Evropský profesní průkaz – EPC

0
671
Vlajka EU

18. ledna 2016 vstoupila v účinnost novela směrnice Evropské unie 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací a s ní i evropský profesní průkaz (European Professional Card, EPC). Jedná se o elektronický postup, díky kterému si můžete mnohem snadněji nechat uznat svou odbornou kvalifikaci v jiné zemi EU.

Výhodou oproti tradičním postupům uznávání kvalifikace je zejména jednoduchost a rychlost, neboť celý proces je veden elektronicky. Stav své žádosti tak můžete sledovat online a dokumenty, které si v systému uložíte, můžete znovu použít v případě, že byste o uznání své kvalifikace žádali i v jiné zemi.

Evropský profesní průkaz není průkaz v pravém slova smyslu, jelikož nemá fyzickou podobu. Jde pouze o elektronický doklad ohledně uznání vaší odborné kvalifikace v zemi, ve které chcete pracovat (tzv. hostitelská země), nebo doklad o tom, že jste splnili podmínky pro poskytování dočasných služeb v této zemi.

V současné době můžete o tento průkaz žádat nicméně pouze, pokud máte kvalifikaci zdravotní sestry, ošetřovatele odpovědného za všeobecnou péči, farmaceuta, fyzioterapeuta horského vůdce či realitního makléře. V budoucnu se však evropský profesní průkaz plánuje rozšířit i na další profese.

Od začátku zavedení bylo v rámci celé EU evidováno již 200 žádostí, zejména od fyzioterapeutů a zdravotních sester. Nejvíce žadatelů je z Itálie a jejich cílovými zeměmi jsou Francie a Velké Británie.

Více informací o Evropském profesním průkazu najdete na stránkách Evropské unie.

 

Zdroj: MŠMT

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here