Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Dvojí občanství ve světě

27.1.2024 aktualizováno

Po srovnání životních nákladů ve světě přinášíme další infografiku od Movehub.com. Tentokrát jde o srovnání světových zemí na základě možnosti dvojího občanství. Pokud se hodláte stěhovat do zahraničí, budou pro vás tyto informace užitečné.

V posledních letech řada zemí přehodnocuje svůj postoj ke dvojímu občanství, což může výrazně pomoci imigrantům a naturalizovaným občanům (tj. těm, kteří se v daném státě nenarodili), neboť být občanem daného státu vždy přináší lepší právní postavení než být pouhým cizincem. A dvojí občanství zároveň umožňuje, že se nemusíte zříci těchto práv ve své rodné zemi.

Přístup k dvojímu občanství

Na základě svého výzkumu Movehub.com zjistilo, že země nelze jednoduše rozdělit na ty, které povolují dvojí občanství a na ty které nikoli, protože situace je trochu složitější. Vznikly proto následující 4 kategorie:

  • Ano (Yes) – tyto země dovolují dvojí občanství.
  • Ano, s omezeními (Yes, with restrictions) – Většina těchto zemí vyžaduje po naturalizovaných občanech, aby se vzdali druhého občanství, nebo občané musejí kontaktovat vládu před získáním druhého občanství.
  • Ne (No).
  • Ne, s výjimkami (No, with allowances) – Většina těchto zemí povoluje dvojí občanství v určitých případech, například když původní země držiteli pasu jeho předchozí občanství nezruší.

Země, které dovolují dvojí občanství

Určité země jako je Česká republika, Velká Británie či Austrálie, dovolují dvojí občanství ve všech nebo většině případů. Jiné země, jako je Rusko, Španělsko a Turecko, dovolují dvojí občanství, ale místní obyvatelé musejí buď uvědomit úřady před a po získání druhého občanství, přičemž například nemohou kandidovat do federálních úřadů, nebo tyto země povolují občanství pouze z určitých zemí.

Země, které neuznávají dvojí občanství

Země, které omezují dvojí občanství, mívají přísná pravidla, že dvojí občanství mohou mít pouze jejich občané, ale nikoli přistěhovalí cizinci. V případě Norska pak například mohou mít cizinci dvojí občanství, pokud druhá země danému člověku nedovolí zříci se toho původního.

Mezi země s nulovou tolerancí patří například Rakousko či Ukrajina.

Cena za vzdání se občanství (Price for renouncing citizenship)

Co se stane, pokud se přestěhujete do zahraničí a vaše rodná země vám neumožní uchovat si dvojí občanství? Některé země, jako např. Irsko, po vás budou vyžadovat pouhé „zřeknutí se“ původního občanství. Většina ostatních po vás však bude navíc vyžadovat i poplatek za vrácení pasu, který se může pohybovat od stovek korun (např. Jižní Korea, Německo), přes tisíce (Itálie, Velká Británie) až po desetitisíce (např. USA, kde zaplatíte 2 350 USD).

Dvojí občanství ve světě SVZ

Podrobnější infografika je k dispozici na Movehub.com.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (3 hlasy)

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář