Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Polsko

Gdaňsk

Přístavní město Gdaňsk je místem, kde se snoubí historie s krásnou architekturou, místem, kde se nachází největší zoologická zahrada v Polsku, ale bohužel i místem, v jehož blízkosti začala roku 1939 druhá světová válka. V tomto článku se ale zaměříme hlavně na to pozitivní. Třeba na to, kde byste se měli ubytovat, na jakých plážích se slunit a jaká místa byste měli navštívit.

Čtyřhvězdičkový hotel

Čtyřhvězdičkový hotel nedaleko historického centra. V rámci pobytu lze využívat neomezeného wellness.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel s dětskou hernou, wellness a přilehlou hotelovou zahradou. Leží pouze 100 metrů od písčité pláže.

Dvouhvězdičkový hotel

Zájezd do oblasti Baltské Trojměstí. Během pobytu navštívíte tři města: Gdaňsk, Gdyně a lázně Sopoty.

1. Město Gdaňsk

Píše se 1. září roku 1939 a poloostrov Westerplatte, který sousedí s letoviskem Gdaňsk, se stává svědkem počátku 2. světové války. Tímto způsobem se oblast zapsala do povědomí celého světa, dnes si ho ale naštěstí můžeme připomínat v mnohem šťastnějším kontextu. V průběhu let se město Gdaňsk vypracovalo do jednoho z největších polských měst.

Gdaňsk patří nejen mezi největší, ale také mezi nejstarší města v Polsku. To se odráží na počtu a významnosti zdejších historických památek. Další „nej“ si může toto letovisko připsat díky tomu, že se jedná o nejznámější město z Trojměstí Gdaňsk – Sopoty – Gdyně. Některé cestovní kanceláře nabízejí zájezdy, během nichž navštívíte všechna tato tři města.

Gdaňsk má ikonickou architekturu, která působí na fotografiích velice malebným dojmem. Vzhledem k tomu, že bylo město během 2. světové války kompletně srovnáno se zemí, bylo potřeba jeho domy znovu vystavět. Dnes jej proto zdobí měšťanské domky se zdobenými erby.

2. Pláže a koupaliště

Pokud se do tohoto historického města vydáte během letní sezóny, určitě si budete chtít zaplavat. Balt je sice o něco chladnější než jih Evropy, pláže zde ale najdete. A to jak v samotném Gdaňsku, tak v jeho okolí. Jezdí se třeba do dalšího města z Trojměstí, Sopoty.

Pláž Brzeźno: Městská písčitá pláž, na kterou se pohodlně dopravíte městskou hromadnou dopravou. Pláž je dlouhá přibližně 2 km a disponuje zajímavým turistickým vybavením. V létě jsou na ní totiž otevřeny stánky s občerstvením.

Pláž Stogi: Pláž Stogi lemují písečné duny, které jí dávají ryze přírodní charakter. I sem se můžete dostat tramvají, je však v poměrně odlehlé oblasti. Jedná se o písčitou pláž, která vás nadchne svou čistotou a klidným prostředím. Východní část pláže je určena nudistům.

Pláž Sopoty: Jedna z nejkrásnějších pláží v oblasti Trojměstí se nachází v lázeňském městě Sopoty. Vstup do moře je v těchto místech pozvolný a pláž je pokryta jemným pískem. Za návštěvu ale určitě stojí celé město Sopoty.

Pláže a koupaliště - gdaňsk polsko

3. Příroda letoviska Gdaňsk

Zatímco centrum města Gdaňsk láká na tradiční středověkou architekturu a městskou zástavbu, jeho okolí a okrajové části slibují únik do zeleně a parků. V oblasti mezi městem a mezinárodním letištěm se nachází například Trójmiejski Park Krajobrazowy, který je synonymem pro zalesněná údolí a mokřady. Žijí zde labutě, sovy i čápi. Procházku do lesa slibuje i sousední Park Jaśkowej Doliny.

Sportovním aktivitám v obklopení stromů se můžete věnovat v oblasti Jar Wilanowski. Ve městě a jeho okolí jsou ale i další parky, které jsou příslibem poklidné procházky podél řek, v lesích či podél pobřeží. Nedaleko pláže Stogi se nachází chráněné území Ptasi Raj s pozorovatelnami ptáků. V místě, kde ústí řeka Visla do moře, se nachází přírodní rezervace Mewia Łacha.

4. Kam na výlet v Gdaňsku?

Historické centrum města

Pokud chcete vidět z tohoto města to nejdůležitější, rozhodně nesmíte minout jeho centrum s nejvýznamnějšími historickými památkami. Za jednu z ikon města je považován například tzv. Starý jeřáb, který sloužil jako nákladní jeřáb a obranná tvrz. Minout byste neměli ani Baziliku Nanebevzetí Panny Marie (Mariánskou baziliku), která patří mezi největší cihlové stavby svého druhu na světě.

Další významnou budovou tohoto města je hlavní radnice postavená v goticko-renesančním stylu. Prohlédněte si také pozůstatky hradeb, které zde stávaly od 15. století. Hlavní ulicí je Dluga s krásně zdobenými měšťanskými domky.

Westerplatte

Poloostrov Westerplatte je smutnou připomínkou událostí, které předcházely vypuknutí světové války. Tento poloostrov se nachází v severní části města nedaleko přístavu. V dnešní době nese historickou hodnotu a stal se pietním místem. Od roku 1966 zde také stojí památník, který měří zhruba 26 metrů. Na poloostrově ale najdete i další důkazy o těchto událostech.

Westerplatte - gdaňsk polsko

Muzea

Město je poseto mnoha a mnoha muzei, která zabaví děti i dospělé. Válečnou historii připomene Muzeum II. světové války, vzpomínky na dětství pak vyvolá Muzeum starých hraček. Muzeum Gdaňska je ukryto v Artušově dvoře, kde se ve 14. století setkávali obchodníci. Zajímavá bude návštěva Evropského centra Solidarity, které mapuje moderní dějiny Polska a jeho cestu za svobodou.

V historickém klášteře se nachází Národní muzeum, ve kterém jsou uchovány umělecké sbírky. Jedno z muzeí najdete i v pevnosti Wisłoujście. Nachází se zde pobočka gdaňského muzea, pevnost samotná je ale spektakulární a stojí za pozornost.

5. Sportování a další aktivity

V tomto polském letovisku se můžete věnovat podobným aktivitám, na které jste zvyklí i z jiných přímořských destinací. Organizují se různé výletní plavby, zážitkové jízdy na čtyřkolkách či vyhlídkové cyklovýlety. Zahrát si zde můžete i venkovní paintball nebo zakončit den na jachtě při západu slunce. Vydat se můžete také na kajaky nebo na plavbu v katamaránu napříč centrem města.

Několika zajímavými aktivitami se můžete inspirovat i na webu Tripadvisor. Dozvíte se o přítomnosti střelnic, únikových her i zábavních center. Některé z nich bezpochyby potěší i dětské návštěvníky, viz níže.

6. Aktivity pro děti

Nebojte se vyrazit i s dětmi. Bezpochyby ocení alespoň některá z místních muzeí, případně jim můžete umožnit zažít tuto destinaci dobrodružnou cestou. Větší děti s vámi rády vyrazí na únikovku nebo na laser game. Ve městech Gdaňsk i Sopoty je možné podniknout adrenalinovou jízdu na motokárách. Pro menší děti budou největším lákadlem centra Playground Arena a Loopy’s World.

Právě v tomto letovisku se pak nachází také nejrozlehlejší zoologická zahrada v Polsku.

Aktivity pro děti - gdaňsk polsko

7. Noční život

V destinaci je několik klubů a barů, které jsou otevřené až do nočních hodin. Vzhledem k tomu, že se ve městě nachází univerzita, lze předpokládat, že bude v těchto klubech poměrně živo. Některé z nich mívají živou hudbu v podobě DJe, jiné se specializují pouze na koktejly. Nabídka je poměrně široká, takže můžete vybírat z divočejších i klidnějších míst, kde strávíte svůj večer.

8. Nejoblíbenější zájezdy do Gdaňsku

Do tohoto polského letoviska se organizují pobytové i poznávací zájezdy. Záleží tedy na vás, čemu dáte přednost. Několik nabídek s pobyty u moře i v centru města najdete na Slevomatu. České kormidlo nabízí do této oblasti zejména poznávací zájezdy. Dovolenou na Baltu si můžete naplánovat také na webu Travelking. Ubytování různých typů a cen jsou dostupná rovněž na Bookingu.

Hotel Sadova

Hotel Sadova - gdaňsk polsko

Lokalita: Gdaňsk
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Slevomat

Pokud byste se rádi ubytovali v historickém centru tohoto města a nevadí vám, že to na pláž bude trochu dál, zvolte čtyřhvězdičkový hotel Sadova. Zatímco k pláži to bude zhruba 8 km, centrum města bude téměř na dohled. Všechna muzea, kostely i baziliky totiž budete mít v okruhu zhruba 4 km. Některé historické památky od vás budou vzdáleny i méně než 1 km.

Po honbě za památkami a plážemi se můžete každý den zrelaxovat v hotelovém wellness centru. Do něj budete mít vstup v rámci svého pobytu zdarma. Těšit se můžete na bazén či saunu. A kdo by v sobě ještě našel nějakou energii, může vybít přebytečnou energii v posilovně. V největších pokojích tohoto hotelu se mohou pohodlně ubytovat až 4 osoby.

Prawdzic Resort & Wellness

Prawdzic Resort & Wellness - gdaňsk polsko

Lokalita: Gdaňsk
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Slevomat

Město máte rádi, ale chcete strávit dovolenou u moře a rádi byste bydleli co nejblíže pláži? S tříhvězdičkovým hotelem Prawdzic Resort & Wellness se vám to splní. Leží totiž jen 100 m od písčité pláže. Jedná se o pláž Jelitkowo, která disponuje dřevěným molem a sousedí s pláží Brzeźno. Hotel leží v těsné blízkosti parku Reagan, který vybízí k aktivnímu trávení volného času.

A co může nabídnout sám hotel? Pěkné okolí není to jediné. Během svého pobytu zde můžete využívat neomezeného vstupu do hotelového wellness. Je zde vířivka i bazén, za příplatek můžete využívat také saunu. Hotel leží v areálu udržované zahrady, ve které najdete například venkovní šachy. Volný vstup máte také do posilovny. Pro děti je připravené velké hřiště a dětská herna.

Baltské Trojměstí

Baltské Trojměstí - gdaňsk polsko

Lokalita: Gdaňsk, Sopoty, Gdyně
Typ ubytování: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Slevomat

Chystáte se letos vyměnit pobytový zájezd za poznávací, ale nechcete přijít o možnost si zaplavat v moři? I pro vás máme fantastickou variantu: poznávací zájezd do polského Trojměstí. Název Trojměstí odkazuje na tři sousedící města, konkrétně Gdaňsk, Sopoty a město Gdyně. Ubytovací budete v minimálně dvouhvězdičkovém hotelu, ale na tom při takovém zájezdu až tolik nezáleží.

Důležité je to, co během zájezdu navštívíte a zažijete. Ze všeho nejdříve navštívíte město Gdyně, ve kterém navštívíte přístav, o kterém se toho skrze komentovanou prohlídku spoustu dozvíte. Následovat bude historická perla Gdaňsk, která se vám představí s krásným historickým centrem. Další den se vydáte do lázní Sopoty, kde bude program rovněž zajímavý a kde zájezd zakončíte pobytem na pláži.