Mapa indexu šťastné planety

0
2033

hpi

Přinášíme další hezkou infografiku od movehub.com, která zobrazuje země dle tzv. Indexu šťastné planety (Happy planet index). Ten se pokouší měřit kvalitu života ve vztahu k životnímu prostředí.  Neodhaluje „nejšťastnější zemi“, ale státy umístěné na špičce seznamu jsou ty, které pro zajištění spokojeného života svých obyvatel nejméně poškozují přírodu.

Index nebere v úvahu žádný z ekonomických ukazatelů, ale skládá se ze tří komponent – střední délky života, spokojenosti obyvatel a ekologické stopy. Z tohoto důvodu se na špici objevují země střední Ameriky jako je Kostarika (64,4), Belize (59,3), Panama (57,8) či Nikaragua (57,1). Naopak třeba Velká Británie a Německo jsou až na 41., resp. 46. pozici. Ze západních zemí je na tom nejhůře USA s hodnotou indexu (37,3) a 105. místem.

Česká republika a Slovensko na tom nejsou v žebříčku o moc lépe (HPI 39,4, resp. 40,1). Na spodku žebříčku se pak pohybují africké státy Botswana (22,6), Čad (24,7), Středoafrická republika (25,3) a asijský Katar (25,2), který má ze všech zemí nejvyšší ekologickou stopu.

Zátěž, kterou za sebou země nechávají v životním prostředí, je hlavním důvodem, proč se vysoce příjmové země umisťují v žebříčku níže. Je však rovněž důležité podotknout, že data neberou v potaz vnitřní nerovnost a problematiku lidských práv, která trápí některé ze zemí na předních příčkách. Data rovněž například neberou v potaz současný válečný konflikt v Sýrii (HPI 47), kde se místní obyvatelstvo jistě nepovažuje za to „šťastnější“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here