Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Jak se stanuje v Norsku

I když nijak často nestanuju, musím ocenit zákony, které ohledně stanování v Norsku platí. Na rozdíl od jiných zemí tu totiž můžete stanovat prakticky kdekoliv. Jedinou podmínku je být alespoň 150 m od domů, horských kabin a polí. Což tady opravdu není problém.

Bylo nám líto alespoň jednou si nevyzkoušet pořádný norský wild camping, proto jsme si s Jirkou objednali z Česka stan pro dva a vyrazili kempovat. Aktivně jsme si šli koupit malý plynový vařič do krosny, v obchodě jsme si ho ale bohužel spletli s hromadou kempingového nádobí, takže jsme byli bez teplého čaje. 😀

Stanovat jsme tu byli dvakrát, stan ke spaní jsme propůjčili jednou. Poprvé jsme ho šli vyzkoušet v září k jezeru Vardehornet, který leží necelých 5 km nad Voldou, a probudili jsme se do jednoho z nejhezčích východů slunce (viz úvodní foto).

Podruhé jsme se stanem jeli v říjnu na Trolltungu, ve stanu jsme ale protentokrát nespali my, ale naši spolucestující a já s Jirkou jsme se vyspali v Multivanu. Z fotky to sice není poznat, ale všem byla v noci příšerná zima.

Napotřetí jsme stan vzali na poslední velký výlet v listopadu k Atlantic Ocean Road a na Trollstigen. Náš stan za pár stovek se v bouřce opravdu osvědčil a já jsem sice kvůli hluku neusnula do 4 do rána, kupodivu ale stan zůstal vodotěsný a tak jsme minimálně zůstali v suchu. Kromě prvního stanování jsme vždycky měli stan postavený na nějakém random odpočívadle u silnice. I tak jsme ale většinou po probuzení zjistili, že je tam třeba super výhled na moře, což se v té tmě večer předtím nedalo moc rozeznat. :)

Pokud ale někomu nevyhovuje kempování takhle „na divoko“, kempů je v Norsku opravdu spousta a většinou jsou opravdu kvalitně vybavené (díky mé blbosti jsem za tuto vědomost platila pokutu 😀 ), takže je tu opravdu na výběr. :)

Foto: Jirka Pavlík (www.usa.jpavlik.cz)

Původně publikováno na blogu anoanno.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Anna Rybníčková
Anna Rybníčková

Jsem studentka anglického oboru na VŠ, 2 roky jsem žila ve Velké Británii, půl roku v Norsku a poslední dvě letní sezóny jsem strávila pracovně v kempu v srdci Peak Districtu v severozápadní Anglii. Na cesty se vydávám se svým přítelem Jirkou, který nás každou chvíli tahá a zachraňuje ze všemožných problémů, co nám zrovna nadělám a společně s našimi travel buddies jezdíme všude možně.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář