Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Andrea Kaucká: „Súdánci jsou jedni z nejtolerantnějších muslimů na světě.“

20.4.2016 aktualizováno

V druhé části rozhovoru o Súdánu jsme si s Andreou povídali o místním náboženství, domorodých kmenech, súdánské kuchyni, politické situaci a dalším.

Jaký vliv na život místních obyvatel má islámské náboženství?

Islám vyznává více než 90% obyvatel země, převážná většina jsou Sunnité (jedna ze dvou základních větví Islámu). Od roku 1983 súdánská vláda zavedla zákon šaría, ale i přesto se zde nesetkáváme se stejnými praktikami jako v například přes moře sousední Saudské Arábii. Islám je součástí jejich běžného života od narození i od brzkého rána, kdy den začíná jednou z pěti denních pravidelných modliteb.

I přes děsivé zprávy médií, Súdánci jsou jedni z nejtolerantnějších muslimských zemí na světě. Pokojně žijí pospolu s animisty, kopty i křesťany. Striktnost a síla vyznání se liší místo od místa. Velká města včele s hlavním městem Chartúm jsou velmi uvolněná, naopak v odlehlých vesnicích jihovýchodního a severního Súdánu je vyznání mnohem silnější a výraznější. Jižní Kordofan a dnes nejmladší stát světa Jižní Sudán se až do 19. století nepovedlo islamizovat, a tak se i dnes odlišuje od muslimské části země.

Súdánci

Jak moc se liší život v hlavním městě Chartúmu a ostatních částech země?

Chartúm je „moderní“ město, velice liberální i chaotické, jako asi každé velké město v Africe. Ulice jsou rušné dlouho do noci a morálka poměrně uvolněná. Dá se koupit téměř vše, na co si vzpomenete, i těžko dostupný toaletní papír. Nacházejí se zde velké trhy a mnoho obchodních domů, restaurací a dokonce i hotelů. Cenově je ale znát, že jste v hlavním městě.

V různých částech země se běžný život i tradice liší, žijí v něm jiné etnické skupiny, jiné kmeny a ty mají jiné zásady a způsob života. Nejsou tak vyspělé jako hlavní město, jsou pomalejší a v náboženství disciplinovanější.

Který z místních kmenů vás zaujal nejvíce?

V Sudánu je přibližně 700 kmenů a etnických skupin hovořících na 170 jazyky, po etnické stránce je tato země velice zajímavá, navíc je to neuvěřitelně masivní etnický mix. Původní obyvatelé, černočerní negroidní kmeny, doplnila etnika ze západní Afriky, ze sousedních subsaharských zemí, z Evropy ale i ze Saudské Arábie. Zaujalo mě několik kmenů, některé jako například kmen Dinka dnes náleží k Jižnímu Sudánu, kam se kvůli občanské válce a nepokojům zatím nemůžeme dostat. Dále kmen Nuba v Kordofanu, je na tom obdobně jako kmen Dinka nedostupný, ale i arabské kmeny jsou zajímavé a láká mě je poznat blíže.

Nejprve chci znát zemi, tradice a tak se k nim dostat blíže, naučit se alespoň základy súdánské arabštiny, aby se bariéry prolomily. Súdán nezná cestovní ruch a tak s ním nemají zkušenost ani místní „special“ kmeny. Je třeba na ně jít pomalu ;-) Některé jsou těžko přístupné, nemají rádi jakékoliv cizince – a to mě na nich přitahuje.

Škoda, že například o kmeni Nuba jsem nevěděla, když jsem Kordofan a pohoří Nuba navštívila v lednu roku 2009, je to velice zajímavé černé etnikum. Stále je dostupné jen minimum informací o této zemi.

Máte nějaký oblíbený místní zvyk?

Hmm… některé zvyky se mi líbí, ale sama bych je nepraktikovala. Nehodí se to k nám. Například zdobení hennou a vlastně celá zkrašlovací příprava na svatbu. Také svatba samotná. Je to zdlouhavá několikakroková oslava, jíž se účastní mnoho lidí, dokonce i cizích jen tak kolemjdoucích. Když se chystá súdánská svatba, vždy se připravuje občerstvení pro mnohem více hostů, než se očekává.

Jak byste charakterizovala súdánskou kuchyni?

Lonely planet v jednom ze svých průvodců označil súdánskou kuchyni za nudnou a velmi chudou. Hovořili především a pouze o fuul (fazole) a chlebu. Naše zkušenost byla jiná. Samozřejmě v odlehlých nehostinných a chudých krajinách na stole najdete pouze právě tradiční fuul. Bohatost stravy se liší a závisí na oblasti a ekonomickém postavení rodiny. V klasických jídelnách a bufetech podávají spolu s fuul také kibdu (restovaná játra), vejce, zeleninový salát, tamiya (cizrnové placičky), a mnoho dalšího.

Jak jsem zmínila, v Súdánu žije na 700 kmenů a etnických skupin, které přikočovali z východu (Saudská Arábie), z jihu (Etiopie a Eritrea), ze západní Afriky, ale i z Evropy (Turci atd.). Ti si s sebou přinesli své tradice a tradiční pokrmy a způsob přípravy. To místní kuchyni obohacuje. Arabská kuchyně s výrazným kořením obohacuje černošskou (bantu kmeny) a dolaďuje mdlou jednoduchou chuť.

Jak je to s místní dopravou a kvalitou cest?

Infrastruktura dopravy se pomalu vylepšuje, většina hlavních tepen-silnic je asfaltovaná, některé mají stále velmi pěkný asfalt. Ostatní vedlejší cesty jsou nezpevněné komunikace, mnohdy hluboký písek. Pokud někdo plánuje cestu po Súdánu, určitě je vhodné volit offroad 4×4. Funguje tu vnitrostátní letecká doprava, linkové autobusy, minibusy ale i taxi. Ve městech také tzv. raksha. A mimo město v odlehlých krajinách i povozy tažené osly.

Co očekáváte od prezidentských a parlamentních voleb, které se uskuteční v polovině dubna?

Převážná většina obyvatel nenávidí nynější a dlouholetou vládu, a doufají, že jejich čas vypršel a přijde nová, lepší a tolerantnější. Abych byla upřímná, samozřejmě povrchně si o „nějakých politických tématech“ povídáme, ale je to opravdu povrchní a tak, aby tomu nesvědčilo mnoho lidí. Je to pro vlastní bezpečnost a klid. Stejně jako vyvolávání nějakých náboženských diskuzí vůbec nedoporučuji. Nejsem odborník na politiku, není to jednoduché téma, nechci zde zabředávat do vážné diskuze. Co je ale jasné, Súdán potřebuje novou, lidštější a ambicióznější vládu, která tu bude pro svou zemi a její obyvatele. Súdán je třeba vyzvednout z bídy a problémů, světu má co nabídnout nejen v bohatství, které ukrývá. Držím jim palce, aby bylo lépe.

Víte o nějakých Češích či Slovácích, kteří v Súdánu žijí natrvalo?

Ano, i v Súdánu žijí Češi. Zjistila jsem to až letos na ambasádě v Praze, ale zatím jsem neměla tu možnost se s nimi spojit a sejít. Možná, že se to povede na některé z mých budoucích návštěv Súdánu.

Otázka na závěr: Co byste v Súdánu doporučila navštívit?

V Súdánu je mnoho zajímavých a krásných míst. Je to pouštní země, ale poušť má mnoho tváří. Údolí Nilu a barevný korálový ráj pod hladinou Rudého moře. Překvapením asi mnoha lidí budou pozůstatky černých faraónů, tři království (Kerma, Napata a Meroe) mnoho pyramid, hrobky a zbytky chrámů (Soleb a Gebel Barkal). Mešity různých tvarů a velikostí, kostely a modlitebny (Khathmiyah mosque).

Hlavní město Chartúm s mnoha trhy, památkami, kávovými lady a dalšími zajímavostmi. Port Sudan a starý přístav vystavěný z korálů Suakin.

Pro potápěče je Rudé moře jednou z top destinací s mnoha nádhernými neponičenými korálovými útesy, kdesi v oblasti súdánského pobřeží se má nacházet také jediný atol Rudého moře, velmi zachovalé vraky s několika tunami bomb nebo stovkami lahví vína ze čytřicátých let…

A nakonec také národní park Dinder, divoký park, ale připravte si více než 100 USD na osobu a den.

Sudán si užije každý, kdo jej navštíví, nebude zklamán. Pro motivaci, ale i informace co vidět a co navštívit, navštivte naši stránku nebo FB.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář