Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Evropský profesní průkaz – EPC

11. 2. 2016 aktualizováno

18. ledna 2016 vstoupila v účinnost novela směrnice Evropské unie 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací a s ní i evropský profesní průkaz (European Professional Card, EPC). Jedná se o elektronický postup, díky kterému si můžete mnohem snadněji nechat uznat svou odbornou kvalifikaci v jiné zemi EU.

Výhodou oproti tradičním postupům uznávání kvalifikace je zejména jednoduchost a rychlost, neboť celý proces je veden elektronicky. Stav své žádosti tak můžete sledovat online a dokumenty, které si v systému uložíte, můžete znovu použít v případě, že byste o uznání své kvalifikace žádali i v jiné zemi.

Evropský profesní průkaz není průkaz v pravém slova smyslu, jelikož nemá fyzickou podobu. Jde pouze o elektronický doklad ohledně uznání vaší odborné kvalifikace v zemi, ve které chcete pracovat (tzv. hostitelská země), nebo doklad o tom, že jste splnili podmínky pro poskytování dočasných služeb v této zemi.

V současné době můžete o tento průkaz žádat nicméně pouze, pokud máte kvalifikaci zdravotní sestry, ošetřovatele odpovědného za všeobecnou péči, farmaceuta, fyzioterapeuta horského vůdce či realitního makléře. V budoucnu se však evropský profesní průkaz plánuje rozšířit i na další profese.

Od začátku zavedení bylo v rámci celé EU evidováno již 200 žádostí, zejména od fyzioterapeutů a zdravotních sester. Nejvíce žadatelů je z Itálie a jejich cílovými zeměmi jsou Francie a Velké Británie.

Více informací o Evropském profesním průkazu najdete na stránkách Evropské unie.

 

Zdroj: MŠMT

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář