V dnešní infografice se podíváme na schopnost zemí vyrovnat se s nadcházejícími klimatickými změnami, které nás dle mnoha vědců v brzké době čekají.
Lidé z Eco Experts loni vytvořili následující mapu založenou na datech z Notre Dame Global Adaptation (ND-Gain) Index, což je každoročně vydávaný žebříček zemí seřazených dle jejich připravenosti přizpůsobit se oteplování planety. Index se skládá ze 2 částí – Zranitelnosti, která měří vystavení, citlivost a schopnost přizpůsobit se negativním dopadům klimatických změn, a Připravenosti, která měří schopnost země podporovat investice a úspěšně je převádět na adaptační opatření.
Ačkoli mapa poskytuje skvělý přehled o tom, jaký bude globální vývoj, je třeba mít na paměti, že nejsou brána v potaz data ohledně konkrétních regionů či dokonce měst. Například USA je jako celek hodnoceno zeleně, nicméně jednotlivé části jako je třeba New York nebo Miami jsou pro řešení klimatických změn vybaveni mnohem hůře.
A jak si vlastně jednotlivé země stojí?
Stěhujme se na sever nebo do Austrálie
Ze všech zemí si v žebříčku nejlépe stojí Norsko a další severské země, Švédsko, Finsko, Dánsko, Velká Británie a Island. Druhou skupinou dobře připravených zemí je Nový Zéland a Austrálie. Dobře si rovněž vedou USA a Německo.
Naopak velký problém čeká řadu afrických zemí a některé asijské státy, které jsou vysoce zranitelné a rovněž málo připravené. Na spodku žebříčku tak nalezneme například Čad, Eritreu, Burundi, Kongo, Středoafrickou republiku, Súdán, Niger či Afganistan. Příliš dobře na tom nebudou ani státy střední a jižní Ameriky, z nichž nejhorší situace čeká Haiti.
Česká republika je na tom relativně dobře. Ze 180 zemí se pohybuje kolem 20. – 25. místa. Slovensko je zhruba o 10 příček níže.
Na závěr je třeba říci, že v případě dopadů klimatických změn, zde nebudou žádní vítězové, protože určitým způsobem budou ovlivněny všechny země planety.
Diskuse u článku