Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Zkušenost z Working Holidays v Torontu

8. 1. 2016 aktualizováno

Když máte možnost, měli byste vyrazit. Několik zemí na světě nabízí pro občany České republiky program Working Holidays a Kanada je jednou z těch zemí. Oproti standardní žádosti o vízum a pracovní povolení je Working Holidays sranda. Vzhledem k tomu, že mám v Torontu strýčka, nebylo moc o čem přemýšlet a vyrazili jsme na rok na sever Ameriky.

Základní informace

  • Autor: Jakub Mikunda
  • Země: Kanada
  • Město: Toronto, Ontario
  • Typ pobytu: Working Holidays
  • Místo: byt v downtown
  • Typ práce: v pivovaru na lince
  • Jazyk: angličtina
  • Délka pobytu: srpen 2014 – červenec 2015

Úvod do příběhu

Inu, když cestujete do západní země, která není v Evropské unii, musíte počítat s tím, že to bude chvilku trvat. Working holidays je však výhodné v tom, že je všechno pěkně na jednom místě a pokud se stihnete přihlásit včas (poslední roky jsou vyhrazená místa zabraná během hodiny od otevření žádostí), pak vyřízení všeho trvá zhruba 14 dní až 3 týdny (to je asi kratší doba než vyřízení občanského průkazu v ČR). Jen se nesmíte stresovat tím, že server při otevření žádostí tak trochu spadne, protože se tam najednou začne přihlašovat mraky lidí.

Doprava

Letěli jsme letadlem s přestupem v Amsterodamu. V Nizozemsku jsme měli asi 10 hodin na přestup, takže jsme v klidu odešli z letiště a pak se včas vrátili. Není to problém. Prohlédli jsme si Amsterodam a pak se vrátili zpět a pokračovali v cestě.

Jako u všech letenek platí i tady, že čím dřív objednáte, tím levnější ji máte. Koupili jsme si zpáteční letenku s tím, že máme jednu změnu letu zdarma. Protože ještě v době našeho objednávání (únor 2014) nebyly letové plány na náš zpáteční let, objednali jsme zpáteční cestu na lednové datum s tím, že to můžeme zadarmo změnit.

V tomhle ohledu mne Student agency dost zklamalo, protože po každém z nás chtěli za změnu zpátečního letu zhruba 5000 Kč. I když jsem se jel osobně zeptat na letiště na přepážku Student agency, kde mi to vysloveně řekli, bohužel to nebylo napsáno černé na bílém, tak se nedalo nic dělat. Letenka jinak stála asi 17 000 Kč tam i zpět. Sezona je v Kanadě celý rok, takže si moc nevyberete.

Jezero Ontario

Jezero Ontario

Ubytování a mzda

Ubytování jsme sháněli ještě před odletem. Spousta nájemníků požaduje kreditní historii v Kanadě, takže sehnat byt může být problém, ale nemusí. Vždycky jsem našel byt na Craigslist, poslal to strýčkovi a on kontaktoval majitele s tím, že byt bude psaný na něj a kreditní historii použijeme jeho. Často jsme však narazili na podvodníky přes byty, kterými se Craigslist opravdu jen hemží. Potvrdí vám to i kanadská policie. Takže při výběru bytu to chce dávat si opravdu dobrý pozor.

Před odletem jsme nic nesehnali, nakonec jsme sháněli až v Kanadě a právě přes Craigslist jsme sehnali krásný byt ve 25. patře v mrakodrapu v Downtown (asi 15 minut chůze od CN Tower) za 1375 CAD měsíčně. Celý mrakodrap ještě nebyl interiérně dodělán, i proto byla cena hodně nízko pod průměrem ve stejné lokalitě. K nájmu pak samozřejmě platíte telefon, internet, elektřinu (voda byla v nájmu), takže jsme každý měsíc za bydlení dali necelých 1600 CAD.

Velký rozdíl v bydlení je pak především v tom, že nemusíte platit nesmyslné zálohy za elektřinu či vodu jako v ČR, ale platíte za to, co jste skutečně spotřebovali, tedy elektřinu jsme platili každý měsíc za spotřebu z předchozího měsíce. V podstatě stejný systém jako za telefon či internet. Internet je pak v Kanadě (resp. V Ontariu určitě) trochu pozadu, protože má omezená data. Pokud chcete neomezený internet, pak je to o něco dražší záležitost.

Co musím napsat jako první je rozdíl především ve výplatách. Nedostáváte totiž jednou za měsíc (a ještě k tomu pokaždý jiný den v týdnu) jako v ČR, nýbrž po dvou týdnech práce. Takže každý druhý týden v pátek jsme na účtu měli výplatu. Vzhledem k tomu, že jsme dělali v pivovaru na lince, tedy práci, kterou může dělat úplně každý, měli jsme téměř nejnižší možnou mzdu, tedy necelých 12 CAD na hodinu.

Kvalifikované práce jsou samozřejmě daleko lépe placené. Kdybyste pracovali v pohostinství, můžete počítat i s dýšky, to je v Kanadě docela standard. Kupní síla je tu samozřejmě vyšší než v ČR, takže si po zaplacení nutných výdajů nakoupíte více věcí než v ČR, případně ušetříte více peněz. My jezdili na výlety (především na geocaching a do Wonderlandu), vybavili jsme si celý byt, který byl nezařízený z prvních 14 dní práce a pár peněz i ušetřili na Zéland, abychom si mohli koupit auto a měli tam něco do začátku. Výplatu můžete dostat buď šekem, které v Kanadě opravdu hodně letí, nebo tzv. Direct Debit, což je v podstatě bankovní převod, v praxi to je však spíše znovu šek, který je vyplacen přímo na váš bankovní účet.

Zamrzle Ontario

Zamrzlé Ontario

Práce a život v pivovaru

Práce v pivovaru je jako ve fabrice. Vstáváte na šestou, vracíte se na čtvrtou. Ovšem na dochvilnost se tu moc nehraje. Pokud někdo třeba dělá od sedmi, tak klidně přijde na čtvrt na osm, na půl, nebo třeba v devět. Když zaspíte, tak zaspíte, to nikdo neřeší. Asi v listopadu napadl první sníh a bylo ho hodně, tak někteří nepřišli vůbec, protože prostě bylo hodně sněhu. A nikdo to moc neřešil, prostě jsme to nějak zvládli. Firma vás platí od hodiny, takže až se pípnete (že jste přišli do práce), tak vás platí. Na druhou stranu, téměř každý týden byl konkurz na jinou pozici v rámci pivovaru. Pokud jste se tedy snažili, mohli jste se dostat dál, polepšit si pozičně i finančně.

Kromě samotné práce se v pivovaru konaly i různé akce. Kromě samotné výroby je zde totiž i bar a obrovská hala na různé party a nebo na možnost pronájmu např. na svatbu apod. Pivovar tedy pořádal party na Halloween, den sv. Patrika, Octoberfest, vánoční večírek, vybíjenou atd. Kromě těchto akcí byli v pivovaru různé týmy (např. hokejový, fotbalový), kde měli všichni zelené pivovarské dresy. Bylo to nejen super sportovní vyžití, ale zároveň dobrá reklama pro pivovar.

Volno

V rámci volna jsme se podívali na pár míst po Ontariu. Samozřejmě, že dnes už bychom si pořídili třeba auto, abychom toho viděli daleko více, protože hromadná meziměstská doprava je tu trochu dražší. Ale byli jsme samozřejmě na severu Ontaria, v přírodě, na Niagarách, i na těch americko-zábavních atrakcích jako Canada’s Wonderland. Kanada je opravdu obrovská a možná aby člověk stihl projet celou Kanadu (která se rozkládá přes asi tři časová pásma), by potřeboval dva nebo tři životy.

Život v Torontu

Jak jsem již psal, kupní síla je zde vyšší než v ČR. V Kanadě se dá žít opravdu hezky. Kromě toho, pokud jste spíše velkoměšťáci než na přírodu, pak je Toronto ideální destinace. Sice je to asi nejdražší město z Kanady, je to i přesto prototyp amerického velkoměsta. Obří mrakodrapy (klidně i 60-80 pater), ulice rovné, bloky do pravidelného čtverce, či obdélníku, takže po cestě jdete buď nahoru nebo dolů, případně doprava nebo doleva. Toronto je jako město celkem hezké, i když není tak historické jako Praha. A i přesto, že je dost drahé, dá se tu žít fajnově i s nejnižší možnou mzdou. Pravda, zima je tu krutá (asi 13 až 15 stupňů pod nulou v průměru celou zimu od prosince do března), ale kde v Kanadě není. Léto je tu zase opravdu horké, což dělá především jezero Ontario, u kterého Toronto leží.

Lidé v Kanadě, to je jiná káva. Když jsme přiletěli, bylo to moc fajn, lidé jsou milí, přátelští, komunikativní. Po pár měsících však zjistíte, že je to ve skutečnosti tak trochu přetvářka a vlastně zas takoví kamarádi to nejsou. Nejen vůči nám, ale připadlo mi, že i vůči sobě. V ČR můžeme být opravdu rádi za ty pevné přátelské vazby, které máme. Kanaďani jsou pořád více američtí, než britští, i když pod Británii dlouhou dobu patřili. Jsou to spíše individualisté a jsou opravdu neuvěřitelně pomlouvační. Pár jakýchsi přátel jsem tam sice našel, ale nemyslím, že bych s nimi rád udržoval kontakt i teď. Když však odhlídnu od tohoto velkého mínus, život v Kanadě je sladký. V podstatě nic vám z ČR nechybí, možná snad kromě přátel.

Turistické tipy

Jednoznačně Niagarské vodopády. Takovou masu vody vidět musí každý. Když pak pominete tu komercionalizaci celého města, jsou Niagara Falls opravdu neuvěřitelný jev. Pokud byste pak chtěli trochu klasického města k vodopádům, asi 15 km po řece se nachází městečko Niagara-On-The-Lake, které vám dokreslí ten příjemný pocit z neuvěřitelných vodopádů.

Niagara Falls - americka cast

Niagara Falls – americká část

V Torontu pak rozhodně stojí zato zábavní park Canada’s Wonderland, kde najdete 16 různých horských drah a každá je úplně jiná. My tam za celý rok byli asi sedmkrát a rozhodně mne to neomrzelo. Zvlášť když si pak koupíte celoroční pass, který je jen o pár dollarů dražší než jednodenní vstupenka. A pokud jste jako malí hráli počítačovou hru RollerCoaster Tycoon, pak to pro vás bude ještě větší zážitek, protože vám tahle hra vlastně doslova oživne před očima.

A pokud jste hokejoví fanoušci, pak rozhodně zápas NHL nebo Hokejovou síň slávy.

Kulturní šok – hokej!

Kanada je hokejová země. My sice tvrdíme o ČR, že jsme hokejová země, ovšem jen pro představu, v samotném Torontu je pravděpodobně více lig (registrovaných či neregistrovaných) než v celé ČR dohromady. Hokej je tu skoro jako náboženství. Samozřejmě ne pro všechny a rozhodně ne na mezinárodní úrovni. NHL je tu liga číslo jedna. Je to víc než baseball, basketball, soccer, americký fotbal. A to i přesto že zrovna Maple Leafs jsou na tom opravdu bledě. Raptors (basketbalový tým) nebo Blue Jays (baseballový tým) je ve svých ligách na daleko lepších místech, než Maple Leafs (hokejový tým) jako poslední, či předposlední tým v NHL. I přesto téměř na každý zápas NHL je ta dvacetitisícová hala vyprodaná. A jeden lístek stojí třeba i 200 CAD do ne úplně nejlepších míst.

Další důkaz je to, že když si jdete s Kanaďany zahrát hokej, opravdu koukáte, jak jim to bruslí. Nejenže jsou rychlí, hbití, ale i tihle amatéři, kteří si chodí zahrát jednou týdně, hrají v podstatě stejně jako kanadský národní tým, jenom trochu pomaleji. Ne nadarmo se říká, že když z 1000 kanadských hokejistů vyberete 5 kluků, co se nikdy neviděli, budou spolu umět hrát. Je to tak. Ti kluci (chlapi) mají neskutečné hokejové myšlení, neuvěřitelně vymakanou předvídavost a prostě vědí, kde mají stát, kam mají nahrát třeba i naslepo. Dokážu si představit, že většina těch kluků z pivovaru, s kterými jsem chodil hrát, by v ČR dokázala hrát minimálně na poloprofesionální úrovni, tedy v 2., případně i v 1. lize (tzn. V 2. – 3. nejvyšší lize v ČR).

Hokej

Nezapomenutelné zážitky

  1. Canada’s Wonderland
  2. Hokejová síň slávy
  3. Niagárské vodopády

Přínos pobytu

Samozřejmě by se dalo o Kanadě napsat více věcí, naše zážitky najdete na blogu canamahna.blogspot.cz. Tady jsem se to pokusil napsat co nejkratší a je dost možné, že jsem na něco zapomněl, na blogu to však určitě najdete :)

Co nám však Kanada přinesla, byla především zkušenost, kterou jsme si odvezli na Zéland. Pokud bychom jeli dnes do Kanady, už bychom asi pár věcí řešili jinak, ale to je prostě život. Rozhodně jsme se otrkali v angličtině a přestali jsme řešit, že něco říkáme špatně, hlavně když nám druhý porozumí, prostě se člověk přestal v angličtině bát. Kromě toho, jsme zjistili, že Kanada je sice skvělá, ale protože máme rádi Česko, rádi jsme se do něj vrátili. I tak je ta země rozhodně nezapomenutelná.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Janina (27. 5. 2017 09:05)

Ahoj, super článok. Tiež sa chystám do Kanady. Ale pravdepodobne zvolím Montreal alebo Ottawu.

Odpovědět
Uživatel
Emil (6. 3. 2018 10:03)

Super článek ... Taky sem byl v Torontu na working holiday a určitě doporučuju.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář