Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Roční studium a výzkum v USA díky Fulbrightovu stipendiu

5. 2. 2016 aktualizováno

Jste magisterský nebo doktorandský student a sníte o studiu či výzkumu na prestižní americké univerzitě? Pak zkuste zažádat o stipendium Fulbrightovi komise, které vám pomůže pokrýt většinu nákladů s tím spojených. Každoročně ho dostane 5-10 studentů, což je obvykle třetina všech žadatelů. Pokud máte zájem, začněte veškeré podklady připravovat co nejdříve, protože přihlášku musíte podat nejméně rok dopředu.

Varianty pobytu

Fulbrightovo stipendium pro postgraduální studium lze využít na některý z následujících tří typů pobytu:

  • výzkumný pobyt (visiting research), při kterém pracujete na samostatném vlastním výzkumném projektu, např. dizertaci;
  • studijní pobyt (non-degree), což je jednoroční studium nevedoucí k zisku titulu (něco ve stylu Erasmu);
  • celé studium (degree), kdy na americké univerzitě absolvujete kompletní studijní program vedoucí k zisku titulu s tím, že stipendium přispívá pouze na první rok studia.

Financování

Stipendium se uděluje na jeden akademický rok (9 měsíců) a pokrývá zpáteční letenku, zdravotní pojištění, životní náklady (konkrétní částka se liší v závislosti na průměrných nákladech v dané lokalitě) a školné (do výše maximálně 15 tisíc dolarů).

Školné se týká pouze studentů kategorie „degree“ a je udělováno pouze na jeden rok. Výši školného přesahující 15 tisíc dolarů, stejně jako školné na další roky studia si student musí hradit z jiných zdrojů.

Požadavky na uchazeče

Základními předpoklady pro udělení stipendia je české občanství, trvalý pobyt v ČR, dokončené minimálně bakalářské vzdělání, velmi dobrá znalost angličtiny a výborné studijní výsledky během vysokoškolského studia.

Před podáním přihlášky je rovněž nutné složit americké jazykové zkoušky TOEFL (minimálně na 80 bodů), a pokud nejedete na výzkumný pobyt (visiting research) nebo nestudujete práva, tak i test studijných předpokladů GRE General Test.

Uchazeči o výzkumný pobyt (visiting research) musí rovněž získat pozvání ze strany americké instituce vyjadřující ochotu studenta přijmout. U ostatních kategorií není navázání předchozího kontaktu s univerzitou podmínkou, ale doporučuje se z praktických důvodů.

Při výběrovém řízení mají přednost uchazeči, kteří v USA ještě nestudovali nebo dlouhodobě nežili.

Stipendium nelze získat na obory klinické medicíny a programy MBA.

Přihláška

Podoba přihlášky je elektronická a podává se pouze online. Spolu s ní je třeba dodat:

  • Kopii diplomu a státnicového vysvědčení (jestliže jej škola vydává)spolu s oficiálním výpisem studijních výsledků či kopií indexu.
  • Vyplněný formulář “Report on Proficiency in English” (součástí přihlášky).
  • Podepsaný formulář “Signature Form” (součást přihlášky).
  • Strukturovaný životopis s uvedenou kontaktní adresou, telefonem a e-mailem.
  • Tři doporučující dopisy na formuláři, který je součástí přihlášky.
  • Výsledky zkoušek TOEFL a GRE General Test.
  • Pozvání z americké instituce (u kategorie visiting research).
  • Formulář “Transcript Release Form” (jen uchazeči, kteří již studovali na vysoké škole v USA).

Uzávěrka

Přihlášky na toto stipendium se podávají rok dopředu. Každoroční uzávěrka je 1. září. Pokud tedy plánujete pobyt na akademický rok 2017/2018, přihlášku musíte podat již letos, nejpozději do 1. září 2016.

Výběrové řízení

Výběrové řízení je tříkolové. V prvním kole se posuzuje formální stránka přihlášek. Žádosti, které neobsahují žádné chyby, postupují do druhého kola, kde jsou posuzovány výběrovou komisí.  Vybrané projekty jsou následně pozvány do třetího kola, které probíhá formou pohovoru.  Výslednou nominaci schvaluje v ČR správní rada Fulbrightovy komise a v USA Fulbright Foreign Scholarship Board.

Pro získání stipendia je důležitý osobní profil studenta (studijní a odborné výsledky, výsledky z požadovaných testů, iniciativa, potenciál atd.) a kvalita jeho přihlášky (studijní nebo výzkumný záměr, motivace, doporučení, dlouhodobé cíle atd.).

Cílem komise je podporovat studenty a projekty, které by mohli být přínosem pro veřejnost. Proto si na začátku nezapomeňte položit otázku, jakým způsobem chcete svůj pobyt v USA zužitkovat v budoucnosti.

Kde si nechat poradit

Pokud o studiu v USA vážně uvažujete, nebojte se nechat si poradit a navštivte Poradenské centrum Fulbrightovy komise v Karmelitské 17 na Praze 1. Konzultace se studijním poradcem jsou bezplatné. Pokud se nemůžete dostavit osobně, je možné využít konzultace přes Skype na adrese czechfulbright.

Zúčastnit se můžete také řady bezplatných seminářů, které se konají pravidelně každý měsíc.

Více informací naleznete na:

Oficiální stránky Fulbrigthtovy komise

Oficiální stránka TOEFL

Oficiální stránka GRE

Zkušenosti stipendistů

Dokument Jeden rok s Fulbrightem

Fulbright Reality Czech

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář