Přidej se k archeologickým vykopávkám ve Španělsku, zapoj se do příprav festivalu ve francouzské vesnici nebo do oprav středověkého hradu v Německu, pomáhej v národním parku v Irsku nebo připrav nezapomenutelné prázdninové zážitky pro děti v Estonsku. Pojeď v létě dobrovolnický projekt a nudit se rozhodně nebudeš. Poznáš svět i sám sebe, zajímavé lidi, získáš spoustu zkušeností a nevšedních zážitků a navíc můžeš přidat ruku k dílu na smysluplném projektu. To všechno a mnohem víc může být workcamp!
Co je to vlastně workcamp?
Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu z úplně nové perspektivy, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt a naučit se nové věci, poznat zajímavé lidi i sebe sama. O ubytování a stravování se strachovat nemusíš, zajistí je zahraniční organizace na místě. Na tobě je pak zajištění si cesty na workcamp a zpátky a připojištění.
„Poznala jsem, že dokážu být samostatná, když jsem se v pořádku dokázala sama dostat až do místa, kde probíhal workcamp aniž bych předtím vůbec letěla letadlem nebo uměla španělsky. Nejlepší bylo poznání nových lidí, všichni jsme si výborně rozuměli a stále jsme v kontaktu a plánujeme společné setkání.“ (Kateřina, 20, Španělsko)
Dobrovolnictví v globálních souvislostech
I když většina českých dobrovolníků vyjíždí na workcampy v rámci svého nejbližšího okolí, tedy po Evropě, můžeš v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt také do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie.
“Workcamp v Tanzánii se pro mne stal prostředkem k vzájemnému učení, sdílení zkušeností a názorů, bourání zažitých představ, stal se též průvodcem tanzanskou kulturou, přírodou a jejími dennodenními rituály, a v neposlední řadě mi přinesl spoustu radosti, ostatně jako každý jiný workcamp,” říká o své zkušenosti z Tanzánie Lucie.
Za dobrovolnictvím nejen do zahraničí
Dobrovolníci si často myslí, že na workcamp se dá vyjet jen do zahraničí. Ale není to tak. Můžeš se zúčastnit i workcampu v Česku. Zvlášť zajímavou příležitostí je pak vedení workcampu. Vedoucí je dobrovolník, který zprostředkovává kontakt zahraniční skupiny s místními lidmi. Mnohé se při tom naučí a zároveň podpoří smysluplný projekt.
A jak na to?
Většina dobrovolnických projektů v zahraničí je otevřena všem nad 18 let. Existuje ale i řada projektů pro teenagery (15 – 17 let) nebo nadšené rodiny s dětmi. V databázi dobrovolnických projektů si můžeš vybrat workcampy podle věku, zaměření dobrovolnické práce, délky trvání, termínu nebo země. Svoje odhodlání vydat se za dobrovolnickým dobrodružstvím potvrdíš registračním poplatkem a do 2 – 3 týdnů budeš vědět, jak to dopadlo. Většina přihlášek je ale úspěšných a téměř každý si ten svůj projekt najde.
Kdo za tím stojí?
INEX – Sdružení dobrovolných aktivit – Jsme nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Naším posláním je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě. Jsme členy mezinárodních sítí (např. Aliance evropských dobrovolnických organizací), díky kterým ti můžeme nabídnout dobrovolnické projekty našich zahraničních partnerů.
Jsme nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Naším posláním je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě.
Diskuse u článku