiční market v novém stylu a prezentují se zde skvělé restaurace. Máte zde na výběr od tradiční portugalské kuchyně přes hamburgery a na závěr i různé stánky se zmrzlinami a dalšími sladkými tečkami. Zkrátka každý si zde přijde na své. Dále pak určitě neopomeňte se zastavit v již zmiňovaném kulturním centru Belém a dopřát si zde kávu a neodmyslitelný kousek Portugalska v podobě Pasteis de Belém.

cinco
Turistick
é tipy

  • Míst, kam se v Lisaboně musíte podívat, je mnoho a mnoho. Jednoznačně je to již zmiňované kulturní centrum Belém, odkud vyplouvali portugalští mořeplavci na své zaoceánské Určitě bych doporučila výlet i na lisabonskou dominantu Castelo de São Jorge. Což je hrad, na který dohlédnete téměř z každého konce Lisabonu, a ze kterého dostanete nepřekonatelný výhled na staré město. Rozhodně byste si neměli nechat ujít malebnou čtvrť Alfama, kam vás doveze tramvaj číslo 28 a vy tak budete mít spousty času toulat se úzkými lisabonskými uličkami. A nesmíme také opomenout sochu Ježíše Krista, která se nachází na druhém břehu Lisabonu, a odkud také, pokud zrovna nechytíte mlhu jako já, se vám naskýtá neuvěřitelný výhled na celý Lisabon podél řeky Teju. Nebo nasednout na vlak směrem do Sintry, a zde si vychutnat krásu Palacio da Pena a krásných zahrad. Sintra je velmi známá jako letní sídlo portugalských králů.
  • Z těch novějších míst, které určitě stojí za zmínku je například Oceanário de Lisboa, kde se vám představí podmořský svět a jeho obyvatelé.  Pokud vyrazíte do víru noci, tak nesmíme opomenout čtvrť Bairro Alto, kde se koncentruje většina hospůdek, restaurací a také (Nedoporučuji do této čtvrtě zavítat přes den, pokud to není nutné. Zbytky z víru předešlé noci jsou jak viditelné, tak i ,,čmuchatelné”). Nikdo z nás určitě nechce opomenout pláže, kterých je v okolí Lisabonu bohaté množství. Na ty nejkrásnější se dostanete jen pomocí auta, protože většinou leží na druhém břehu. Lehce dosažitelné pláže v okolí Lisabonu jsou poblíž městečka Cascais, kam se dostanete jednoduše vlakem nebo autobusem. Přejet na druhou stranu města a udělat si výlet na pláž Costa de Caparica.
  • Pokud plánujete vytáhnout paty z Lisabonu, nebo celkově chcete objevovat krásy Portugalska, pak si udělejte výlet do městečka Porto na severu. Je zde volnější atmosféra, město je více zachovalé a celkově si užijete ten rozdíl oproti Lisabonu. Plus kdo by neznal Portské víno, které se pěstuje na vinicích nedaleko města. Pokud jste naopak milovníky dobrodružství nebo například vášnivě surfujete, neměli byste vynechat jih Portugalsta, tedy Algarve, který je velmi vyhledáván pro tyto radovánky.
  • Každou první neděli v měsíci máte v Lisabonu vstup v dopoledních hodinách (většinou do 14:00) do určitých muzeí a památek zdarma. Aktualizovaný seznam se dá zjistit v turistických centrech nebo na webových stránkách pro turisty.

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

  • Pro mne jedním z hlavních kulturních šoků byla ta lenost a pomalost Portugalců ve všem. Mají na vše čas, termíny nebo čas je nijak netlačí a většinou jen sklidíte nechápavé pohledy a výsměch od místních, pokud toto vnímáte jinak.
  • Zapomeňte na zdvořilostní podání ruky při představování se s nějakým Portugalcem. Podejte někomu ruku v takovéto situaci a sklidíte opět jen výsměch, jak jsou Češi chladní. V Portugalsku je zvykem se líbnout na tváře a naznačit obejmutí.
  • Na druhou stranu je velmi příjemné, jak se s vámi snaží každý mluvit ve městě a zjistit o vás co nejvíc informací z kulturního hlediska. A pokud potřebujete s něčím poradit nebo jen vypadáte trochu ztraceně, pak vám Portugalci velmi rádi pomohou.
  • Pro přivítání nováčků na univerzitách je v Portugalsku vyhrazen celý první týden školy. Nelekněte se tedy, že v tomto týdnu nebude probíhat žádná výuka a po školách se budou pohybovat postavičky v pláštích jako z Harryho Pottera. Je to tradiční uniforma, ze které se i Rowlingová inspirovala ve svých knihách. Tento první týden probíhá na univerzitní půdě jedna párty za druhou a přes den se jen veřejně šikanují nováčci. Někdy je dokonce žáci starších ročníků tahají různě po městě a řvou na ně amplióny nebo je nechávají dělat různé ponižující úkony.
  • Jestli jste alespoň trošku fanouškem fotbalu, bude se vám v Lisabonu stoprocentně líbit. Nejenže nesmíte vynechat návštěvu fotbalového stadionu Benfica, ale pokud se vám zadaří a vy budete v okolí náměstí Marques de Pombal v den, kdy Benfica vyhraje portugalskou ligu, zažijete něco nevídaného. Atmosféra oslav a to, jak se mírumilovní a líní Portugalci najednou promění v euforické šílence je naprosto jedinečná.Takto oslavovat umí opravdu málokdo.

Přínos pobytu
Rozhodně mi můj pobyt v Portugalsku více dal, než vzal. Vědomí, že jste někde sami bez maminky, i když vás maminka třeba navštíví, a musíte přežít v džungli světa vás ovlivní, ať chcete nebo ne. Naštěstí pro mne mi vylétnutí z hnízda dodalo tu zdravou sebedůvěru do života, protože teď už vím, že všechno jde, když se chce a samozřejmě jsem si prohloubila jazykové schopnosti a přibylo mi pár skvělých řádků do životopisu. Zároveň jsem na mém Erasmu získala spoustu známých a kamarádů. Zážitky a zkušenosti, které mi už nikdo nevezme a se kterými mohu budovat svou osobu a kariéru dál.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (2 hlasy)

Autor článku

Jiří Siegel
Jiří Siegel

Blog o cestování, způsobu života v jiných zemích z pohledu českého studenta, který momentálně studuje na Taiwanu (Taipei)

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář