Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

4 tipy, které vám usnadní odjezd na Erasmus

28.5.2016 aktualizováno

Stále více studentů považuje zahraniční studijní pobyt za samozřejmost. Není divu – zkusit si život v zahraničí je nejen zajímavá a cenná zkušenost do života, ale také hodnotná položka do životopisu, které se u pohovoru počítá. Říká o vás, že umíte jazyk, ale také že se dokážete vypořádat s nepřehlednou byrokracií a zvládáte adaptaci na nové prostředí. Mnohdy je Erasmus vykreslován jako nekončící párty, nejdříve ale musíte vůbec odjet. Tyto čtyři tipy vám to usnadní.

1. Výběr destinace: kdo váhá, nejede

V rámci Erasmu jsou vypisovány výměnné pobyty pro téměř všechny země Evropy. Mezi nejoblíbenější místa nepřekvapivě patří Velká Británie (Londýn, Liverpool, Manchester), Španělsko (Sevilla, Granada, Barcelona), Německo a Francie. Snažte se nedat na první dojem a opravdu pečlivě si pročtěte nabízené studijní programy. I jiné země nabízejí spoustu zajímavých možností, mnohdy navíc přínosnějších pro vaše studium a budoucí kariéru. Informace o vypisovaných programech vám zprostředkuje vaše škola.

I přes celoevropský záběr vás ve výběru omezují konkrétní smluvní programy vedené pod vaší fakultou. Každý je navíc obvykle určen maximálně několika studentům. Pokud tedy víte, kam chcete vycestovat, hlídejte si pečlivě termíny a s vyřizováním začněte hned, jak vaše fakulta ohlásí pobyty pro následující semestr.

2. Dejte si záležet na motivačním dopise

Byrokracie budete mít brzy plné zuby, protože formulářů a dalších dokumentů, které musíte vyplnit, je opravdu hodně. Při sepisování motivačního dopisu ale zatněte zuby a dejte si opravdu záležet. Je to jedna z mála příležitostí, kdy můžete vykročit z formulářové tuctovosti a projevit svou osobnost. Čím přesvědčivější budete, tím větší šanci na úspěch máte.

Nejprve si nastudujte co nejvíce detailů o hostující univerzitě jako takové a znalosti nenápadně vpašujte do textu. Pečlivě projděte nabízené kurzy a v dopise zmiňte ty, které hodláte absolvovat, pokud možno spolu s důvodem proč. Cílem je vytvořit dojem, že vaše akademické snažení nebude mít bez zvolených kurzů smysl. Také nezapomeňte zmínit všechny mimoškolní aktivity, které jsou relevantní pro studium – dobrovolnická práce, působení v akademickém senátu, aktivní účast na chodu studentského spolku atp.

3. Nepodceňte výběr ubytování

Těm šťastnějším zařídí ubytování koordinátor, nebo jej zprostředkuje hostující univerzita. Často si však studenti musejí ubytování sehnat sami. Jaké jsou možnosti? Pro začátek je dobré navštívit databázi zkušeností, kde jsou k dohledání ohlasy erasmáků o širokém spektru témat včetně ubytování. Záznamy můžete pohodlně třídit podle zemí i univerzit, takže snadno vyfiltrujete pouze ty relevantní pro vás, díky kterým získáte základní představu o vašich možnostech.

Určitě se také poptejte mezi studenty vaší školy, kteří na Erasmu byli. Mnohdy získáte ty nejcennější informace právě tímto způsobem. Vyplatí se také kontaktovat studentské spolky na zahraniční univerzitě, které obvykle s těmito věcmi ochotně pomáhají.

4. Pečlivě si promyslete, co (ne)vzít s sebou

Každá země má svá specifika, která si musí každý zjistit sám – ať už od bývalých erasmáků, nebo samostudiem. Ve výsledku nutně potřebujete jen doklady, dokumenty související s pobytem a studiem, peníze, platební kartu a nabíječku na mobil, notebook či tablet.

Co se týče oblečení, je důležité vybírat podle obvyklého počasí v dané oblasti. Doporučujeme sbalit hlavně kvalitní spodní prádlo, teplé ponožky, bundu i nepromokavé boty. Pokud řešíte dilema, které kousky si vzít a které nechat doma, řiďte se jednoduchým pravidlem: sbalte si jen to, co nejčastěji nosíte. Získáte tak jistotu, že budete mít v čem chodit. V případě nutnosti si pár kousků dokoupíte na místě. Je dobré vzít si s sebou základní sadu léků, pokud to není v rozporu se zákony cílové destinace. Určitě si ale neberte příliš hygieny, protože tu snadno pořídíte na místě a ušetříte cenné kilogramy v kufru. Také neplýtvejte místo v zavazadle knihami a studijními materiály, které nepotřebujete bezpodmínečně po příjezdu.

Co se nevejde do kufru, přijde poštou

Všechny méně důležité věci si raději nechte poslat – spolu se zapomenutými nezbytnostmi – poštou. Když víte, kam se obrátit, usnadníte si tak život a ještě ušetříte.

Zkusit můžete třeba český startup Delibarry, který spolupracuje se zavedenými dopravci jako GLS či TNT, ale díky výhodným smlouvám nabízí výhodnější ceny, než je pro jednotlivce u těchto společností běžné. Balíky doručují do celého světa, takže všechny chybějící věci vám snadno přijdou přímo do rukou, ať už pobýváte v Anglii, Švýcarsku nebo Finsku.

Proces objednávky je jednoduchý – stačí zadat informace do kalkulačky na úvodní stránce, vyplnit údaje o příjemci a zaplatit kartou či převodem. Rodič nebo kdokoliv jiný pak pouze zásilku předá kurýrovi, který si pro ni přijedete, kamkoliv si řeknete.

Dostat se na pobyt v rámci Erasmu není jednoduché, ale – jak většina účastníků potvrzuje – stojí to za tu námahu. Věříme, že s těmito čtyřmi tipy to půjde o něco snáze. Není tedy důvod to nezkusit.

delibarry-jeste-rychleji

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Inzerce
Inzerce

Provoz našeho webu něco stojí, proto občas uveřejňujeme i reklamní sdělení. Máte-li zájem zpropagovat svoji službu či produkt, napište nám na [email protected] a mějte zde svůj článek i vy!

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář