Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Čínské Vánoce přicházejí

29. 3. 2016 aktualizováno

Podle lunárního kalendáře je zítra konec roku (pozn. 7. 2. 2016), ale přijde mi, že se chystají takové zvláštní čínské Vánoce po taiwansku. Lidi blázní na ulicích jako my v Čechách před Štědrým dnem. Honem nakoupit všechno jídlo na večeři a přichystat zásoby na jeden dlouhý týden volna, který dnes právě začíná.

Jídlo

Všechny skútry v pohotovosti a nakupuje se maso, zelenina, dortíky, ovoce, alkohol a všechno ostatní, co by mohlo být potřeba. Dneska je totiž poslední šance než se na celý týden zavřou obchody, většina restaurací a Taiwanci začnou oslavovat příchod nového roku.

Peníze

Celá tahle oslava je taky o penězích. Taiwanci se každoročně vydávají na poštu se starými bankovkami a ty tam vyměňují za nové. Je to vlastně taková výměna bankovek v oběhu. Proč to dělají? Je to tradice, že na Nový rok vkládají nové bankovky do červených obálek a ty pak rozdávají dětem a mlaďákům, co jsou ještě svobodní nebo si zatím nevydělávají. Má to svoje pravidla, musí to být sudá hodnota a samozřejmě žádná čtyřka.

Proč ne čtyřka? Taiwanci jsou pověrčiví, čtyřka totiž v čínštině zní podobně jako smrt. V nemocnici ani nikde jinde nenajdete čtvrté patro a tak do obálek vkládají 200NT, 600NT,…, a když už tisíce, tak 2000NT nebo pak rovnou 6000NT. To už je pak pěkná sumička. 😀

Svátky

Taiwanci mají celý týden volno. Můžeme říct, ty se ale mají. Chyba lávky, skoro všichni Taiwanci museli minulý týden do práce si napracovat jeden den volna v pracovní sobotu. A druhá věc je, že mají jenom dva týdny dovolené ročně, proto mají tolik svátků a státního volna, aby se to vyvážilo.

Cestování

Cestování začalo už včera, kdy Taiwanci přejížděli mezi městy a domovy, aby byli na zítra se svojí rodinou. Funguje to většinou tak, že zůstanou ještě jednu další noc doma a pak začne pravé stěhování národů.

Podle tradice se slaví příchod nového roku v rodině muže a druhý den se nesmí jet za rodinou ženy. Den potom ale následuje návštěva rodiny ženy a to funguje tak, že v jeden den všichni vytáhnou auta z garáže, najednou na dálnici a jedou třeba i přes půl ostrova! To je pak období, kdy zjistíte, že čtyřproudá dálnice je jedno velké parkoviště a proklínáte se, že jste si na jaře nekoupili dopředu lístek na vlak.

Gamblení

Poslední den v roce a vlastně celé svátky jsou jenom o gamblení, hraní všeho možného o prachy. No jasně, každý dostane obálku, rodiče mají vybráno z bankomatu, tak se to pak hraje. Kostky, různé karetní hry, tradiční mádža a další je na denním pořádku, jen to musí bejt o prachy.

#czechgeekontheway

Štastný Čínský Nový rok!

新年快樂!恭喜發財!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Michal Zima
Michal Zima

Po pěti měsících strávených jako Erasmus student ve Velké Británii jsem loni začal žít na Taiwanu. Před odjezdem do Anglie, kam jsem dojel po třech dnech stopech, jsem založil tento blog a začal psát o stopování a životě v Británii.
Nyní píši hlavně o životě na Taiwanu, kde jsem již dříve strávil šest měsíců jako student. Navštívil jsem mnoho zemí v Asii i v Evropě. Během cest jsem dostal možnost potkat spoustu úžasných lidí, zažít vzrušující dobrodružství a hlavně poznat, jak žijí ostatní lidé.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář