Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Cestovat a poznávat zadarmo? Jdi do toho s výměnou mládeže!

29. 6. 2016 aktualizováno

Ano, čtete správně. Opravdu lze objevovat rozmanitá místa, poznávat nové zajímavé lidi a přitom se ještě něco zajímavého přiučit. Kdo něco tahového poskytuje? Program Erasmus+!

Co je Erasmus+? Ještě jsi nebyl na výměnném pobytu v zahraničí, ani jsi o podobném programu neslyšel? Erasmus není jen o strávení jednoho až dvou semestrů studijně v zahraničí. Erasmus+ má oproti starému “Erasmu” nový kabát. Erasmus+ je nový vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci (Youth in Action) a dalších.

Youth Exchange (výměna mládeže) je program, který je zaměřen prioritně na mladé lidi. Jeho cílem je inspirovat evropskou mládež a motivovat ji k formování budoucí Evropy pro sebe i své nástupce. Náplň programu vede především k solidaritě, toleranci a boření bariér mezi mladými Evropany.

Obecně se jedná o mezinárodní výměnu, která umožňuje 2 a více skupinám mladých lidí z různých zemí vzájemné krátkodobé setkání, soužití a vzájemnou spolupráci při realizaci různorodých projektů. Projekty jsou různě tématicky zaměřeny, mohou se týkat například rozvoje umění, řešení sociálních problémů, sportu, médií atd.  Takové výměny se pak uskutečňují mimo školní či univerzitní prostředí. Náplní projektů jsou semináře, workshopy, diskuze, venkovní aktivity, hraní rolí apod. Každý z účastníků si z programu odnese nové poznatky, zkušenosti, přátelství, zážitky a vždy se něco nového naučí.

Kam mohu vycestovat?

Možností je opravdu mnoho. Do projektu jsou zapojeny nejen členské státy Evropské unie, ale také státy nečlenské a i státy v okolí Evropy,  jako třeba Turecko.

P1530858

Jak je to s jazyky?

Primárně se na většině projektů dorozumíš anglicky a bude se v 99% případů jednat i o komunikační jazyk. Nicméně i s horší znalostí cizích jazyků není třeba propadat panice. Ve tvé skupině se bude vždy nacházet několik dalších zástupců z České republiky, kteří ti mohou s jazykovou bariérou snadno vypomoci.

Na jak dlouho?

Jednotlivé projekty výměny mládeže trvají běžně 5 až 21 dní, dle typu projektu. Je tak možné vyjet kdykoli během roku či o prázdninách a to i několikrát.

Jaký je požadovaný věk ?

Běžně jsou výměny otevřeny lidem ve věku od 13 do 30 let. Pro vedoucí skupin je pak požadovaný věk minimálně 18 let. Existují však i výjimky.

Kdo výměnu pořádá?

Výměny mládeže jsou organizovány a řízeny mládežnickými organizacemi, neformálními skupinami mladých lidí nebo organizacemi podobného rázu.

Jak je to s placením?

Grand Evropské unie podporuje jak cestování, tak i náklady související s činnostmi týkající se výměny a to buď částečně a nebo kompletně. Většinou ti ubytování a stravu hradí plně hostitelská organizace. Doprava je běžně proplácena zpětně ve výši 70 – 100%.

Jak se přihlásit?

O grant na účast při výměně nelze žádat z pozice jednotlivce. K účasti na programu výměny mládeže je nezbytné být členem neziskové organizace. Samotnou žádost pak podává přímo organizace, která vybírá, kdo se bude na výměně podílet. Jedná se o rozmanité skupiny jako ESN, AIESEC, apod. Lze vyhledat i organizace, které cíleně hledají účastníky, a tou je např. Tmelník.

Kde najít informace?

Více informací nalezneš na stránkách národní organizace, která je v České republice představována Domem zahraniční spolupráce (www.dzs.cz) a na následujících webech:

www.naerasmusplus.cz

www.ec.europa.eu

www.eurodesk.cz

www.salto-youth.net

aDSCN0663

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Era (3. 10. 2016 19:10)

Takže se můžete podívat na maximálně 3 týdny, nejlépe o prozdninách - (tak se nezanedbá škola) do světa

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář