Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Zimní semestr na Erasmu ve francouzském Nîmes

30. 12. 2015 aktualizováno

Již od začátku vysoké školy jsem byla rozhodnuta, že chci vyjet někam na Erasmus. Jelikož jsem na střední škole strávila rok ve Francii a zamilovala si ji, byla pro mě jasnou volbou i na medicíně. Nehledě na to, že je Francie známá svým vysokým standardem zdravotnictví a skvělou medicínsko-vědeckou tradicí.

Základní informace

  • Autorka: Svatava
  • Země: Francie
  • Město: Nîmes
  • Typ pobytu: studijní pobyt Erasmus+
  • Univerzita: Université de Montpellier 1, Faculté de Médecine, Nîmes
  • Obor: všeobecné lékařství
  • Jazyk studia: francouzština (nepočítejte ve Francii s angličtinou)
  • Délka pobytu: od září 2014 do února 2015 (5 ½ měsíce)

Doprava

Od mých středoškolských let mám již prověřenou evropskou autobusovou dopravu Eurolines. Je to asi nejlevnější varianta pro cestování po Evropě. Bohužel cestování autobusem na delší trasy není moc příjemné, proto považuji cestu na jih Francie za maximum, co se dá zvládnout. Myslím, že to trvá něco kolem 21 hodin, ale já se z toho vždy vzpamatovávám tak 2 dny.

Čím dříve jízdenky zakoupíte, tím budou levnější. Celkově se cena i se zpáteční cestou pohybuje kolem 3 000 Kč s tím, že existují i studentské slevy. Pokud by někomu autobus nevyhovoval a byl by ochotný si připlatit, tak je asi nejvýhodnější letadlo, a to buď z Marseille, nebo rovnou z Paříže. Do obou měst se dá snadno dostat vlakem. K cestování stačí samozřejmě jen občanka (tedy pokud jste občanem státu EU).

Nîmes

Pohled na Nîmes z Arènes

Ubytování

Pro autentický zážitek ze studentského života a také z důvodů nejlepší finanční dostupnosti jsem si vybrala francouzské koleje (Cité Universitaire Matisse). Díky tomu jsem bydlela velice blízko fakulty, takže jsem do školy a nemocnice občas chodila pěšky nebo jezdila na kole (to jsem měla půjčené z koleje za vratnou zálohu).

Velice malý jednolůžkový pokoj (asi 9 m2) stál něco kolem 170 euro za měsíc, ale pokud jste si sehnali francouzskou podporu na ubytování (allocation logement, CAF), pak to vyšlo na méně než na polovinu… takže opravdu levně. Zde bych uvedla jednu malou poznámku k francouzskému sociálnímu sytému. Ten je naprosto skvělý a pro studenty velice výhodný, nicméně má jeden háček – úředníci po Vás budou chtít všechny možné i nemožné dokumenty, takže si do Francie určitě nezapomeňte rodný list, pas, průkaz o cestovním pojištění apod.

Doporučuji se o konkrétnějších věcech poradit s někým, kdo v dané lokalitě a na dané univerzitě před Vámi už byl předcházející rok, protože se to docela mění. Ještě doporučuji obrovskou trpělivost, protože takhle byrokratickou zemi jsem ještě nezažila. Německo je proti tomu slabý odvar. Nebo spíš bych řekla, že Francouzi to mají trochu „na háku“. Nejdříve vypíší nesmyslný seznam, co všechno musíte dodat, a když vidí, že se snažíte, tak se to vždycky nějak vyřeší – v tomhle mi to připomínalo trochu Česko, protože v tom mají značný chaos a ani Francouzi se v tom nevyznají.

Kolej byla situována v arabské čtvrti, takže byla oplocena a pro vstup jsme používali něco jako místní ISIC. Celou dobu jsem se do arabské čtvrti neodvážila, až ke konci…A ani to tolik nedoporučuji (z větší části jsou to moc fajn lidi, ale kriminalita je v těchto lokalitách opravdu výrazně vyšší a krádeže a přepadení nejsou výjimkou). Nicméně já osobně jsem za celou dobu pobytu neměla žádný problém (chce to jen trochu selského rozumu a ostražitosti).

Pokoj byl sice malý, ale na spaní to úplně stačilo. Kuchyňka byla společná pro celé patro. Byly tam jen sporáky, přičemž není dovoleno si kupovat mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici kvůli bezpečnosti…Nesmíte tam ani zapalovat svíčky. Z tohoto hlediska bylo lepší na jídlo chodit do školy nebo do nemocnice a večer si udělat něco studeného. Veškeré nádobí jsme si museli obstarat sami. V patře byly i tři společné sprchy s teplou vodou. Na pokoji byla lednička, malé umyvadlo se zrcadlem, jedna skříň, pár poliček a koště. Po dohodě s uklízečkou jsem si zapůjčila vysavač. Ložní prádlo prala kolejní prádelna asi tak každé tři týdny v konkrétní dny (nutno sledovat na nástěnkách). S internetem nebyl celkem problém. Jinak ve sklepě byla prádelna s pračkami a sušičkami na mince nebo nabitou studentskou kartu. Na koleji byla i dostupná kopírka, možnost pronájmu kola, nějaká posilovna, studovna… zhruba asi něco jako české koleje, ale mnohem lépe zorganizované. No prostě, kdybych nebyla medik a měla více času, tak bych chodila i na docela prima tematické večírky. Měli tam dokonce i kolejní volby a zástupce studentů.

Na pokoji bylo možné mít i návštěvu na tři dny bez poplatku, ale vše bylo nutné dopředu nahlásit i se jménem návštěvy a přesným datem pobytu. Za poplatek bylo možné si pronajmout podzemní garáž na auto.

Na kolejích byla i jídelna, kam jsem občas chodila na večeři. Vcelku bych řekla, že jakákoli strava ve Francii je lepší než ta česká…Takže všechno mi víceméně chutnalo. I francouzské polotovary jsou lepší než česká menza.

Ubytování na koleji si musíte zařídit ještě před příjezdem na místo – kontakty by měla poskytnout budoucí univerzita. Moje francouzské studijní oddělení bylo naprosto neschopné (pořád byli všichni na dovolené), takže jsem byla ubytována asi tak týden před příjezdem. Ještě dopředu jim musíte platit nějakou zálohu. Doporučuji řešit administrativu ve Francii s velkým předstihem. Obecně mají Francouzi raději telefon a osobní kontakt než e-mail.

O bydlení mimo kolej jsem se moc nezajímala, ale asi by to také bylo možné, nicméně o dost dražší.

Univerzita a studium

Malý univerzitní kampus byl v podstatě součástí hlavní nemocnice v Nîmes, proto nevím, jestli je přínosné mojí univerzitu popisovat. Medicína je vždy trochu jiná než všechny vysoké školy. Vcelku jsem stejně trávila mnohem více času v nemocnici než ve vlastních budovách univerzity – kromě přednášek a pravidelných návštěv studijního oddělení. Takže asi budu popisovat hlavní rozdíly francouzské nemocnice a studování medicíny ve Francii.

Zážitek to byl vskutku k nezaplacení. Jak už jsem se zmiňovala, tak francouzský sociální systém je velice štědrý a to se týká i zdravotnictví. Vybavení a dostupnost zdravotnické péče ve Francii je naprosto skvělá. Nicméně platí, že mimo nemocnici je návštěva specialistů (a to i praktického lékaře) poměrně drahá a záleží na typu vašeho pojištění.

Asi největším zážitkem byly moje 24h služby na urgentním příjmu, kde jsem pod dozorem pracovala jako samostatný „doktor“. Celkově mají medici ve Francii mnohem víc praxe, což je ale na druhou stranu vykoupeno méně časem na studium. Sečteno a podtrženo mají opravdu méně času na mimoškolní aktivity než Češi a většinu mládí prosedí v knihovně nad skripty a učebnicemi. Mně osobně to přišlo velice motivující prostředí (pro nemediky je toto prohlášení asi paradoxem). Další pozitivní fakt je, že za svoji práci v nemocnici jsou placeni – něco přes 200 euro. Je to symbolické, ale aspoň nemusí dělat mimoškolní brigádu, jako většina českých mediků dělá někde v supermarketu apod. Jako erasmáci si ale můžete dovolit to trochu „flákat“. Já osobně doporučuji se na učení úplně nevykašlat, protože mi to přineslo spoustu zajímavých znalostí a jiný náhled na problematiku.

Univerzitní nemocnice Nîmes

Univerzitní nemocnice Nîmes

Klasický den medika začíná celým dopolednem v nemocnici, kde v podstatě zastáváte funkci sekundáře (ale opět záleží na oddělení), pak se jde do nemocniční kantýny na oběd. Opět bych chtěla zopakovat, že jídlo mají mnohem lepší než my (kartičku na obědy si zařídíte na „affaires medicales“ a dobíjíte na hlavní pokladně nemocnice). Jeden oběd podle výběru stojí něco kolem 5 euro, takže na Francii docela levné. Většina francouzských studentů byla z jídelního jídla otrávená, ale to nebyli v Česku. Odpoledne máte buď volné na učení v knihovně/doma nebo jsou přednášky. Většina Francouzů se učí v knihovně, která bývá otevřená třeba do 10hodin večer, víkendy nevyjímaje.

Ve Francii vyšší ročníky medicíny fungují modulovým způsobem, takže máte celosemestrální modul. Já jsem měla modul F, ve kterém bylo infekční lékařství, geriatrie, urgentní medicína, vnitřní lékařství (spíš revmatologie). Teoreticky se musíte naučit všechny tyto obory (na vše nejsou přednášky), ale prakticky máte jen dvě stáže za semestr. Což je výhodné i nevýhodné. Nepoznáte prakticky všechny obory, ale zase získáte konkrétní praxi v jednom oboru, kterou nezapomenete. Já jsem byla na infekčním oddělení a to bylo nezapomenutelné, protože jih Francie nemá úplně stejnou epidemiologii infekčních nemocí a viděla jsem věci, které bych v Česku v životě neviděla. Další polovinu semestru jsem strávila 24h službami na urgentu, kde jsem střídala internistický a traumatologický příjem. Toto byla snad nejlepší a nejpřínosnější stáž za můj medický život. Naučila jsem se rychle diagnosticky uvažovat, šít, brát lépe anamnézu a nedělat zbytečná vyšetření. Kdo nezažil (není medik), nepochopí. Mezi službami byly tak třídenní pauzy. Zdá se to hodně volného času, ale nezapomeňte, že mezitím jsou i hodiny přednášek a nutnost se učit, takže jsem se do Česka vracela naprosto hotová fyzicky, ale strašně nadšená a kupodivu plná energie psychické.

 

Doktoři se vesměs ke studentům chovali velice přátelsky, ale nečekejte ve Francii profesorský přístup. Když se na nic neptáte, tak nic nevysvětlují a očekávají perfektní klinické znalosti a postupy podle nejnovějších guideline. Také doporučuji vybrat si urgentní příjem jako poslední stáž, protože vyžaduje perfektní, pohotovou medicínskou francouzštinu. Na angličtinu zde opravdu zapomeňte…Za celou dobu jsem anglicky mluvila jen s cizinci a to byli Francouzi rádi, že tam jsem, protože jejich legendární neznalost angličtiny není legendou.

Univerzitní nemocnice Nîmes

Studenti v Nîmes jsou na erasmáky docela zvyklí, ale většina se moc nezajímá. Ani jsem jim to neměla za zlé, protože opravdu nemají čas a jsou rádi, že jsou. Nicméně jsem si na fakultě našla pár výborných přátel a utvořila jsem i partu s dalšími erasmáky (1 Češka, 2 Brazilci, 1 Alžířan).

Myslím, že už jsem klinickou francouzskou praxi dosti vychválila. Teď možná zmíním pár nevýhod. Francouzští medici mají trochu tendenci se vše učit nazpaměť a ne tak logicky přemýšlet. Poslední dobou se ve studiu medicíny dost často objevují reformy: zkoušení nově probíhá ve formě „multiple-choice“ testů složených z kazuistik na tabletech (což je výhodné pro cizince, ale ne pro Francouze – nedovolí jim to si obhájit alternativní řešení postupu). Myslím, že je to trochu podobné americkým testům USMLE (zase informace jen pro mediky). Na konci medicíny všichni studenti absolvují veliký národní test ECN a podle umístění budou rozmístěni po Francii na jednotlivé specializace. Asi proto jsou tak pilní již od začátku studií.

Studijní oddělení mojí fakulty bylo naprosto tragické. Proto doporučuji trpělivost a úsměv na tváři – oceňují příjemné jednání. Dále opravdu doporučuji o Vašich problémech a nesnázích mluvit, ani sami francouzští studenti se v tom systému nevyznají, ale víc hlav vždy víc vymyslí a zbytečně byste se sami nad tou administrativou trápili.

Univerzitní nemocnice Nîmes

Život v Nîmes

Život na jihu Francie je naprosto nádherný (opalovala jsem se v plavkách na balkóně někdy v lednu). Města jsou krásně opravena a mají historický „genius-loci“. Kamkoli vyjedete na výlet, jste obklopeni místy s dlouhosáhlou a zajímavou historií.

Nîmes je malé město rozlohou a počtem obyvatel (150 000), ale je velké svou historií. V centru je zachovalý římský amfiteátr, kde se dvakrát do roka (v září a v květnu) konají Ferias (něco jako korida). Já osobně koridy nemám ráda, ale tohle je spíš taková celoměstská party. Takže vřele doporučuji být v Nîmes v září nebo v květnu (ale ne v tu samou dobu na urgentním příjmu :D). Jih Francie má velice příjemné mediteránní klima s mírnou zimou a horkým létem. To také ovšem znamená, že veškerá okolní flora je velice „suchá“ a nečekejte zde houbaření v hlubokých lesích. Pro milovníky horka a moře je to ale ideální.

Co se týče cestování v Nîmes a okolí, tak bych určitě doporučila si pořídit studentskou slevu u jejich místních drah (SNCF). Sice je ten průkaz na celý rok a je to docela drahé (Carte de réduction Jeune 18-27, 50 euro za rok), ale jsou s tím fakt skvělé slevy a výhody. Opět platí, že čím dříve si na internetu koupíte jízdenku na vlak, tím levnější bude. Na delší trasy se dá ještě doporučit systém „co-voiturage“, což je cestování privátními auty. Na první pohled se to může zdát nebezpečné, ale já jsem se nikdy nesetkala s žádným problémem. Zřejmě i proto, že jsem používala asi nejznámější a nejoficiálnější internetové stránky tohoto systému: https://www.blablacar.fr/. Pro cestování po městě je dobré si zařídit něco jako „opencard“ Nîmes u místní MHD společnosti Tango – hlavní kancelář je v centru Nîmes (viz internetová stránka). Na jejich „opencard“ si pak dobíjíte časové nebo množstevní jízdenky – nezapomeňte donést účtenku na Vaši fakultu, kde Vám část peněz z cestovného proplatí. Myslím, že se na tuto kartu dají kupovat i jízdenky v rámci autobusové dopravy regionu Gard (název společnosti je Edgard). Ve Francii se snaží dost podporovat cestovní ruch, zvláště na jihu. Takže se občas stane, že na některá poměrně vzdálená turistické místa stojí jízdenka autobusem třeba něco kolem 1 eura. Proto stojí za to si vždy rozmyslet, zda vydržíte autobus a oželíte krásné francouzské vlaky za 3 násobnou (nebo i vyšší) cenu.

Potraviny jsou ve Francii nadprůměrně drahé, ale také nadprůměrně kvalitní. Bageta v supermarketu stojí kolem 1 eura, sýry už třeba kolem 3 eur…Počítejte s minimálně 6000 Kč na měsíc jen na jídlo a to mluvím o velice omezené stravě bez návštěv restaurace. Při větší náročnosti a větším apetitu pak klidně 9000 za měsíc. Kromě výše zmíněného ubytování je Francie opravdu dražší než Česko. Snad jen se vyplatí si ve Francii nakoupit oblečení v období „soldes“ po Vánocích a uprostřed léta. Cestování po Francii je také dražší, zvláště to vlakem.

O Francii existuje celá řada klišé, která jsou ale z velké většiny pravdivá. Jih Francie (až na větší ekonomickou nákladnost) je pro život krásný. Počasím počínaje, turistikou, jídlem a pitím konče. Jen tak pro ilustraci, když jsem se vrátila do české nemocniční závodní jídelny, tak mě to skoro dva měsíce nechutnalo a to fakt normálně sním všechno. Jih Francie je znám i svojí pohostinností a přátelským přístupem obyvatel. Z osobní zkušenosti to mohu potvrdit, ale pozorovala jsem i opak, velice důležité je, jak umíte francouzsky…Když začnete na Francouze mluvit anglicky, tak se skoro vždy setkáte s velice negativní reakcí.

Jih je proslulý zdravou stravou, doporučila bych zejména zeleninové směsi a saláty na všechny způsoby. Dále zde mají naprosto skvělý výběr čerstvých ryb, mořských plodů, sýrů, vín. Pro studenty je asi nejpřístupnější sortiment v supermarketu. Ale čas od času je také dobré zajít na místní trhy a do restaurace. Asi nebudu doporučovat nic konkrétního, protože ve Francii se v gastronomii skoro nejde splést (jen vynechejte místní kebabárny). Za večer v normální restauraci počítejte s 20-30 eury.

Francouzská kultura je také úžasná. Studenti mají opět slevy na kino a na divadla – zeptejte se spolužáků. Umožní to i docela pěkně potrénovat jazyk.

Francouzská móda je známá svojí elegancí a k mému překvapení i svojí finanční dostupností – zvláště v období velkých zimních a letních výprodejů, jejichž doba je oficiálně každoročně vyhlašována státem a je to opravdu velká věc. Dále mě překvapily francouzské second-handy. V česku jsou second-handy z velké části zásobovány spíše levným ne tak kvalitním zbožím, ale francouzské second-handy jsou spíše starožitnictví plná „haute-couture“ kousků. Najdete zde i značky jako Dior, Versace…za přijatelnější ceny.

Turistické tipy

  • Pont du Gard
  • Města se zajímavou historií: Avignon, Antibes, Arles, Montpellier, Carcasonne…
  • Určitě zajeďte na pláž, dokud bude teplo nebo až začne být teplo
  • Lyon je sice v jiném regionu a je trochu dál, ale určitě stojí za to (zvláště v období Fête de Lumières)
  • V Nîmes: Arènes, Jardins de la Fontaine, všechny muzea a galerie určitě stojí za to, centrum je malé ale o to malebnější
Hradní komplex v Carcasonne

Hradní komplex v Carcasonne

Kulturní šok (aneb co to sakra?!)

K tomuto tématu se mi velice těžko vyjadřuje, protože Francii už znám osobně poměrně dlouho.

Ještě jednou bych nicméně varovala před místní byrokracií. Nejenže se skoro na ničem nedohodnete na studijním oddělení fakulty, ale také zařizování výše zmíněných úlev na ubytování bude problém. Francouzská fakulta Vás donutí si založit účet ve Francii a musíte si i pojistit kolejní byt. Nové telefonní číslo už bude maličkostí.

Asi jsem trochu konzervativní, ale trochu mě překvapilo, jak lehkomyslní jsou Francouzi ve vztazích mezi mužem a ženou.

Celkově se dá ale říci, že Francouzi jsou povahou Čechům velice blízko – jsou v pohodě a vždycky „to“ nějak vyřeší.

Flašky

Večer po party – ekologem za každou cenu

Nezapomenutelné zážitky

 

  • Když mě jedna arabská babička začala objímat uprostřed arabské čtvrti a děkovala mi, že jsem jí pomohla s tím jejím astmatem a tímto činem mě v podstatě povýšila na váženou osobu této lokality
  • Feria – respektive obrovská celoměstská party
  • Večírky pořádané mediky – francouzští medici nejsou schopni dělat věci na méně než 100%. Stejně usilovně jako se učí, tak také slaví.
  • Přístupnost zobrazovacích metod (asi pochopí jen medici)

Koncert

Přínos pobytu

Pobyt ve Francii mě opravdu nic nevzal, spíš jen dal. Samozřejmě, že byly chvíle, kdy jsem byla smutná, protože jsem si připadala sama, ale to bylo jen na začátku. Pak jsem si našla skvělé kamarády a ani se mi nechtělo pryč. Doporučuji Erasmus dvousemestrální – naučíte se lépe jazyk, upevníte přátelská pouta a pochopíte více kulturu a sami sebe.

Erasmus ve Francii

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář