Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Autem do Norska

Jelikož jsme s Jirkou letos v létě pracovali opět v Anglii, museli jsme se rozhodnout, jak se v polovině srpna vlastně do Norska dostaneme. První návrh byl, že bychom odletěli přímo z Anglie, to by ale vyšlo neskutečně draho a ani bychom sebou neměli žádné zimní věci. Potom byla možnost letět z Česka, ale pořád nám přišlo líto dávat 7000,- za letenku. Proto jsme se rozhodli, že do Norska pojedeme autem a vezmeme opět na výlet Multivan. Ve finále nás totiž cesta každého vyšla na zhruba 900,-.

Byl ale trochu logistický problém dopravit se z Anglie domů a poté do Norska. Na celý přesun jsme totiž měli jenom pár dní. Letenku z Anglie jsme nakonec objednali na 13.8. do Brna s tím, že 14.8. ráno vyrazíme směrem Norsko. Měli s námi jet ještě 3 cizí kluci z jízdomatu, 2 jsme vyzvedávali v Brně, jednoho v Praze. Museli jsme stihnout trajekt z dánského přístavu Hirthals, který odjížděl dalšího dne v 9 ráno. Cestou jsme vyzvedávali ještě jeden kufr v Hamburku a celkově se cesta protáhla natolik, že jsme nakonec do přístavu dorazili až v 6 ráno úplně mrtví. S Jirkou jsme se střídali celou noc v řízení, takže jsme pak akorát někde zaparkovali a ještě před check-inem na chvíli usnuli. Příjezdem do Norska se nám podařilo projet 5 zemí za 2 dny (Anglie, Česko, Německo, Dánsko, Norsko).

Kluky jsme vysazovali v Oslu a sami jsme si trochu prošli centrum, ale celkově na mě Oslo moc nezapůsobilo. Pokud člověk jede do Norska autem, musí si dávat pozor na placené zóny, které jsou po Norsku skoro všude (nejlépe omrknout tuto stránku). Od Osla to do Voldy trvá ještě 8 hodin čisté jízdy a velká část cesty vede přes hory (proto se už několik měsíců děsíme, jak vlastně dojedeme domů, silnice se tu můžou kvůli počasí zavřít z hodiny na hodinu).

Auto je tady nepopiratelně nejlepší dopravní prostředek. Za těch několik měsíců jsme tu byli na hodně výletech, a jelikož se do Multivanu vleze dohromady 7 lidí, cena vždycky hodně spadla :) Nejdražší ovšem byly trajekty. Jelikož jsme zrovna v části Norska, kde se bez trajektu člověk nedostane téměř nikam, musíme zkousnout norské ceny. Na druhou stranu jsme z trajektu jednou viděli delfíny. :)

Jelikož vzdálenosti mezi městy a vesnicemi jsou tu opravdu velké a MHD je drahé, skoro nikdy se nám nestalo, že bychom na naplánované výlety nenaplnili auto do posledního místa. Díky Multivanu jsme si zajeli do Bergenu (krásného přístavního města 5 hodin jízdy od Voldy), na Trolltungu (asi nejznámější turistická atrakce Norska, na kterou ale vede 12 h hike), projeli jsme si Atlantic Ocean Road a Trollstigen a západní Norsko jsme projezdili křížem krážem. :)

Samozřejmě s autem musíte počítat taky s jinými druhy problémů. Například když se vám ztratí SPZ v řece (naštěstí jsme ji našli), když vám dojde benzín 20 minut před cílem (to už se nám párkrát předtím stalo, takže jsme měli rezervu a brali to celkem v klidu, ale hádám, že pro ostatní to musel být asi trochu šok :) ), když si přibouchnete prsty do dveří tak, že s tím jedete do nemocnice, nebo když vám snaživý brigádník nalije kapalinu do ostřikovačů zdarma a vy jste mu zapomněli říct, že tam máte díru, takže po vás akorát na parkovišti zbude louže a tak. :)

Na cestu zpátky máme opět plné auto Erasmáků z Česka a ze Slovenska, tak snad se domů nějak dostaneme…:)

 

Původně publikováno na blogu anoanno.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Anna Rybníčková
Anna Rybníčková

Jsem studentka anglického oboru na VŠ, 2 roky jsem žila ve Velké Británii, půl roku v Norsku a poslední dvě letní sezóny jsem strávila pracovně v kempu v srdci Peak Districtu v severozápadní Anglii. Na cesty se vydávám se svým přítelem Jirkou, který nás každou chvíli tahá a zachraňuje ze všemožných problémů, co nám zrovna nadělám a společně s našimi travel buddies jezdíme všude možně.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Adam (4. 9. 2019 15:09)

Dovolím si sdílet cestopis z Norska, kam jsme se vydali na třítýdenní cestu začátkem července letošního roku. Cestopis najdete na http://horama.cz/horama-pesky/norsko/ Cílem byly známé i neznámé horské vrcholy a přírodní taháky, kterých je Norsko plno. Tentokrát jsme neletěli, ale vyrazili naším autem. Počasí bylo nakonec v pohodě, i když deset stupňů pod nulou v červenci na některých vrcholech Jotunheimenu jsem nečekal ani já a ani místní. Z každého výletu jsme sepsali krátké povídání, natočili k němu video a přiložili hromadu fotek. Zároveň jsme sepsali i pár praktických rad z celé výpravy, které mohou usnadnit cestu jiným. Třeba se někdo inspiruje. Zároveň jsme sestříhali i krátké video z celého tripu, najdete ho na https://www.youtube.com/watch?v=d7cyrZwwuSg Přeji hezké počtení a pokoukání ✌️

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář