Podle nejnovější studie Global Peace Index je dnešní svět mnohem nebezpečnější než byl v roce 2008. Devátý ročník této zprávy – jediného statistického výzkumu svého druhu – umožňuje seřadit země dle toho, jak nenásilné nebo naopak nebezpečné jsou. Zpráva naznačuje, že celosvětově „úroveň míru zůstává v posledních letech stabilní“, ale je stále nižší než bývala před pár lety.
162 zkoumaných zemí zahrnují pře 99% světové populace a jsou hodnoceny na základě 23 ukazatelů, z nichž každý je vyjádřen na stupnici 1-5. Index měřící světový mír používá 3 hlavní témata: úroveň bezpečnosti ve společnosti, rozsah místního a mezinárodního konfliktu a stupeň militarizace.
Nejmírumilovnějším regionem je Evropa
Index umožňuje analyzovat jednotlivé geografické regiony. Nejvýznamnější změna se odehrála na Středním Východu a v Severní Africe, kde několik zemí trpí vlnami násilí, militarizací a občanskými nepokoji.
Nejvíce nebezpečnými zeměmi jsou nepřekvapivě Sýrie, Irák a Afghánistán. Mezi další nestabilní státy patří africký Jižní Súdán, Středoafrická republika, Somálsko, Súdán a Demokratická republika Kongo. První desítku nejnebezpečnějších zemí pak uzavírají Pákistán a Severní Korea.
Evropa zůstává nejmírumilovnějším regionem světa, přičemž nejbezpečnějšími zeměmi jsou Island, Dánsko a Rakousko. Mezi 20 nejmírumilovnějšími zeměmi jich je z Evropy patnáct, a to i včetně České republiky.
Za poslední rok se 81 zemí stalo mírumilovnějšími, zatímco 78 si pohoršilo. Nejlepší zlepšení je znát v Guinea-Bissau, Pobřeží slonoviny, Egyptě a Beninu. Naopak k největšímu zhoršení došlo v Libyi a na Ukrajině.
Kompletní statistiky naleznete na www.visionofhumanity.org
Diskuse u článku