Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak se stát au pair

11. 12. 2015 aktualizováno

Minule jsme si řekli pár základních informací o au pair a v dnešním článku se podíváme na to, jak si au pair pobyt zařídit.

Prvním úkolem je rozmyslet se, v jaké zemi byste rádi svůj pobyt strávili, zda dáváte přednost velkoměstu či venkovu, o kolik a jak starých dětí byste se v rodině chtěli a dokázali starat a jak dlouhý by váš pobyt měl být. Jakmile si toto ujasníte, můžete začít hledat svoji hostitelskou rodinu.

Nečekejte však, že to bude hned. Doba mezi vaším prvním rozhodnutím a konečným odjezdem k rodině trvá minimální několik týdnů. Nejflexibilnější kandidáti, kterým je jedno, v jaké zemi skončí, o kolik dětí budou pečovat a jak dlouho jejich pobyt potrvá, jsou schopni najít vhodnou rodinu během pár dnů, ale obvykle se doporučuje začít se zařizováním alespoň 2 měsíce dopředu.

Existuje několik způsobů, jak si najít hostitelskou rodinu, a každá má své výhody a nevýhody:

1) Česká agentura

Asi nejjednodušším způsobem, jak si zařídit au pair pobyt, je prostřednictvím některé z českých agentur. Komunikace s nimi probíhá v češtině a můžete je osobně navštívit v některé z jejich poboček. Agentury vám pomohou s vyřízením administrativních záležitostí, případně i se získáním víz (např. do USA). Poradí vám též ohledně způsobů dopravy a zařídí vám potřebná pojištění. Po celou dobu pobytu máte též jejich neustálou podporu a v případě potíží se na ně můžete kdykoli obrátit.

Nevýhodou je, že za tento servis samozřejmě musíte zaplatit. Kromě registračního poplatku si agentury účtují ještě poplatek za zprostředkování pobytu (nalezení hostitelské rodiny), který se pohybuje v řádu několika tisíců korun. Kromě toho pro některé země či kratší pobyty může být jejich nabídka poměrně omezená.

2) Zahraniční agentura

Pokud máte zájem jet do konkrétního města či oblasti, můžete oslovit i některou z místních agentur. Jejich výhodou je, že většinou nepožadují poplatek za zprostředkování pobytu, protože peníze získávají přímo od zaměstnavatelů. Díky tomu se můžete zaregistrovat u více z nich a mít tak větší výběr hostitelských rodin. Jelikož tyto agentury působí přímo v místě vašeho pobytu, mohou se o vás v případě problémů i lépe postarat.

U zahraničních agentur je nicméně mnohem obtížnější ověřit si jejich důvěryhodnost a získat na ně nějaké reference. Samozřejmá je pak nutnost komunikace a celkového zařizování v cizím jazyce.

3) Internetové portály a sociální sítě

Další možností kde hledat hostitelskou rodinu jsou různé internetové portály (např. AuPairWorld či FindAupair) a sociální sítě. Na Facebooku existuje řada skupin, pojmenovaných například Aupair in France, Aupair in England apod., kde rodiny i aupairky navzájem podávají své inzeráty.

Tato možnost nabízí největší výběr rodin, a to jak na dlouhodobý tak i krátkodobý pobyt. Nemusíte též platit žádné programové poplatky. Na druhou stranu v některých zemích (např. USA) se bez agentury legálně aupairkou stát nemůžete. Rovněž je mnohem složitější si ověřit důvěryhodnost budoucí hostitelské rodiny. Navíc si musíte sami zařídit veškeré administrativní záležitosti, a pokud se během pobytu vyskytnou nějaké problémy, jejich řešení bude rovněž jenom na vás.

4) Na přímo

Poslední a asi nejméně častou možností je sehnání hostitelské rodiny na přímo. Konkrétní rodinu vám může doporučit například některá z bývalých aupairek či můžete začít pracovat u svých známých či příbuzných žijících v zahraničí. V tomto případě nejlépe víte, do čeho jdete, nicméně ne každému se podobná příležitost může naskytnout.

Jakou z výše uvedených možností tedy zvolit?

Je to velmi individuální. Pokud zatím nemáte příliš velké zkušenosti se zahraničím nebo vaše znalost cizích jazyků značně pokulhává, nepochybně oceníte služeb českých agentur. Pokud vám však toto nečiní žádné problémy a chtěli byste mít možnost co nejširšího možného výběru budoucí rodiny, zkuste se poohlédnout po internetu či vyzkoušejte nabídku některé ze zahraničních agentur. Kromě větší flexibility ušetříte i na poplatcích za zprostředkování.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob, vždy si danou agenturu či rodinu předem řádně prověřte, abyste se vyhnuli různým podvodníkům, kteří se v tomto oboru bohužel občas vyskytují.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář