Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Co je potřeba zařídit pokud chcete pracovat v UK

Když se člověk rozhodne pracovat v Anglii, je obrovská výhoda, že je Česká Republika členem EU. Obyvatelé členských států totiž mají možnost přijet pracovat do UK legálně a bez velkého papírování v podobě pracovních víz a podobně. Je tedy jen minimum věcí, co je potřeba si před výjezdem zařídit (jde to i bez toho, ale riskujete, že vás můžou zaměstnavatelé oškubat).

1. Práce

Tady záleží na vás, co vlastně chcete v Anglii dělat. Hodně lidí volí například farmy ve Skotsku, kde mají zařízené ubytování a plat mají podle výkonu. Výhodou je, že člověk nemusí moc mluvit anglicky a když umí tvrdě pracovat, tak se mu to asi i docela vyplatí. Další možností je vyjet jako au-pair, bydlet u hostitelské rodiny a dostávat plat v podobě kapesného. Pak je tu samozřejmě možnost jet přes známost a nebo si najít práci na vlastní pěst. S Jirkou jsme se rozhodli pro tu poslední možnost s tím, že si zkusíme najít práci přes internet, nebo pojedeme do Anglie na blind a zkusíme si najít něco na místě. Brzo se ale ukázal jeden problém- neměli jsme NIN.

2. NIN (National Insurance Number)

Pokud chcete v Anglii pracovat legálně (a tudíž mít i ze zákona jistou minimální mzdu), musíte si vyřídit National Insurance Number. Toto číslo slouží k tomu, aby vám mohli odečítat daně z platu (což je ta nepříjemná část), ale zároveň si díky němu můžete třeba založit i bankovní účet. Dá se samozřejmě jet do Anglie pracovat načerno (či jako au-pair nebo sběrač ovoce), ale vystavujete se riziku, že budete dostávat o dost míň, než byste za svou práci normálně dostali. Navíc pokud nemáte NIN, tak se většina zaměstnavatelů docela zdráhá vás zaměstnat, jelikož je to nelegální. Pro vystavení NIN musíte jít na pohovor, kde se musíte prokázat pasem a dobré je mít také dopis od svého zaměstnavatele, že pro něj opravdu pracujete. Dále se vás zeptají na několik jednoduchých otázek, vezmou si vaši UK adresu a do 4 týdnů vám NIN přijde poštou.

3. Bankovní účet

Co se týče bankovního účtu, my jsme si ho zakládali u jedné z největších UK bank- Barclays. Na internetu jsme předem přečetli spoustu článků od lidí, kteří si UK bankovní účet zakládali a dostávali jsme docela protichůdné informace. Podle všeho hodně záleží na člověku, co zrovna ten den v bance pracuje, jelikož někomu bankovní účet vystavili např. jenom na potvrzení od zaměstnance a NIN vidět nepotřebovali, ve většině případů se ale bez NIN neobejdete. I my jsme se setkali se stejnou reakcí a tak jsme si na naše účty museli počkat téměř 2 měsíce, kdy nám konečně dorazily obálky s NIN a mohli jsme jít do banky založit si účet a vložit si na ně šeky s výplatou. Úplně klasický bankovní účet je u Barclays vedený zdarma a i když vám nabízejí hromadu možností, ten klasický vám pro normální potřeby bohatě stačí. Nás se například při zakládání ptali jaký máme průměrný měsíční plat, jak dlouho už v Anglii pracujeme a další základní otázky.

4. Bydlení

My jsme pracovali v kempu, kde sice nebylo ubytování, ale měli pro nás pitch s elektřinou hned u záchodů a sprch. Takže jsme to vyřešili tak, že jsme první léto žili v Multivanu a letos jsme si koupili stařičký a nesmyslně levný karavan pro dva (za 450£ ve výborném stavu se spoustou vybavení, o čemž by se nám v Česku ani nesnilo), který jsme na konci našeho pobytu prodali, takže jsme vlastně bydleli tři měsíce zadarmo. Pokud si hledáte bydlení klasicky v bytě, je dobré se podívat, v jaké části Anglie pracujete. Je samozřejmé, že ceny v okolí Londýna nebo větších měst jako Oxford či Cambridge budou závratně vysoké, v porovnání s bydlením v okrajových částech,nebo někde víc na venkově. Pokud vyjíždíte na letní sezónu, je také dobré se podívat, jestli studenti nepronajímají dál své byty přes letní měsíce, mohlo by to vyjít o něco levněji než si shánět vlastní podnájem.

Pokud by vás zajímalo něco víc o tom, jaké to je pracovat v Anglii, budu ráda, když se ozvete. :)

A.

Původně publikováno na blogu anoanno.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Anna Rybníčková
Anna Rybníčková

Jsem studentka anglického oboru na VŠ, 2 roky jsem žila ve Velké Británii, půl roku v Norsku a poslední dvě letní sezóny jsem strávila pracovně v kempu v srdci Peak Districtu v severozápadní Anglii. Na cesty se vydávám se svým přítelem Jirkou, který nás každou chvíli tahá a zachraňuje ze všemožných problémů, co nám zrovna nadělám a společně s našimi travel buddies jezdíme všude možně.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář