Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Mapa indexu šťastné planety

1. 2. 2016 aktualizováno

Přinášíme další hezkou infografiku od movehub.com, která zobrazuje země dle tzv. Indexu šťastné planety (Happy planet index). Ten se pokouší měřit kvalitu života ve vztahu k životnímu prostředí.  Neodhaluje “nejšťastnější zemi”, ale státy umístěné na špičce seznamu jsou ty, které pro zajištění spokojeného života svých obyvatel nejméně poškozují přírodu.

Index nebere v úvahu žádný z ekonomických ukazatelů, ale skládá se ze tří komponent – střední délky života, spokojenosti obyvatel a ekologické stopy. Z tohoto důvodu se na špici objevují země střední Ameriky jako je Kostarika (64,4), Belize (59,3), Panama (57,8) či Nikaragua (57,1). Naopak třeba Velká Británie a Německo jsou až na 41., resp. 46. pozici. Ze západních zemí je na tom nejhůře USA s hodnotou indexu (37,3) a 105. místem.

Česká republika a Slovensko na tom nejsou v žebříčku o moc lépe (HPI 39,4, resp. 40,1). Na spodku žebříčku se pak pohybují africké státy Botswana (22,6), Čad (24,7), Středoafrická republika (25,3) a asijský Katar (25,2), který má ze všech zemí nejvyšší ekologickou stopu.

Zátěž, kterou za sebou země nechávají v životním prostředí, je hlavním důvodem, proč se vysoce příjmové země umisťují v žebříčku níže. Je však rovněž důležité podotknout, že data neberou v potaz vnitřní nerovnost a problematiku lidských práv, která trápí některé ze zemí na předních příčkách. Data rovněž například neberou v potaz současný válečný konflikt v Sýrii (HPI 47), kde se místní obyvatelstvo jistě nepovažuje za to „šťastnější“.

hpi

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář