Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Jak vytvořit au pair profil, který zaujme

8. 2. 2016 aktualizováno

Vytvoření profilu na některé z au pair databází nemusí být vždy jednoduché a pokud chcete, aby zaujal co nejvíce, je třeba popřemýšlet o několika důležitých bodech.

Cílem vašeho profilu je dát potenciálním hostitelským rodinám představu o tom, s kým mají tu čest a proč zrovna vy jste tou správnou volbou. Aby byl váš profil více zajímavý, měli byste v pár větách shrnout, proč se chcete stát au pair a co od této zkušenosti očekáváte. Protože vaší prací bude zejména péče o děti, měli byste zmínit co nejvíce zkušeností z této oblasti. Rovněž je dobré uvést vaše nejrůznější dovednosti, aby rodina měla představu, jak můžete přispět k rozvoji a vzdělání jejich dětí.

Dejte si na čas a dejte si záležet

Nesnažte se vyplnit svůj profil za 5 minut. Jeho sepsání je nejdůležitějším krokem v celém au pair procesu, a tak se nad ním pořádně zamyslete a dejte si záležet. Kvalitně vytvořený profil a následné úsilí během výběru vám výrazně zvýší šanci na nalezení té pravé rodiny.

Rozepište se o sobě i o vašem životě

Spousta au pair má tendenci o sobě prozradit co nejméně, jiné jsou však schopné o svém životě sepsat hotový román. Představte si, že jste hostitelská rodina. Koho byste si vybrali raději? Někoho, koho po přečtení profilu vůbec neznáte, nebo někoho, o kom máte spoustu informací? Nebojte se proto o sobě co nejvíce rozepsat.

Jako jednu z prvních věcí popište svůj charakter. Napište, zda jste aktivní, bezstarostní, klidní, společenští, nezávislí, spolehlivý, ambiciózní, přátelští, uvolnění, pilní, introvertní, extrovertní, zodpovědní atd. a uveďte příklady, které to dokazují. Snažte se být upřímní a nemějte strach, že vaše osobnost nikoho nezaujme. Některé rodiny sice mohou upřednostňovat veselé a společenské osoby, avšak jiné budou chtít mít vlastní klid a upřednostní někoho tiššího. Jediné, o čem se moc nerozepisujte, jsou vaše negativa. Na druhou stranu jedna či dvě horší vlastnosti dodají vašemu profilu na reálnosti.

Dále sepište něco o vaší rodině, zájmech, sportech, cestovních zkušenostech, brigádách a jazykových dovednostech. Napište, zda máte nějaké sourozence, zda jste sportovně založení, zda umíte hrát na hudební nástroj, zda umíte vařit či zda jste zkušenými řidiči. Co z vašich zájmů a dovedností můžete využít při výchově dětí, co je můžete naučit? Uveďte, cokoli speciálního můžete nabídnout, cokoli co vás odlišuje od ostatních.

Pokud jste již někdy pracovali s dětmi, podrobně popište vaše zkušenosti. Kolik dětí bylo, jak byli staré, jaký typ aktivit jste s nimi prováděli, jakou jste měli zodpovědnost a jak dlouho to trvalo. V tomto směru můžete také zmínit vaše preference o budoucí práci – o jak staré děti byste se chtěli starat a zda dáváte přednost jedináčkovi nebo většímu počtu.

Pište o svých plánech a představách

Na jak dlouho hodláte zůstat? Hledáte pouze krátkodobou brigádu přes prázdniny, nebo chcete v zahraničí strávit alespoň rok? Jak si představujete život s hostitelskou rodinou? Přejete si být plně začleněni do rodiny nebo byste raději svůj volný čas trávili více nezávisle? A už máte nějaké plány na trávení volného času? Jaké činnosti jste připraveni vykonávat? Jak moc jste ochotní vařit, řídit, uklízet? Odpovědi na tyto otázky pomohou předcházet možným následným nedorozuměním.

Jestliže máte nějaké obavy (například z jazyku, vaření či řízení), určitě se o nich také zmiňte. Bude-li to číst rozumná rodina, pokusí se vás uklidnit a jistě vám vyjde vstříc.

Ukažte své jazykové dovednosti

Rozhodně se snažte psát v jazyce vaší hostitelské země. Rodina to jednak ocení a jednak získá přehled o vašich jazykových dovednostech. Pokud je vaše znalost cizího jazyka slabá, nezoufejte ani nelžete a nesnažte se rodinu přesvědčit o opaku. Jedním ze smyslů au pair pobytů je tyto znalosti vylepšit. Takže se nebojte gramatických chyb a narovinu řekněte, že jazyk není vaše silná stránky, ale že jste ochotni se rychle učit a svůj volný čas plánujete trávit studiem.

Přiložte fotografie

Určitě znáte to pravdivé rčení, že obrázek řekne více než tisíc slov, takže si na výběru fotek dejte velmi záležet. Vyberte ty nejhezčí fotky, ideálně na kterých jste s dětmi, rodinou a přáteli. Naopak byste se měli vyhnout „duckface selfíčkům“, sexy fotkám a momentkám z divokých párty.

Pokud byste z nějakého důvodu náhodou nechtěli přiložit žádné fotografie, vězte, že rodiny o vás nebudou mít velký zájem. Ostatně stejně jako vy zřejmě nebudete mít zájem o rodiny bez fotografií.

Buďte upřímní a otevření

Profil vyplňte pravdivě a stejně tak odpovídejte na otázky hostitelské rodiny. Mnoho rodin vás rádo naučí věci, které neumíte. Lhaní nemá smysl. Pokud budete tvrdit, že jste v něčem zběhlí a následně se ukáže, že o dané věci nemáte žádné potuchy, bude to nepříjemné jak pro vás, tak i pro rodinu. Čím dříve je proto budete informovat o tom, co umíte/neumíte, máte/nemáte a vaší ochotě učit se nové věci, tím pravděpodobněji vám bude rodina věřit a zváží vás na pozici au pair.

Ať už budete chtít oslovit kteroukoli rodinu, vězte, že všechny hledají osobu, která jim pomůže postarat se o jejich děti. Z tohoto důvodu se snažte působit co nejzodpovědněji a nejstarostlivěji a jakmile kontakt mezi vámi pokročí, projevte o jejich děti dostatečný zájem. Naopak se vyhýbejte tomu, aby z vás rodina měla dojem, že hlavním vaším cílem je vydělat si peníze.

 

Tip na závěr: Podívejte se na profily ostatních aupairek a nechte se inspirovat těmi nejlepšími.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář