Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Studium a cestování v Chorvatsku

10. 1. 2017 aktualizováno

Většina studentů uvažujících o studiu v zahraničí míří do Anglie. Ovšem to není jediná možnost, jak spojit příjemné (tedy cestování) s užitečným. Například takové Chorvatko má velmi silnou míru gramotnosti. Bez dvou téměř rovných sto procent. Také kvalita života je zde ideální, právě díky systému vzdělávání.

Chorvatsko má aktuálně university v těchto zemích: Zadar, Osijek, Zagreb, Pula, Dubrovník, Split, Rijeka. Stejně jako u většiny zemí se jedná o oblast zdravotního výzkumu, vědecké zaměření a technologie. K nejžádanějším patří Záhřebská universita, která je rozdělená do více než 30 fakult. K nejvyhledávanějším patří filozofická fakulta. Studenti zapsaní na studium v Chorvatsku projdou třístupňovým vzdělávacím systémem, podobně jako v jiných západních kulturách. Čtyři roky stráví studenti na postu vysokoškoláka, a pak mohou přejít na postgraduální studium.

Kolik stojí studium v Chorvatsku?

Náklady na studium se různí a závisí na mnoha faktorech. Rozdíl v cenách závisí především na tom, zda jde o školu soukromou nebo veřejnou. Cenu určuje samotná škola, nikoliv vláda. Rozhodne-li se student pro bakalářský studijní program, pohybuje se cenové rozmezí od 800 do 2500 Euro. Přičemž náklady na školy technického rázu bývají výrazně vyšší.

Povolení k pobytu

Pro studium v Chorvatku je nutné, mít studentské povolení k pobytu. To se získává na konzulátu Chorvatska v zemi, kde student žije, případně může být uděleno prostřednictvím policejního úřadu, po příjezdu do Chorvatska. Ovšem doporučuje se nenechávat nic náhodě a vyřídit si povolení před příjezdem.

Cenové rozmezí

Zdejší studenti si řádně vyprazdňují peněženky. Například index vyjde na 600Kč, knihy na tom nejsou o nic lépe. Za slovník spisovné chorvatštiny zaplatíte kolem dvou tisíc korun. Na stranu druhou ubytování v Chorvatsku není drahé – za kolej zaplatíte zhruba 700 Kč, privát stojí kolem 3500 Kč plus režijní náklady. Stravování mají na propracované úrovni a díky různým faktorům lze získat dotaci na celodenní stravování. Zmiňované faktory se týkají vzdálenosti bydliště od školy a studijních výsledků.

Jak se na studium přihlásit?

Vzdělávání v Chorvatsku může být pro studenta velmi různorodé a vzrušující. V podstatě se na studium dá přihlásit 3 způsoby:

  • Výměnou studentů – organizuje ministerstvo školství a nadace CEPUS.
  • Kontaktování vybrané fakulty přímo – nutné je složit zkoušku z Chorvatštiny
  • Přes Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – opět výměnný pobyt studentů. Rozdíl tkví pouze v poskytnutých službách

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Inzerce
Inzerce

Provoz našeho webu něco stojí, proto občas uveřejňujeme i reklamní sdělení. Máte-li zájem zpropagovat svoji službu či produkt, napište nám na [email protected] a mějte zde svůj článek i vy!

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář