Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Vietnam

23. 10. 2023 aktualizováno

V jihovýchodní Asii se nachází Vietnam, země se zajímavou historií a fascinující přírodou, která se mnohdy tváří nedobytně jako hrad. Důvody pro návštěvu této destinace snad nemusíme představovat. Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět rýžová pole, tyrkysové moře či ochutnat místní kuchyni? Nezapomeňte ani na návštěvu exotických metropolí.

Město Hanoj

Hlavní město Vietnamu vás provede udržovanými zahradami podél břehu Rudé řeky.

Ostrov Phu Quoc

Chloubou největšího ostrova Vietnamu je zejména nedotčená příroda národního parku.

Historie

Vývoj Vietnamu do velké míry ovlivnila nadvláda Číny a jiných tehdejších mocností jihovýchodní Asie. Počátky přísné nadvlády Číny sahají až do roku 207 př. n. l. Od této doby byli obyvatelé tohoto území nuceni se bránit snahám o počínštění. Závislosti na svém mocnějším sousedovi, která trvala téměř tisíc let, se Vietnam zbavil teprve v roce 938.

Během pár staletí se pak v čele země vystřídaly tři vládnoucí dynastie. V 15. století se opět vrátila Čína, tehdy ovšem jen na pár let. Konec 15. století je považovaný za zlatý věk této destinace, během kterého došlo např. ke změnám ve státní správě. Oblast ovlivnila také francouzská kolonizace v 17. století a obsazení země Japonskem během 2. sv. války.

Smutnou součástí vietnamské historie je také válka ve Vietnamu v letech 1955 – 1975. Tato válka proti sobě postavila jižní a severní část země, zapojily se do ní ovšem i jiné státy. Figurovaly mezi nimi např. Spojené státy americké, Čína nebo Sovětský svaz. Toto nešťastné období vietnamských dějin si své daně vybírá bohužel až do dnešních dnů.

Poloha

Různorodý Vietnam, který se celým jménem nazývá Vietnamská socialistická republika, leží v jihovýchodní části Asie. Sousedí s Kambodžou, Čínou a Laosem. Díky počtu obyvatel je se svými téměř 100 000 000 osob 15. zemí na světě. Celá populace se musí vejít na poměrně malé území, jehož celková rozloha jen lehce přesahuje 330 000 km2.

Jazyk

Více než 85 % obyvatelstva této země považuje za svůj mateřský jazyk vietnamštinu. Samozřejmostí jsou ovšem i nejrůznější jazyky používané etnickými skupinami žijícími v různých částech země. Kromě vietnamštiny se pak můžete setkat také se zastoupením francouzštiny, v severní části země pak kvůli historickým vlivům s ruštinou.

Počasí

Počasí, které pro vás země přichystá, závisí na tom, ve které části země se nacházíte. Jsou totiž rozdíly mezi severem a jihem. Jih země je tropický, teploty se zde mohou pohybovat i nad hranicí 30 °C. V dubnu mohou dokonce vystoupat až k hranici 40 °C. Na severu země se ovšem tropické teploty drží obvykle po celé léto. V horách je o poznání méně.

Tak kdy je nejlepší jet do Vietnamu? Pokud cestujete do oblasti severního Vietnamu, za nejvhodnější období platí jaro a podzim. Jižní část můžete navštívit prakticky kdykoliv. Od června do listopadu zde probíhá období dešťů, ve zbylých měsících je sucho. Deště se ovšem vyskytují pouze převážně v odpoledních hodinách a trvají jen pár minut.

Doprava do Vietnamu

Rozhodnete-li se vycestovat do této exotické destinace s cestovní kanceláří, nejlepší volbou jsou cestovky Fischer nebo EXIM Tours. Obě vyrážejí do této destinace přímými lety z Prahy, a to navíc jako jediné CK u nás. Pohodlí na cestě zajišťuje nejnovější airbus A350-900 s prostornými sedadly, větším zavazadlovým prostorem, většími okny i nízkou mírou hluku.

Další výhodou letounu airbus A350-900 je systém palubní zábavy, který nabídne neuvěřitelných 200 hodin filmových zážitků i hry. S takovým vyžitím se bohatě zabavíte na celou dobu letu. A jak dlouho trvá cesta do Vietnamu? V případě přímého letu zhruba 11 hodin. U nepřímých letů záleží na délce přestupu, mohou však trvat i déle než 20 hodin.

Víza a formality

Chcete-li navštívit Vietnam, budete potřebovat vízum. Nejsnadnější cestou, jak k němu přijít, je vyřízení elektronického víza platného jednorázově pro pobyt do 30 dnů. Stojí cca 25 USD. Pokud však budete cestovat na ostrov Phu Quoc, nutnost mít vízum se na vás nevztahuje.

Výjimka z vízové povinnost ovšem platí jen a pouze na území zmiňovaného ostrova, nikoliv na pevnině. Kromě elektronické cesty je možné žádat o vízum také osobně přímo na ambasádě. Na území této exotické destinace se nedostanete bez cestovního pasu. U něj je nezbytné, aby byl platný minimálně 6 měsíců od data vstupu na území země.

Peníze a ceny

Oficiální měnou je vietnamský dong. Mají pouze papírovou (respektive plastovou) variantu, mince se ve Vietnamu nepoužívají. Přepočet na českou korunu by činil zhruba 1 Kč = 1 000 vietnamských dongů. Jako mezinárodní zkratka se pro tuto měnu používá VND. Na všech bankovkách je vyobrazený Ho Chi Minh, bývalý prezident.

Peníze můžete směnit v bankách, směnárnách, hotelech, na letišti a trochu překvapivě také ve zlatnictví. Nejlepší směnné kurzy a nejvyšší míru bezpečnosti nabízejí pochopitelně banky. S dolary zde nepochodíte, jejich použití je ve Vietnamu nelegální.

Až na mléčné výrobky, které jsou na území Vietnamu v porovnání s ČR dražší, jsou ceny ostatních potravin a zboží na zhruba stejné úrovni. Na vytíženějších turistických místech je ovšem potřeba počítat s tím, že se ceny pohybují poměrně vysoko. Dávat spropitné v zemi není samozřejmostí a pravděpodobně to od vás nikdo očekávat nebude.

Aktivity ve Vietnamu

Přímo v destinaci je spousta možností, jak se zabavit. Nemusíte strávit celou dovolenou na pláži. Vzhledem k tomu, co všechno můžete v zemi vidět a zažít, by to navíc byla škoda. Vietnam je hornatá země, která nabízí spoustu příležitostí k trekům. Na pobřeží se můžete věnovat vodním sportům. K nejoblíbenějším patří surfing, potápění či šnorchlování.

Vzhledem k vysokému počtu motorek a skútrů se také tato aktivita často nabízí turistům. S mezinárodním řidičákem získáte možnost poznat velkou část země, který je na mnoha místech protkán kvalitní infrastrukturou. Po vzoru mladé části populace můžete zavítat i do mnoha barů, divokou párty si ale nepředstavujte. Oblíbenou aktivitou je zde karaoke.

Na co si dát pozor ve Vietnamu?

Ačkoliv je poměrně bezpečnou zemí, vyplatí se následovat určitá pravidla. Vyhýbejte se vojenským oblastem. Horské obydlené oblasti byste měli navštěvovat pouze s průvodcem. Tak jako všude jinde na světě, i zde si hlídejte své věci, nikdy je nenechávejte bez dozoru a cennosti skladujte na bezpečném místě. Držte se svého zdravého rozumu.

Ačkoliv je kvalita silnic vcelku dobrá, s pravidly silničního provozu už to tak být nemusí. Mnohdy se vám může zdát dopravní situace chaotická, proto se mějte na pozoru. Konzumujte dostatečně tepelně zpracovaná jídla a vodu pijte výhradně balenou. Co se týče oblečení, není vhodné se oblékat příliš vyzývavě. Zvolte spíše konzervativní styl oblékání.

Zajímá vás také, jaké očkování do Vietnamu potřebujete? Žádná povinná nejsou, mezi doporučená však patří očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Buďte ostražití přes horečkou dengue, před kterou se doporučuje chránit repelenty. Opicím je lepší se vyhýbat.

Kam na dovolenou ve Vietnamu?

Při výběru destinací jsme se inspirovali zejména nabídkou cestovních kanceláří Fischer a EXIM Tours. Nejčastěji navštěvovanými místy jsou níže zmíněné destinace.

Hanoj

Hanoj úvodní obrázek Světaznalec

Hlavní město Vietnamu leží na severu země. Toto „město ležící na řece“ vás zaujme dechberoucími chrámy, paláci, katedrálami i trhy a zahradami. Na každém kroku se budete zastavovat a rozjímat nad krásou vietnamské metropole, kde žije téměř 8 milionů obyvatel.

Phu Quoc

Phu Quoc úvodní obrázek Světaznalec

Největší ostrov náležící k Vietnamu je posetý pralesy, národním parkem, plantážemi s pepřem i divokou a nedotčenou přírodou. Pláže s bílým pískem omývají tyrkysové vody moře. Pokud zatoužíte po dobrodružství, vydejte se projet na nejdelší lanové dráze na světě.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Už od malička jsem toužila cestovat a mé pocity se nezměnily ani po první cestě do zahraničí. A když jsem odcestovala do Nizozemí za prací, dalo mi to možnost nasát atmosféru dané země jinak než běžný turista. Čím více ale cestuju, tím více si uvědomuju, jak důležité je znát nejdříve svoji rodnou zem. Do cestování dávám své srdce, stejně jako do psaní.

Podobné články