Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Polsko

Svinoústí

Svinoústí je krásné lázeňské městečko, které zároveň funguje jako přístav. Na náš seznam destinací se dostalo díky tomu, že se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších letovisek u Baltského moře. Zajímavostí je, že je tvořeno 44 ostrůvky. V letovisku můžete ochutnat mořské plody, vidět nejvyšší maják v Polsku a navštívit krásné pláže s pozvolným vstupem do moře.

Pětihvězdičkový hotel

Luxusní hotel na pláži s nabídkou wellness a fitness. Disponuje dvěma bazény a nabízí soukromé parkování.

Čtyřhvězdičkové apartmány

Ubytování ve čtyřhvězdičkových apartmánech u moře. I zde můžete využívat wellness služeb a aquaparku.

Tříhvězdičkový hotel

Až 13 hodin denně můžete strávit ve wellness tohoto hotelu. Leží 200 m od pláže, která zde patří k nejlepším.

1. O letovisku Svinoústí

Svinoústí není jediný název, se kterým se v souvislosti s tímto letoviskem setkáte. V některých zdrojích bývá zmiňováno také pod názvem Ústí nad Svinou, případně Świnoujście (polský ekvivalent). Jedná se o okresní město, které se nachází v severní části Polska u Baltského moře. Rozkládá se na třech velkých a 44 malých ostrovech. Velké ostrovy jsou Usedom, Volyň a Karsibór.

Ústí nad Svinou je známé jako přístavní a lázeňské město. Status lázeňského centra mu byl přidělen v roce 1887. Zdejší lázně jsou zaměřeny na problémy revmatologické, ortopedické a neurologické. Léčebné účinky zajišťují minerální prameny, které jsou bohaté na jodid, sodík a solanku. V letovisku žije zhruba 40 000 obyvatel.

2. Pláže a koupaliště

Svinoústí je perfektní destinace pro milovníky vodních sportů a slunění na pláži. Pobřeží je zde omýváno nejteplejšími vodami v Polsku. Místní pláž je navíc tou nejširší v celém Polsku. Řeč je o pláži Miejska Świnoujscie, která v některých místech dosahuje téměř 200 m na šířku. Na polském pobřeží se dokonce jedná o jednu z nejčistších pláží – díky tomu je oceněna Modrou vlajkou.

Mělké pobřeží předurčuje pláž ve Svinoústí k pobytu rodin s dětmi. Od centra města je vzdálena zhruba 2 km. Můžete si zde zapůjčit lehátka, loďky i kajaky. Pláž má skvělé podmínky pro aktivní odpočinek, můžete si zde totiž zahrát i badminton nebo volejbal. Vyzkoušet můžete i windsurfing či kitesurfing. Je vybavena toaletami i šatnami. Pro děti jsou zde každoročně připraveny atrakce.

Pláž ve Svinoústí je pokryta jemným zlatavým pískem a vstup do moře je zde pozvolný. Pokud přijedete automobilem, můžete zaparkovat na přilehlém parkovišti. V okolí se nachází zajímavé turistické cíle, např. maják ve tvaru větrného mlýna. Pláži se přezdívá Mallorca severu.

Pláže a koupaliště - svinoústí polsko

3. Příroda letoviska Svinoústí

Świnoujscie leží na dosah přírody. Přírodní rezervace v této oblasti Polska lákají mnoho druhů zvířat a umožňují nerušený růst mnoha rostlin. Překvapivý únik do přírody nabízí třeba jachtařská oblast Łunowo, kde lze parkovat nejen jachty, ale také kajaky a další plavidla. Na ostrově Karsibór se pak nachází přírodní rezervace Karsiborska Kępa, která je domovem pro ohrožené druhy ptactva.

Zajímavá je také celá oblast Štětínského zálivu, u kterého Svinoústí leží. Jedná se o nespočet ostrůvků oddělených kanály a průlivy. Oblast je součástí Volyňského národního parku. Součástí parku je také ostrov Volyň. Společně tvoří historicky první mořský park v Polsku.

4. Kam na výlet ve Svinoústí?

Přeshraniční promenáda

Nejdelší přehraniční přímořská promenáda v Evropě vede ostrovem Usedom a spojuje jeho polskou a německou část. Jsou zde odpočívadla i vyhlídky a ve večerních hodinách je promenáda osvětlena. Velice často tu potkáte projíždějící cyklisty i chodce na procházkách. Jedná se o volně přístupný hraniční přechod s promenádou, která je dlouhá zhruba 12,5 km.

Ulice Hołdu Pruskiego

Proslulá ulice Hołdu Pruskiego je osazena zachovalými domy z předválečného období. Secesní styl se zde snoubí s dlážděnými uličkami, které společně dávají vzniknout skutečnému architektonickému skvostu. Detaily ve tvaru ornamentů s motivy rostlin, zdobené balkony a střechy s věžičkami zde začaly vznikat na počátku 20. století.

Stawa Młyny

Větrný mlýn Stawa Młyny je jedním z nejnavštěvovanějších a nejfotografovanějších míst v letovisku. Maják ve tvaru větrného mlýna se nachází v blízkosti pláže Miejska, konkrétně na kamenitém výběžku do moře. Maják je vysoký přibližně 10 metrů a navigaci zajišťuje blikající svítilna na jeho vrcholu. Vznikl na konci 19. století.

Pevnosti

V Ústí nad Svinou se nachází několik pevností. Jmenovitě se jedná například o pevnost Gerharda, Andělovu pevnost a Západní pevnost. Poslední zmíněná pochází z 19. století a nachází se v ní Muzeum historie. Andělova pevnost je sídlem Muzea vojenské architektury a u pevnosti se nachází atrakce pro děti. K dispozici je zde rovněž občerstvení.

Nejvyšší maják v Polsku

Téměř 65 metrů vysoký maják je tím nejvyšším v Polsku a rovněž jedním z nejvyšších v celé Evropě. Slouží zároveň jako rozhledna, ze které se vám naskytne výhled na pláže, pobřeží, město i ostrovy. Nejdříve ale musíte zdolat 308 schodů. K majáku můžete vyrazit pěšky i autobusem, nejlákavější ale možná bude připlout výletní loďkou.

5. Sportování a další aktivity

Letovisko u Baltu nabízí nespočet sportovních i volnočasových aktivit, které vám umožní vaši dovolenou strávit aktivně. Vody obklopující toto souostroví mají dobré podmínky pro rybolov – mísí se zde slaná voda se sladkou. V místních vodách se ale bude líbit i vám, můžete si totiž dopřát lekce potápění, které se organizují v jezerech na území Polska a sousedního Německa.

Aktivní odpočinek si ale můžete dopřát i bez nutnosti používat jakékoliv sportovní náčiní. Místní i turisté milující pěší turistiku podnikají v této oblasti několikakilometrové túry. Existuje dokonce několik oficiálních tras, z nichž každá má svoji barvu. Vedou napříč lesy i kolem lázní. Můžete se o nich dočíst například zde v kategorii Pro aktivní – Pěší výlety.

Při pobřeží jsou velice oblíbené také vodní sporty či plachtění. Rovněž jsme si zmiňovali oblibu cyklistiky, které přejí upravené trasy. Na sedle kole můžete projet podstatný část letoviska a vidět z něj to nejzajímavější.

6. Aktivity pro děti

O tom, že se jedná o letovisko i pro rodiny s dětmi, nesvědčí pouze přítomnost mělkého pobřeží. S dětmi se tady zabavíte i jinak. Můžete je třeba nechat vyřádit na pumptracku nebo při jízdě na koni. Netradiční prohlídku města zažijete z vláčku Świnoujście Express.

V letovisku se nachází aquapark Baltic Park s několika skluzavkami a tobogány, ale i s umělou vlnou, saunou, jacuzzi či bazény. Pokud by děti stále neměly dost, zajděte s nimi do lanového parku, ve kterém se zabaví menší i větší děti. Projít se s nimi můžete i lázeňskými parky a centrem města, kde s velkou pravděpodobností narazíte na dětská hřiště.

Aktivity pro děti - svinoústí polsko

7. Nejoblíbenější zájezdy do Svinoústí

Chystáte se na dovolenou do jednoho z nejoblíbenějších letovisek u Baltského moře? Několik hotelů nabízí Slevomat. Odcestovat můžete také s Čedokem, nabídku hotelů v destinaci vidíte skrze mapu. Hotely v různých cenových kategoriích má i Booking.

Radisson Blu Resort

Radisson Blu Resort - svinoústí polsko

Lokalita: Ústí nad Svinou
Typ ubytování: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Radisson Blu Resort je pětihvězdičkové ubytování, které leží v těsné blízkosti pláže. Jedná se o místní písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře. Podél pláže se linou promenády a blízko to bude i do parků. Přibližně 2 km od hotelu se nachází maják ve tvaru větrného mlýnu. Ve vzdálenosti do 3 km od hotelu najdete i další turistické cíle, například pevnosti.

Samotný hotel disponuje wellness centrem, ve kterém budete mít k dispozici například saunu, vířivku či krytý bazén. Za poplatek se můžete nechat hýčkat na masážích. Pokud budete mít po dni plném výletů ještě stále energii, zamiřte do fitness centra. Hotel disponuje dvěma bazény, má rodinné pokoje i soukromé parkování.

Baltic Park Fort

Baltic Park Fort - svinoústí polsko

Lokalita: Ústí nad Svinou
Typ ubytování: čtyřhvězdičkové apartmány
Cestovní kancelář: Slevomat

Nedaleko hotelu Radisson Blu Resort se nachází plejáda hotelů Baltic Park. Čtyřhvězdičkové apartmány Baltic Park Fort tedy mohou využívat výhod tohoto areálu. K dispozici zde budete mít například aquapark, přičemž v ceně v zájezdu je vstup na hodinu denně. Každou další hodinu si můžete doplatit. Součástí aquaparku jsou bazény, skluzavky i vodní atrakce. Zabaví se malé děti i dospělí.

Vodní radovánky slibuje i 150 m vzdálená pláž. V apartmánech se ubytují čtyři osoby. Využívat můžete vybavené kuchyně, ale i restaurace, která je součástí resortu. Ve vzdálenosti do 1 km od hotelu narazíte na obchod s potravinami. Čas můžete strávit i procházkami po promenádě, ale i v širším okolí. V něm najdete třeba pevnosti či maják.

Hotel Polaris

Hotel Polaris - svinoústí polsko

Lokalita: Ústí nad Svinou
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Slevomat

Důkazem levné dovolené u moře je cenově dostupný tříhvězdičkový hotel Polaris. Hotel přitom leží jen 200 m od pláže a disponuje wellness centrem. Do něj budete mít až 13 hodin denně bezplatný vstup. Téměř neomezeně tedy budete moci využívat bazénu, sauny nebo vířivky. K tomu si budete moci přikoupit i další procedury a vyzkoušet tak třeba některý ze 13 druhů masáží.

Hotel má bezplatnou Wi-Fi, soukromé parkoviště, restaurace, terasu i bar. V docházkové vzdálenosti do 3 km najdete nespočet atraktivních turistických cílů, mezi nimiž jsou i ty, které jsme si zmiňovali v tomto článku. Jako příklad si můžeme uvést pevnosti, majáky, přírodní parky i klasické městské parky. Hotel působí útulným, avšak moderním dojmem.