8 věcí, co si nezapomenout sbalit do zahraničí

Každý z vás už určitě někdy někam vycestoval, mohlo to být na delší období, na kratší dovolenou, nebo jen na jednu noc. Možná jste ten typ, který nemůže dospat už několik týdnů dopředu, snadno ho zachvátí cestovní horečka a všechny věci už má zabalené minimálně několik dní před odjezdem.

0
6552

Každý z vás už určitě někdy někam vycestoval, mohlo to být na delší období, na kratší dovolenou, nebo jen na jednu noc. Možná jste ten typ, který nemůže dospat už několik týdnů dopředu, snadno ho zachvátí cestovní horečka a všechny věci už má zabalené minimálně několik dní před odjezdem. A nebo jste pravý opak a balíte těsně před cestou do ciziny. Seznam věcí si nosíte v hlavě a poté je jen zabalíte během pár minut do kufru či batohu.

Ale ať už jedete kamkoliv, je pár důležitých věcí, na které byste neměli nikdy zapomenout a mít je na cestách vždy s sebou.

Doklady

pasDoklady jsou věc, o kterých není třeba se dlouze rozepisovat. Je to nezbytnost, bez které nikam nedojedete. Samozřejmostí je platný cestovní doklad (občanský průkaz/pas). Je nutné si dát pozor na datum expirace dokladů. Dále je dobré si s sebou vzít i kopii pasu, kterou si uložíte na jiné místo, než originál. Při ztrátě dokladu nebudete tohoto kroku litovat. Dále kartičku cestovního pojištění a kartičku pojištěnce. Pokud řídíte, tak i mezinárodní řidičský průkaz (žádost podáte na obecním úřadě s rozšířenou působností, dle místa vašeho bydliště. Správní poplatek činí 50,- Kč.),  a pokud jedete do destinace, kde je potřeba specifické očkování, tak i očkovací průkaz. Poslední, nicméně důležitou věcí, na kterou nesmíte zapomenout, je vyhledat informace o podmínkách pro vstup do dané země. Ve většině států v Evropě postačí občanský průkaz. Pokud se vydáte mimo náš kontinent, tak cestovní pas, případně víza. Kde hledat relevantní informace o těchto podmínkách a povinném/doporučeném očkování?

Hygienické a kosmetické potřeby

toothbrush-571741_640Hygienické a kosmetické potřeby jsou věci, které jsou hodně variabilní a není žádný univerzální návod, co je dobré si vzít a co naopak nechat doma. Ale pokud už by to pár věcí muselo být, tak alespoň zubní pastu a kartáček na zuby by si sebou měl vozit každý. Pokud někdo hledá “univerzální” zázrak, se kterým si vystačí na pár dní a nebude mu zabírat tolik místa, tak je ideální univerzální mycí a prací prostředek, který slouží jako sprchový gel, šampon a prací prášek. Pokud jedete “do tepla” tak určitě opalovací krém a do určitých destinací i repelent (nejúčinnější jsou repelenty s DEET látkou).

Léky

lekyMalou lékárničku je dobré mít s sebou úplně všude. Záleží na vás, co přesně bude obsahovat, na základě obtíží, které vás trápí nejčastěji, ale je dobré mít “od všeho trochu” pro případ potřeby. Například na bolení hlavy, střevní potíže, bolest v krku, rýmu… Dále určitě náplasti a alespoň jeden obvaz. Doporučujeme taktéž přibalit antibakteriální gel na ruce.

Menší (skládací) batoh

Menší batoh není určitě nutnost, ale bude se hodit, pokud si své věci budete nechávat v původním batohu, či kufru např. v hostelu a pojedete na menší průzkum okolí. Tyto batohy jsou opravdu super skladné, mají slušnou nosnost a jejich cena začíná už na 80,- Kč.

Kondomy

kondomyCílem tohoto bodu není nutit vás k bezpečnému sexu, který by ovšem měl být samozřejmostí. Ale i když se to může zdát jako naprostá banalita a mnohdy až úsměvné, ne všude na světě je velikost kondomů stejná. Pokud se vydáte do Asie, možná pro vás bude nemilým překvapením, že rozměry prezervativů jsou zde podstatně menší, než v Evropě. Proto je lepší být dobře zásoben z domova.

A i když třeba razíte heslo, že “celibát je nejlepší ochrana” i vám se prezervativ může v určitých situacích hodit. 

Na multifunkčnost prezervativů se můžete podívat zde.

Zámek (popř. ochranná síť, či vak)

Zámek je dobrá věc, pokud necháváte svůj batoh někde bez dozoru a nebo jen pro lepší pocit při nošení v davu. Lepší je visací zámek na kód, nemusíte se obtěžovat neustálým hledáním klíčů.

Ochranná síť, či vak je dobrá věc, pokud dáváte batoh do zavazadlového prostoru a máte strach, aby vám z něj něco nevypadlo, popř. se vám do něj někdo nepodíval. Také je to vyšší stupeň ochrany, pokud svůj batoh necháváte někde bez vaší přítomnosti.

Technika

  • Smartphone

Mobilní telefon neslouží pouze k vyhledávání informací o místě, kde se nacházíte. Ale také jako komunikační prostředek, pokud se dostanete do potíží.

  • Powerbanka

Powerbanka je věc, kterou není nutno představovat. Externí napájení vašeho smartphonu, které vás zachrání v té nejvyšší nouzi, až vám dojde baterka, vy se ocitnete bez mobilního telefonu a to je v dnešní době podobný pocit, jako být bez ruky.

smartphonemobile-616012_640

Peníze

bank-note-209104_640Peníze budete potřebovat vždy a všude. Je dobré si vzít určitou částku v hotovosti, ale rozdělit si ji na několik menších dílů a dát je na různá místa. V případě, že vás někdo okrade, budete rádi, že máte schované peníze i na dalších místech.

Kromě hotovosti je dobré si sebou vzít i kreditní karty. Někdo má lepší pocit, když má peníze na kartě, než velké množství hotovosti u sebe. Je dobré si vzít dvě různé karty, např. Visa a Mastercard a peníze si na ně opět rozdělit (v některých zemích se může stát, že ATM nebude podporovat Matercard nebo naopak). Skimming je v dnešní době rozšířená věc, takže pro kvalitnější zabezpečení je lepší nastavit trvalé limity spíše na menší částky a úplně zakázat internetové platby, které si pak dle potřeby budete spravovat v dočasných limitech přes své internetové bankovnictví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here