Po více než roce se vracím na Taiwan, tentokrát ale měním Kaohsiung za Novou Taipei. Tahle změna mi dává skvělou příležitost poznat sever ostrova, což se z Kaohsiung moc nedalo. Hned, jak jsem dorazil, přeházel jsem pár věcí z kufru do batohu a vyrazil za surfem do města Yilan. Je to asi hodinku cesty po dálnici, a tak je tohle místo celkem populární destinace pro lidi z Taipei.
Každý pátek a sobotu je ve městě velký noční trh plný spousty druhů jídel, krámků s oblečením, obalů na telefony a také plný lidí. Nepotkal jsem mnoho cizinců, tak jako v ostatních městech, a také ceny jsou celkem srovnatelné s okrajovými částmi Taipei. Co je ale super, tak to je pláž s černým pískem a vlnami na surfování. Pronájem surfu stojí 500NT (asi 420 Kč) a je to včetně sprchy v půjčovně, dokonce vám i ohlídají věci na pláži.
Další možností co dělat v Yilanu je návštěva skanzenu National Center for Traditional Arts. Pokud vám nevadí, že tam budete se zástupy čínských turistů, tak si zde můžete nakoupit spoustu suvenýrů a tradiční produkce všeho možného, od hraček, přes mýdlo až po sladkosti. I když to vypadá jako správná past na turisty, celkově bylo zajímavé vidět, jak se třeba vyrábí sladkosti, nebo mýdlo na Taiwanu a úplně bych místo nezatracoval.
Jak to chodí na Taiwanu, když se vracíte do Taipei z Yilanu v neděli autem? Na značkách je všude napsané pravidlo, že na dálnici můžou od 15:00 do 21:00 pouze auta, kde sedí minimálně tři lidé.
Říkali jsme si, že přece nemají šanci v té rychlosti zkontrolovat kolik nás sedí v autě. Chyba lávky! Fronta na vjezdu na dálnici je tak obrovská, že jedete krokem a každé kontrolují. Můžete zkusit říct, stejně jako my, že neumíte pořádně čínsky a povídat něco anglicky nebo česky. Možná budete mít kliku a jenom mávnou rukou a nechají vás pokračovat. Věřte mi, že se nechcete otočit a objíždět hory kolem pobřeží o několik hodin delší cestou. Ona vás stejně pak ještě čeká minimálně hodina v zácpě a další na cestě.
Takhle to chodí na Taiwanu, vítejte.
Diskuse u článku