Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Studium v Keni: Celebritou v ulicích Nairobi (Blog II.)

16.10.2016 aktualizováno

Nairoberry

Na cestování po Keni a snad i dalších zemích východní Afriky jsem si vyhradil dostatek času po skončení zkouškového, ale už nyní podnikám menší výlety na zajímavá místa v Nairobi. Navštívil jsem tak jeden z největších afrických slumů Kibera, kde jsem měl po boku místního rezidenta možnost projít si špinavé uličky plné pobíhajících dětí, psů a koček. Navštívil jsem zde místní dílnu, kde vyrábějí šperky z kostí, seznámil se se skupinou žen Power Women, sdružující ženy s HIV/AIDS, a také se podíval do místní školy pro děti s HIV/AIDS. Škola umístěná v malé budově o jedné místnosti pro zhruba 30 dětí funguje jako nezisková organizace a vyučují zde místní dobrovolnice. Těmto dětem osud opravdu nepřál, velká část z nich jsou navíc sirotci nebo žijí na ulici. Ve slumu o čtyřech kilometrech čtverečních, který se nachází nedaleko centra, žije dle některých odhadů až milion lidí, z toho většina pod hranicí extrémní chudoby. Ve vysoce nehygienických podmínkách se tak daří i nemocem a místní se musí potýkat s občasnými epidemiemi malárie, cholery a vysokým podílem obyvatel s HIV/AIDS. Napříč slumem vede také vlaková kolej Uganda Railway obklopená horami odpadků. I přesto, že je Kibeře připisovaná řada nelichotivých přívlastků co se kriminality týče, místní byli velmi milí a srdeční.  V každém případě tohle není vůbec hezké místo pro život, vlastně si jen stěží dokážu představit méně vhodné místo pro život, než je Kibera.

Další, o poznání veselejší výlet, jsem si udělal zatím jen na okraj národního parku, kde se nachází sirotčinec pro slony a nosorožce  Sheldrick Wildlife Trust. Každý den od 11 do 12 dopoledne je sirotčinec otevřen pro veřejnost a můžete zde tak být svědky krmení a koupání osiřelých slůňat. Většina z nich osiřela důsledkem zabití jejich matek kvůli slonovině, která je žádaným zbožím především v Číně. Když nastane čas, jsou navraceni zpátky do přírody, kde se během let stanou opět divokou zvěří. Máloco vám ale vykouzlí takový úsměv na tváři, jako pozorování skotačících sloních ratolestí.

Příjemným zážitkem byla také návštěva Žirafího centra, kde se můžete velmi intimně seznámit s ohroženými žirafami rothschildovými. Centrum slouží primárně jako vzdělávací instituce pro malé školáky, spíše než žirafy však brali jako mnohem pozoruhodnější atrakci mě. Zajímavostí je, že do centra sami přebíhají z národního parku prasata bradavičnatá, která využívají velmi bystrého zraku žiraf, coby indikátoru přítomnosti predátora. Takové prase totiž disponuje mozkem velikosti vlašského ořechu a vjem je schopné udržet po zhruba 10 – 15 sekund. Nezřídka se tak stane, že prase prchající před šelmou po krátkém čase zapomene, před čím vlastně utíká, a je schopné se otočit a běžet predátorovi naproti. K centru také přiléhá přírodní stezka bující vegetací simulující faunu a flóru na území Nairobi ještě před zásahem člověka do krajiny. Chcete-li si užít malý kousek divočiny přímo v metropoli, jste tu na správném místě.

Tolik k dnešnímu blogu, příště se blíže podíváme, jak to vypadá a funguje na University of Nairobi. Další fotky a příspěvky najdete na mém Instagramu a sledovat mě můžete i na Facebooku, kam se prokliknete z hlavní stránky nebo přes ikonky vpravo dole. Dík a čau!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Jiří Siegel
Jiří Siegel

Blog o cestování, způsobu života v jiných zemích z pohledu českého studenta, který momentálně studuje na Taiwanu (Taipei)

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
joki (komentář starší než rok)

Ahoj kamaráde cestovateli. Dalo by sectam žít natrvalo? Cim bych di tam mohl vydelavat peníze?

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář