Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Životní náklady ve světě

3.1.2016 aktualizováno

Víte, ve kterých zemích jsou průměrné ceny zboží nejvyšší a kde nejnižší? Prohlédněte si srovnávací infografiku životních nákladů.

Po přehledu průměrných mezd, přinášíme druhou stranu mince – srovnání životních nákladů v jednotlivých zemích.

Výše uvedená mapa od movehub.com ukazuje rozdíly v životních nákladech ve 119 zemích světa na základě tzv. Indexu spotřebitelských cen (Consumer Price Index – CPI), který zahrnuje ceny potravin, dopravy, restaurací a energií. Výdaje na potraviny zahrnují například cenu masa, chleba, rýže, vajec, ovoce a alkoholu. Doprava zahrnuje jednosměrné jízdenky, měsíční jízdné, ceny taxíků, benzínu a cenu Volkswagenu Golf. Náklady na stravování v restauracích se skládají z ceny jídla v drahých, středních a levných restauracích, stejně jako restauračních cen kávy, alkoholu a vody. Náklady na energie zahrnují mimo jiné ceny elektřiny, topení, vody a internetu.

Indexová hodnota je vždy relativní a vztahuje se k cenám v New Yorku, který má CPI 100. Hodnota 70 tak například znamená, že životní náklady v dané zemi jsou v porovnání s New Yorkem o 30% nižší. Na druhé straně země s hodnotou 120 jsou o 20% dražší než New York.

Mezi nejlevnější země patří asijské země Indie (CPI 26), Nepál (29) a Pakistán (31) a severoafrický Tunis (34) a Alžírsko (34). Mezi nejdražší země naopak patří evropské Švýcarsko (126), Norsko (119), Island (102) a Dánsko (101) a jihoamerická Venezuela (112), která v současnosti zažívá obří ekonomickou krizi doprovázenou hyperinflací.

Česká republika a Slovensko patří mezi levnější země. ČR patří 83. místo s CPI 49 a našim sousedům 72. místo s CPI 52. To znamená, že životní náklady jsou u nás v porovnání s New Yorkem zhruba poloviční.

Zdrojem dat je světová databáze cen numbeo.com, do které přispívají sami její uživatelé. Z toho důvodu je třeba upozornit, že uvedené hodnoty lze brát pouze orientačně, protože nejsou nijak přísně ověřovány a v různých letech se poměrně liší. Například Austrálie měla v roce 2013 CPI 134, v roce 2014 109 a v roce 2015 už jen 99. Kromě toho velké množství afrických zemí zůstalo prázdných z důvodů nedostatku dat.

Životní náklady ve světě

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Fády (komentář starší než rok)

většinou to dělám celkem nerad, ale dnes budu za rýpala. Jestliže se v podtitulku ptáte lidí, zda přemýšlí o stěhování do zahraničí, bylo by relevantnější nabídnout srovnání zemí podle tzv. parity kupní síly, která plnohodnotněji odpovídá na otázky spojené s rozdílnými životními úrovněmi. Z tohoto článku vyplývá akorát to, že pokud jste například američan/ka, našetříte si peníze ve své zemi a rozhodnete se strávit měsíc dejme tomu v ČR, tak o kolik za ten měsíc ušetříte (utratíte.)), než kdybyste byl/a doma. Stejně tak z toho článku může vyplývat, že švýcarsko je zatraceně drahý a tím pádem jsou tam lidi děsně chudý a nemůžou si dovolit vlastně skoro nic koupit. Jinak ovšem přeju redakci všechno dobrý do novýho roku a spoustu povedených článků.)

Odpovědět
Uživatel
Světaznalec.cz (komentář starší než rok)

Děkujeme za upozornění. Podtitulek byl upraven. Srovnání průměrných výdělkům v paritě kupní síly jsme se věnovali ve starším článku https://svetaznalec.cz/prumerna-a-minimalni-mzda-ve-svete/ Přejeme též všechno nejlepší v novém roce :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář