Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Škola a zkouškové v Norsku

Už jsem lehce naťukla rozdílnost mezi českým a norským vysokoškolským systémem. Pro studenty, kteří uvažují nad studiem v Norsku, nebo prostě pro každého koho by zajímalo, jak se tady vlastně studuje, tedy několik informací:

KREDITY

Na rozdíl od předmětů na českých VŠ, kde můžete doufat v maximálně 4 kredity/předmět, Norsko má v tomto nepopiratelně navrch. Za předmět se tu uděluje v průměru 10-15 kreditů (samozřejmě záleží na oboru). Stejně jako v Česku je potřeba dosáhnout min. 30 kreditů/semestr, takže v tomhle případě vám teoreticky stačí 2 předměty, abyste měli splněno.

DOCHÁZKA

Tohle je hodně individuální, na mé české VŠ (UTB) máme povinné všechny semináře a můžeme mít max. 2-3 absence. V Norsku se povinnost chodit do hodin dost liší, já jsem měla tři předměty a dva z nich měly nepovinnou účast.

ŠKOLNÍ ROK

Na rozdíl od českých škol, kde školní rok začíná většinou v polovině září (nebo i později), v Norsku se začíná o celý měsíc dříve – letos se například oficiálně začínalo už 18. srpna a my v ten samý den měli i předměty. Na druhou stranu se tu ovšem většinou končí kolem poloviny listopadu, nebo začátkem prosince.

ZKOUŠKOVÉ

Tohle taky hodně záleží na předmětu, my jsme ale ze tří předmětů dělali jen jednu zkoušku (zato oficiální čas pro složení byl 6 hodin, my to teda zvládli za 3,5h, ale i tak to bylo docela náročné). Ve zbylých dvou předmětech bylo potřeba vypracovat eseje a obecně je to založené více na praxi. Na druhou stranu je tu pouze jeden pokus na zkoušku. Opravné termíny tu jsou až v dalších semestru, takže když to pokazíte jednou, tak máte prostě smůlu a musíte si na opravu půl roku počkat.

POTŘEBNÉ DOKUMENTY

Nejsem si jistá, jestli je toto standard na každé VŠ v Norsku, dokázala bych si ale představit, že ano. Je tu totiž určitý postup, jakým se zkoušky vykonávají. Zkouška/esej se musí odevzdat zároveň s tzv. Exam paper a nikde v odevzdaných papírech nesmí být uvedeno vaše jméno (to proto, aby hodnotící nemohli být předpojatí například vůči pohlaví apod.). Každý student má tedy své studentské číslo a kandidátské číslo, kterým se prezentuje na každé zkoušce. Zároveň je také potřeba odevzdat potvrzovací formulář, že student nepodváděl při testu a ocitoval veškeré zdroje, které ve své práci použil.

My jsme 2.12. odevzdali poslední esej a tím pro nás tedy „zkouškové“ končí. Školní rok oficiálně končí 18. prosince, hodně lidí ale odjíždí dřív. My jsme na zpáteční cestu vybavení sněžnými řetězy, tak se snad do Česka nějak dostaneme. Bude to zvláštní jet po 7 měsících strávených v cizině zase domů.

Původně publikováno na blogu anoanno.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Anna Rybníčková
Anna Rybníčková

Jsem studentka anglického oboru na VŠ, 2 roky jsem žila ve Velké Británii, půl roku v Norsku a poslední dvě letní sezóny jsem strávila pracovně v kempu v srdci Peak Districtu v severozápadní Anglii. Na cesty se vydávám se svým přítelem Jirkou, který nás každou chvíli tahá a zachraňuje ze všemožných problémů, co nám zrovna nadělám a společně s našimi travel buddies jezdíme všude možně.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář