Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Co si nezapomenout vzít s sebou na delší cestu do zahraničí?

19. 6. 2016 aktualizováno

Je neděle 12.7.2015 asi deset hodin večer a já si balím poslední věci do kufru. Moje zavazadlo je napěchované tak, že stačí jen sebemenší prudký pohyb a následky můžou být katastrofální. Nerada bych sbírala své ponožky a spodní prádlo po podlaze na letišti. Nedá se nic dělat, ale ještě pár věcí musím do kufru narvat. Bez nich prostě neodjedu. Za ty roky, co se vydávám za poznáním velkého světa, jsem si už sepsala seznam, co rozhodně musím mít s sebou. Ať se děje cokoliv…

POŘÁDNÝ NŮŽ

Věc číslo jedna, kterou jsme trošičku podcenili, je dobrý a hlavně ostrý nůž. Tuto nutnost jsme zjistili hned po prvním pižlání toustového chleba. Nic víc jsme neměli odvahu upižlat. Já jsem si sice přibalila svoji oblíbenou rybičku, ale na větší porce je čepel nože prostě prťavá. Tom vzal velký vyklápěcí nůž, ale po nějakém čase se ztupil. Proto další rada je, přibalit i brousek. S tím si vystačíte celý pobyt jak na týdenní dovolené v Chorvatsku, tak na pracovním pobytu v zahraničí.

HRNEK, PŘÍBOR, JAR A HOUBIČKU NA NÁDOBÍ

Na každou dovolenou si beru velký hrnek. Ten se hodí vždycky. Buď na kávu, čaj nebo na instantní polévku. Zatím jsem si nepořídila odlehčený cestovní hrnek, ale už je pomalu načase do něj zainvestovat. Keramický hrnek je totiž křehký a těžký. Doposud to nevadilo, ale věřím, že na dalších cestách to už bude přítěží. Takže mám v plánu si koupit buď plastový nebo plechový.

Další nutností je podle mého názoru i příbor. Pokud člověk plánuje bydlet v hostelu nebo i v share-housu, tak je příjemnější mít svůj vlastní příbor. To jsme si ozkoušeli na vlastní kůži, když jsme v hostelu měli k dispozici místní vybavení, které bylo trochu upatlané. Nejsme žádné citlivky, ale jídlo nám chutnalo více z našich hrníčku a příborů.

A abychom naše nádobí neměli upatlané, tak jsme si přibalili malý cestovní Jar a houbičku na nádobí. To jsem se také ponaučila z jedné dovolené s mojí kamarádkou, když jsme zapomněly Jar a nechtěly jsme za něj utrácet. Nenapadlo nás nic lepšího, než umývat nádobí šamponem na vlasy. Taky to pění a odmašťuje, ale není to ono.

VLHČENÉ KAPESNÍČKY A ANTIBAKTERIÁLNÍ GEL

Myslím si, že každá holka má oboje vždy na cestách při sobě, ale chlapce nenapadne si to ani pořídit. Co jsme ale vyrazili na cestu, tak i kluci uvítali tyto hygienické vymoženosti. Já osobně preferuji menší balení. Je skladné a kapesníčky nevyschnou.

BLOK + PROPISKA, KNÍŽKA A HRA

Cestování je zábava, ale občas je i nuda. Obzvlášť, když pár hodin cestujete a kolem není nic zajímavého. Většinou se koukám z okna a přemýšlím o všem možném. V těchto chvílích mám vždycky spoustu dobrých nápadů, ale pak je úspěšně všechny zapomenu. Proto mám u sebe bloček s propiskou. Buď si tam plánuji výlety, úkoly nebo také zapisuji dobré i špatné nápady. Později aspoň zhodnotím, jestli ten nápad opravdu stál za to.

Samozřejmě knížka i dobrá hra příjemně zkrátí cestování, proto i když nejsem bůhví jaký čtenář, tak ji mám vždy při sobě. A hry mě nutí hrát Lukyn 🙂

MENŠÍ PLACATKA SE SLIVOVICÍ

Nejednou nám zachránila zdraví, ne-li život. To jsme takhle jednou byli s Lukynem na dovolené v Barceloně a on mi tam onemocněl. Přechody z rozpáleného města do klimatizovaného metra mu neudělaly dobře a několik dní prochodil Barcelonu s knedlíkem v krku. Po dvou dnech přemlouvání a přesvědčování, že mu určitě pomůže, polevil a dal si pár panáků slivovice. Během několika hodin mu bylo mnohem lépe.

Do mojí cestovní placatky se vejdou asi jen dva panáky, ale v nouzi se o ni podělí i čtyři kamarádi. Samozřejmě mám větší láhev, ze které podle nutnosti dolévám.

PENĚŽENKY A POUZDRO NA DOKLADY

Vždycky jsem byla zvyklá si na dovolenou brát dvě peněženky, a tady se mi to opět vyplatilo. Na libry mám malou zaklapávací peněženku. Je spíš jen na drobné, ale tady se ty papírové peníze prostě v peněžence neudrží moc dlouho.

Moji novou vychytávkou je pouzdro na doklady. Vím, že to někteří používají v běžném životě, ale já jsem nikdy neměla nutkání si ho pořizovat. Před odjezdem do Anglie jsem měla rozlučku s kamarádkami a jedna mi darovala toto pouzdro. Musím říct, že je velice praktické. Mám v něm všechny platební karty, kartičku pojištěnce, občanku, některé účtenky, abych je neztratila a týdenní jízdenku na autobus v Manchesteru. Mám vše pěkně pohromadě a je to velice přehledné. Jsem s ním nadmíru spokojená a určitě se mnou bude cestovat i nadále.

Věřím, že se během dalších let bude tento seznam vyvíjet, ale zatím mě nezklamal a vždy jsem všechno využila. Co je ale pro mne velkým dilematem, tak to je kosmetika. Miluju ji a nejraději bych měla vše s sebou na cestách. Momentálně si dělám svůj osobní průzkum, co opravdu nutně potřebuji a bez čeho se obejdu. Každopádně dříve nebo později se můžete těšit na článek o kosmetice, kterou si beru na cesty.

Původně publikováno na blogu looklin.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Lukáš a Linda
Lukáš a Linda

Ahoj, jmenuji se Linda a momentálně prožívám jedno z nejlepších období mého života. Jsem totiž na Novém Zélandě, který mi každý den připomíná, jak je život krásný. Abych si nenechala všechny zážitky jen pro sebe a své příbuzně, začala jsem psát blog. Na blogu se dočtete o práci, cestování, tipech na dobré jídlo a životě v zahraničí. Aktuální články jsou z Nového Zélandu a ty starší jsou z Anglie.
Linda

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář