Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Dovolená se psem – Na co se připravit?

Je dovolená se psem dobrý nápad? Pro mnohé páníčky ano. Odpadá starost s hledáním někoho, kdo se o pejska v době jejich nepřítomnosti postará. Navíc mají s sebou dalšího parťáka, který neodmítne žádnou vycházku. V čem je dovolená s pejskem specifická, je vhodné cestovat letadlem a u kterých cestovek se případně poohlédnout po ubytování? Odpovíme si v tomto článku.

Česká republika

Ubytování plné vodní zábavy v samotném srdci České republiky.

Chorvatsko

Luxusní vila až pro 10 osob přímo u moře. Má i soukromý bazén.

Slovensko

Příjemné horské ubytování v kouzelném prostředí Nízkých Tater.

Dovolená se psem - obrázek úvod SVZ

1. Výhody a nevýhody dovolené s pejskem

Dovolená se psem znamená, že budete muset pejskově přítomnosti přizpůsobit spoustu faktorů své cesty. Bude mít vliv na nabídku ubytování, časový harmonogram, obsah batohu nebo kufru, ale i na výslednou cenu. Jaké má dovolená s pejskem výhody a nevýhody?

Výhody

 • pejsek vám na cestě bude věrným společníkem, ocení každou procházku i túru
 • nemusíte řešit, kdo se vám o pejska v době vaší nepřítomnosti doma postará
 • utužujete vzájemný vztah a pes dostane příležitost se socializovat
 • vaše nepřítomnost nebude pro pejska zbytečně stresující
 • v některých situacích vám může být pes ochranou
 • pes plný hravosti a energie bude motivací pro poznávání dalších míst

Nevýhody

 • psovi je nutné přizpůsobit výběr ubytování i dopravního prostředku
 • nesete s sebou další vybavení pro psa
 • je potřeba počítat s vyššími výdaji za případné poplatky
 • cestování může být pro pejska v některých ohledech stresující
 • je nutné si ohlídat pravidla dané země pro pohyb psů (náhubky, očkování, mikročipy a další)
 • dovolená se psem u moře pro něj může být kvůli vysokým teplotám dokonce nebezpečná
Pozor

Dříve, než začnete plánovat cestu, zvažte, zda je pro vašeho psa dlouhá cesta vůbec vhodná. Má zdravotní problémy? Je to štěně mladší 4 měsíců nebo naopak seniorní pejsek? Nedokážete mu zajistit bezpečnou přepravu? V takových případech není dovolená se psem vůbec doporučována.

2. Volba dopravy

Pokud je ve vašem hledáčku dovolená se psem, přicházejí v úvahu téměř všechny způsoby dopravy. Jedná se o dopravu autem, letadlem, autobusem a vlakem. Špatně zvolená doprava může být pro psa velice stresovým faktorem, v tomto případě se tedy vyplatí svého čtyřnohého parťáka dobře znát a zvážit, co je pro něj nejvhodnější. Na co si dát u jednotlivých variant pozor?

Auto

Cestování autem může být limitující v tom ohledu, že vzdálenější destinace nepřipadají v úvahu. Pro pejska ale bude právě auto tou nejpřijatelnější volbou. Dává vám totiž největší flexibilitu, možnost improvizovat a přizpůsobit cestu potřebám svého psa. Můžete kdykoliv zastavit a projít se s ním, dopřát mu oddech a čerstvý vzduch.

Při cestování autem je dobré dodržet několik zásad, kterými dopřejete sobě i pejskovi co nejpříjemnější cestu. Před cestou ho nakrmte jen menší svačinou, aby se mu během jízdy neudělalo nevolno. Nechte trochu otevřené okénko, které zajistí celé posádce přísun vzduchu.

Důležitá je také otázka, kde má být pes v autě. Psy se doporučuje vozit v kufru nebo na zadních sedadlech. Volba závisí na jejich velikosti. Větší plemena psů je vhodné převážet v kufru a zajistit jim bezpečnost instalací mříže nebo koupí přepravní klece. Možností pro menší a střední plemena je autosedačka pro psa nebo klasický postroj na pás. Ten pak můžete kombinovat s autodekou.

Pozor

Sedadlo spolujezdce je pro pejska nejméně vhodné místo. Vystřelený airbag by mohl mít fatální následky. Stejně tak ho rozhodně nenechávejte volně pobíhat po autě – a to i v případě, že je pes vycvičený. Prudší zabrzdění by mohlo stát život nejen jeho, ale i vás.

Letadlo

Pokud auto považujeme za nejvhodnější dopravní prostředek pro psa, pak bude letadlo jeho naprostý opak. Pro vašeho mazlíčka to znamená odloučení a pobyt v přepravce po celou dobu cesty. Pokud se jedná o malé plemeno psa, které váží i s přepravkou do 8 kg, pak s vámi může být na palubě letadla. V opačném případě musí zvíře cestovat v zavazadlovém prostoru.

U cestování se zvířaty je to stejné jako u kufrů – každá aerolinie má svá pravidla, předpisy a podmínky. Některé společnosti vám neumožní cestovat se zvířetem vůbec, jiné při splnění mnohdy velice striktních požadavků. Bývá také povinné přítomnost psa 2 – 3 dny před odletem společnosti hlásit. V každém případě to ale znamená minimální komfort pro vašeho mazlíčka. Za přepravu se pochopitelně platí.

Pokud se rozhodnete pro přepravu letadlem, konzultujte cestu s veterinářem, který vám poradí, jak mazlíčka připravit.

Autobus nebo vlak

Na mezinárodních autobusových spojích se můžete při cestování se psem setkat s neúspěchem. Každá přepravní společnost si určuje podmínky sama, ale při vnitrostátní přepravě napříč ČR problém nebývá.

Alternativou k autobusu může být vlak, který bývá k přítomnosti mazlíčků shovívavější. Vlakové společnosti však často rozlišují mezi malými a velkými plemeny psů, přičemž malí psi mohou cestovat bezplatně a za větší plemena se platí. Zatímco menšího pejska stačí držet v přepravce, větší pejsci by měli být na vodítku a ideálně mít také náhubek. Podmínky si opět ověřte přímo u dopravce.

3. Co s sebou na dovolenou se psem?

Balení je jedna z nevýhod, kterou jsme si zmiňovali. To, že jedete na cestu s domácím mazlíčkem, znamená, že musíte přibalit více věcí. Vystačíte si se základní výbavou, která ale trochu místa v kufru zabere. Takže co s sebou na dovolenou se psem?

 1. obojek, vodítko, postroj
 2. krmivo a pamlsky
 3. cestovní miska a lahev pro psa
 4. pytlíčky na psí exkrementy
 5. psí pas pro cesty do zahraničí
 6. oblíbené hračky
 7. potřebné léky dle dohody s veterinářem, antiparazitika
 8. náhubek – v některých zemích může být vyžadován

4. Oblíbené destinace

Volba destinace bude pravděpodobně záviset zejména na tom, pro jaký způsob dopravy se rozhodnete. Letadlem se dopravíte nejdál, lety s přestupy ale budou pro pejsky stresující. Pokud se budeme držet toho, že za nejvhodnější způsob dopravy platí auto, nabízí se cestování po České republice a do sousedních zemí – tedy do Polska, Rakouska, Německa a na Slovensko.

Odpovězte si sami: jak daleko si troufnete s pejskem jet? Pokud vám nevadí vyrazit trochu dál, přichází v úvahu také oblíbené Chorvatsko nebo Itálie. Překvapivý pro vás ale může být fakt, že ne každé plemeno psa bude v zahraničí akceptováno. Zatímco některá plemena nemohou na území země vstoupit vůbec, jiná musejí dodržovat přísná opatření. Nejčastěji se jedná například o tyto země a psy:

 • Staford – problematický pro Francii, Chorvatsko, Německo či Švýcarsko
 • Rottweiler – problematický pro Francii, Chorvatsko, Německo, Švýcarsko, Itálii či Portugalsko
 • Doga – Francie, Chorvatsko, Švýcarsko či Německo
 • Bulteriér – Německo, Španělsko, Irsko, Chorvatsko, Švýcarsko
 • Pitbull – Švýcarsko, Německo, Chorvatsko, Španělsko, Velká Británie, Irsko či Itálie

Letní dovolená se psem zní lákavě, ale nezapomeňte, že vysoké teploty mohou být pro psy nebezpečné. Pokud bude v destinaci více než 30°C, může psovi hrozit úpal a další zdravotní komplikace, které mohou vést až k ohrožení na životě.

Světaznalec radí

Pojištění pro psa sjednané na území České republiky nemusí při cestě do zahraničí stačit. Zjistěte si podrobnosti u své pojišťovny a nezapomeňte ani na své cestovní pojištění.

5. Dovolená se psem Čechy – tipy na ubytování

Moře sice nemáme, ale dovolená se psem u vody zní taky fajn. Za pobyt u přehrady, rybníku nebo vodní nádrže se pejsek určitě zlobit nebude. I na našem území navíc naleznete spoustu hotelů, penzionů i ubytování v soukromí se psem. Kam na dovolenou v Česku se psem?

Ibis Styles Relax Rožnov pod Radhoštěm

Ibis Styles Relax Rožnov pod Radhoštěm - dovolená se psem

Lokalita: Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Cestovní kancelář: Travelking
Poplatek za psa: 500 Kč/noc

Oblíbeným ubytováním v Beskydech je Ibis Styles Relax. Nachází se v Rožnově pod Radhoštěm a pejska vám zde ubytují za 500 Kč/noc. Dle sezóny zde můžete využívat vnitřní a/nebo venkovní bazén a saunu. Parkování je zde zdarma. V Beskydech je spoustu míst, která budete moci se svým čtyřnohým miláčkem objevovat. Oblíbené jsou třeba Pustevny, Stezka Valaška, socha Radegasta i město Rožnov.

Hotel Harmonie Luhačovice

Hotel Harmonie Luhačovice - dovolená se psem

Lokalita: Luhačovice, Zlínský kraj
Cestovní kancelář: Slevomat
Poplatek za psa: 200 Kč/noc

S pejskem se můžete vydat i do lázeňských měst, například do Luhačovic. Hotel Harmonie žádá poplatek jen 200 Kč/noc, ubytovat se zde ovšem smíte jen s plemeny do 10 kg. Během pobytu se můžete hýčkat v hotelovém wellness centru, které láká třeba na vířivku, masáže nebo zábaly. Určitě ale nezapomeňte na procházku Luhačovicemi a ochutnejte proslulou Vincentku.

Aquapalace Hotel Praha

Aquapalace Hotel Prague - dovolená se psem

Lokalita: Praha
Cestovní kancelář: Čedok
Poplatek za psa: 780 Kč/noc

Aquapalace Praha vám asi představovat nemusíme, možná vás ale překvapí, že i zde vás ubytují s pejskem. Poplatek je sice vyšší a činí 780 Kč/noc, pokud ale nemáte pro pejska hlídání, tady mu s vámi bude dobře. Aquapalace nejsou jen tobogány a bazény, ale také masáže, sauny, balneo nebo fitness. Zabavit se zde můžete také na laserové show.

Šumavská roubenka s výhledem na Boubín

Šumavská roubenka s výhledem na Boubín - dovolená se psem

Lokalita: Vimperk, Jihočeský kraj
Cestovní kancelář: Booking.com
Poplatek za psa: bez poplatku

Na Šumavě je vždy krásně. Ještě více se vám tam bude líbit, až zjistíte, že vašeho pejska uvítá tato šumavská roubenka s otevřenou náručí. Bydlet zde s vámi může zdarma. Roubenka se nachází na dohled od Boubína a zhruba 3 km od města Vimperk. V dojezdové vzdálenosti můžete navštívit Kvildu, Kašperské Hory, Modravu i nespočet naučných stezek a dalších šumavských lákadel.

Hotel Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Hotel Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně - dovolená se psem

Lokalita: Mariánské Lázně, Karlovarský kraj
Cestovní kancelář: Invia
Poplatek za psa: 625 Kč/den

Mariánské Lázně jsou další lázeňské město, které si zaslouží pozornost. Lázeňský trojúhelník Mariánské Lázně – Františkovy Lázně – Karlovy Vary byl roku 2021 zapsán na seznam UNESCO, což dokazuje jeho důležitost a atraktivitu. S pejskem se můžete ubytovat ve wellness hotelu Falkensteiner Spa Resort. Poplatek za psa činí 625 Kč/den.

6. Dovolená se psem u moře – tipy na ubytování

Saltic Resort & Spa Grzybowo Baltské moře

Saltic Resort & Spa Grzybowo - dovolená se psem

Lokalita: Grzybowo, Polsko
Cestovní kancelář: Travelking
Poplatek za psa: 93 Zł/noc (cca 540 Kč/noc)

Polsko pravděpodobně není typickou destinací, kam byste se vydali k moři. Na druhou stranu by to mohla být ideální letní dovolená se psem, a sice vzhledem k přiměřeným teplotám, které se pohybují kolem 25 °C. V Saltic Resort & Spa můžete s pejskem pobývat zhruba za 540 Kč za noc. Nejbližší pláž je vzdálená zhruba jeden kilometr a přímo na hotelu si můžete dopřát wellness.

Cosmopol Hotel Rimini

Cosmopol Hotel Rimini - dovolená se psem

Lokalita: Rimini, Itálie
Cestovní kancelář: Slevomat
Poplatek za psa: 45 €/pobyt (cca 1 100 Kč/pobyt)

Zatímco Polsko není typickou přímořskou destinací, o Itálii platí pravý opak. Dovolená se psem u moře v Itálii se přímo nabízí. Konkrétně letovisko Cesenatico nedaleko městečka Rimini může být velkým lákadlem díky své poloze na severu země. Hotel Cosmopol vás zde za poplatek ubytuje i s pejskem. Hotel disponuje bazénem i půjčovnou kol.

Plaza Hotel Varna

Plaza Hotel Varna - dovolená se psem

Lokalita: Varna, Bulharsko
Cestovní kancelář: Booking.com
Poplatek za psa: 9.80 BGN/noc (cca 120 Kč/noc)

Další oblíbenou destinací Čechů, kteří se vydávají na svoji dovolenou autem, je Bulharsko. A i zde můžete najít několik hotelů, které akceptují přítomnost domácích mazlíčků. Plaza Hotel požaduje skromný poplatek zhruba 120 Kč/noc bez ohledu na velikost zvířete. Hotel leží zhruba jen 300 m od nejbližší pláže, v těsné blízkosti kaváren i nedaleko turistických atrakcí.

Villa Olive Zadar

Villa Olive - dovolená se psem

Lokalita: Zadar, Chorvatsko
Cestovní kancelář: Myluxoria.com
Poplatek za psa: poplatek ano, částka neuvedena

Chorvatsko je klasika. Ale věděli jste, že se zde můžete ubytovat v luxusních vilách? A v některých z nich dokonce s chlupáčem? Jednou takovou je Villa Olive nedaleko Zadaru. Kromě pejska vás zde může doprovázet dalších 9 osob, vila je totiž uzpůsobena pro pobyt až v 10 lidech. Nachází se přímo u pláže a jen 500 m od centra města Privlaka. Má soukromý bazén.

Apartmány Via Jasná Nízké Tatry

Apartmány Via Jasná Nízké Tatry - dovolená se psem

Lokalita: Liptovský Mikuláš, Slovensko
Cestovní kancelář: Slevomat
Poplatek za psa: 10 €/noc (cca 250 Kč/noc)

Náš poslední tip vás sice nezavede k moři, ale i v horách je krásně. Obzvlášť v Nízkých Tatrách na Slovensku. Apartmány Via Jasná umožňují pobyt s menšími plemeny psů. Poplatek činí přibližně 250 Kč/noc. Tatry jsou samy o sobě velkým lákadlem pro aktivní cestovatele, i na hotelu ale můžete plnohodnotně trávit svůj čas. Je zde kulečník, venkovní hřiště pro děti i pingpong.

Kde hledat ubytování?

Najít ubytování se psem může být trochu oříšek. Ne všechna místa jejich přítomnost akceptují a ve většině pak musíte počítat s mnohdy i poměrně vysokými poplatky. Není to ale nemožné. Hotely, ale i chaty a chalupy se psem můžete jednoduše filtrovat například na Booking.com. Stačí zadat destinaci a v levém sloupci zakliknout pole Domácí zvířata povolena.

Velice přehledně působí také weby Travelking, Slevomat nebo MyLuxoria. Na každém z těchto webů máte samostatnou kategorii pro ubytování se psem. MyLuxoria se zaměřuje na poskytování luxusního ubytování na území Chorvatska. Travelking a Slevomat pak nabízejí pobyty se psem v Česku i v zahraničí. Travelking dokonce umožní filtrovat jen ubytování se psem zdarma.

Pokud preferujete nějaké konkrétní ubytování a nepodařilo se vám dohledat jejich stanovisko k pobytu se zvířaty, jednoduše jim napište. Většina ubytování ale mívá tuto informaci uvedenou na webu. V případě cestovních kanceláří Blue Style, Exim Tours nebo Fischer bude hledání trochu těžší, protože se nám nepodařilo najít filtr ve vyhledávání, který by ukázal pouze relevantní ubytování.

Příslušným filtrem naopak disponují cestovní kanceláře Čedok a České kormidlo.

Náš tip

Už jste vyzkoušeli glamping? I ten by se pejskovi mohl zamlouvat. Před cestou si ale ověřte, zda se s vámi může pejsek skutečně ubytovat.

Dovolená se psem - obrázek závěr SVZ

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (52 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Už od malička jsem toužila cestovat a mé pocity se nezměnily ani po první cestě do zahraničí. A když jsem odcestovala do Nizozemí za prací, dalo mi to možnost nasát atmosféru dané země jinak než běžný turista. Čím více ale cestuju, tím více si uvědomuju, jak důležité je znát nejdříve svoji rodnou zem. Do cestování dávám své srdce, stejně jako do psaní.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář