Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Ivan Zábojník: „V Brazílii musíte být flexibilní. Nedají se tu dělat dlouhodobé projekty.“

23. 2. 2016 aktualizováno

V dalším z rozhovorů o životě v zahraničí jsme si povídali s Ivanem Zábojníkem, který se v roce 2002 přestěhoval do Brazílie, kde uprostřed tropického ráje provozuje pousadu Rio Bracuhy. V první části našeho povídání se dozvíte něco o podnikání v místním prostředí, brazilské povaze, životních nákladech či dopadu připravované Olympiády na běžný život Brazilců.

Co vás vedlo k tomu se do Brazílie přestěhovat?

Jedním z hlavních důvodů, proč jsem se v roce 2002 přestěhoval, bylo, že jsem utíkal před českou zimou. Tím myslím celé období, zhruba od října do května/června, kdy je u nás horší počasí. Tuto dobu nyní každoročně trávím v Brazílii, nicméně jakmile se v Evropě oteplí, tak se na léto vracívám zpět. Tento rok jsem byl poprvé po 14 letech v Česku i na Vánoce a Nový rok a doufám, že dalších 14 let se zde na zimu zase neobjevím.

Za celou tu dobu žijete na stejném místě?

Ano, dá se říci, že celou dobu žiji v Angra dos Reis ve státě Rio de Janeiro. Když jsem do Brazílie jezdil od roku 1999 jako turista na dovolenou, tak jsem tuto oblast poznal a jelikož jsem si ji oblíbil, nakonec jsem se tu usadil.

Ve svém penzionu zaměstnáváte několik místních lidí. Jak se vám s nimi spolupracuje?

Zatím mám s brazilskými zaměstnanci dobré zkušenosti. Nicméně člověk musí trochu poznat, co zdejší lidé mohou nabídnout a co umějí. Nelze srovnávat českého inženýra nebo číšníka s inženýrem či číšníkem z Brazílie. Rozdíl je zejména ve vzdělání a zkušenostech.

Myslím, že spousta Brazilců pracuje hodně a za málo peněz. A spousta Brazilců zase naopak. Skoro nepracují a berou velké peníze. Každopádně tady si člověk musí sám pečlivě vybírat, protože lidé zde díky pracovním podmínkám ve státních firmách získávají určité zlozvyky. Skrz výběrová řízení se dostávají do takových pracovních pozic, ze kterých v podstatě nemohou být nikdy vyhozeni. Kromě toho se jim státní podniky celý život starají o profesní růst, navyšování platu i kvalifikace.

Spousta lidí o takovéto práci proto logicky sní. Jenže když pak tuto práci nezískají a dostanou se do soukromého sektoru, snaží aplikovat tyto věci i zde. A to ne vždy bývá dobře, jak pro firmu, tak i pro ně. V soukromém sektoru mohou mnohem snadněji dostat výpověď, o svůj profesní rozvoj se starají víceméně sami a celkově se musí mnohem více snažit.

Pousada

Jde nějak zobecnit brazilská povaha? Jaké jsou rozdíly oproti Čechům?

Je to těžké, ne-li nemožné, protože Brazílie je velká země, skoro jako Evropa. Máte zde různé sociální skupiny a různé chování, takže generalizace se nevyplatí. Co je zřejmé, jsou obrovské sociální rozdíly mezi chudými a bohatými. Velké množství lidí zde žije lehce nad úrovní bídy a nemohou si v životě dovolit to, co běžní lidé v ČR. Podmínky pro život mají mnohem těžší, takže se musejí hodně snažit, aby zde měli život tak nějak uspokojující.

Obecně si však myslím, že zdejší lidé jsou ještě normální, nejsou zkažení tím blahobytem, který máme u nás, a nestěžují si kvůli každé maličkosti. Řekl bych také, že si zde lidé více užívají života a nemají takový stres. Stále zde mají jiné životní priority a nejsou tak pohlceni civilizací jako my.

Jaké byly začátky vašeho podnikání? Je obtížné začít v Brazílii podnikat?

Já jsem s podnikáním začal až poté, co jsem tu již 2 až 3 roky žil. Trochu jsem si nastudoval, co se tu má a nemá dělat. Když se člověk řídí místními pravidly, která jsou hodně byrokratická ve srovnání s ČR, tak se podnikání dá zvládat dobře. Na druhou stranu, když člověk přijde hned a začne srovnávat, tak rychle narazí. Cizinec musí změnit sebe a ne Brazílii.

Nicméně Brazílie je ohromná země, kde spousta věcí chybí nebo jsou na nižší úrovni než u nás, takže je tu spousta podnikatelských příležitostí. A navíc strašně velký trh. Takže když má člověk dobrý nápad, produkt nebo službu, a zadaří se mu, úspěch je tu mnohem větší než v Česku.

pousada rio bracuhy

Jak je to s daněmi? Jsou tu vyšší?

Daní je zde hlavně spousta, takže je to nepřehledné. Větší firmy platí 7 různých daní, které se odvádějí na třech úrovních – městské, státní a federální. Je to mnohem komplikovanější, takže daňové zatížení je hodně vysoké. Kontroly výběru daní jsou zde rovněž propracovanější a celkově je to tu mnohem přísnější než u nás. Na druhou stranu je otázka, jak moc se daří vybrané daně efektivně využívat.

Kromě zmíněné byrokracie a daní, je zde v podnikání něco typicky brazilského?

Ano, je tu jeden velký brazilský faktor a to, že zde se nedají dělat dlouhodobé projekty. Strašně často se tu totiž mění ekonomická a politická situace a navíc je tu i vysoká úroková sazba. Tím pádem musí být i vysoká návratnost. Dělat projekty s návratností na 10 let je proto nesmysl, protože za tu dobu v bance dostanete na spořicím účtu na úrocích více peněz a nestojí vás to žádné riziko ani práci.

Samozřejmě můžete dělat dlouhodobé plány, ale ty se musí korigovat a být velmi flexibilní a reagovat na spoustu vnějších parametrů, které vaše podnikání mohou zásadně ovlivnit jako je třeba kurz realu apod.

Vit morske kajaky Bracuhy 2

Sám jste si během podnikání prošel řadou změn. Původně jste například organizoval výlety pro turisty.

Jak jsem říkal, kurz hraje velkou roli. Například mezi lety 2002 až 2008 brazilský real oproti dolaru výrazně posílil z téměř 4 realů za dolar na 1,5. Naopak za poslední dva roky došlo k devalvaci a nyní je kurz opět 4 BRL za 1USD.

To samozřejmě znevýhodnilo naši zahraniční klientelu, která sem jezdila, a publikum, které tyto akce vyhledávalo, v podstatě zmizelo. Tudíž jsem se v roce 2008 rozhodl pustit do penzionu, protože ten jsme stavěli pro střední brazilskou třídu, která zde v té době začala vznikat a neměla peníze, aby si platila pětihvězdičkové resorty.

V období 2008 až 2013, souběžně s penzionem a dalšími aktivitami v turistickém ruchu, jsem také působil v lodním businessu pro bující brazilskou klientelu, která do našeho regionu jezdila na velkých „cruizerech“, a dělala si u nás zastávku na privátní pláži na tropickém ostrově, kde jsme se jim starali o veškerou zábavu, aktivity, výlety a gastronomii během denní zástavky.

Více můžete vidět na tomto videu:

Od roku 2008 také spolupracujeme s několika českými cestovními kancelářemi a zabezpečujeme incomingové služby pro jejich klienty v hlavních brazilských destinacích. V době krize, 2009 až 2011, byla tato aktivita velmi občasná, ale s blížícím se MS ve fotbale a OH (které daly Brazílii silný mezinárodní marketing), a dnes výhodným kurzem reálu se i tato klientela zvětšila a několik stovek klientů ročně.

Jeden čas, 2009 a 2010, jsme rovněž vozili brazilské turisty do Čech. Bylo to v době, kdy pro Brazilce bylo cestování do Evropy hodně atraktivní a relativně levné. Později však na tuto aktivitu nezbýval čas.

Jaký vliv na život Brazilců má připravovaná Olympiáda?

Jelikož se bude, až na pár fotbalových zápasů, konat pouze ve městě Rio de Janeiro, přípravy se promítají pouze do života jejich obyvatel nebo těch, co Rio navštěvují. Město je totiž zcela rozkopané a všude jsou zácpy. Samozřejmě to také přineslo řadu nových zaměstnání pro lidi ve stavebnictví – upravují se komunikace, staví se hotely, metro, muzea apod. Nicméně se jedná o věc, která Olympiádou zase skončí.

Náš život v Angra dos Reis to nijak neovlivňuje, jelikož jsme poměrně stranou. Jediné co, tak to ovlivnilo situaci ohledně pracovní síly ve stavebnictví, protože všichni pracovníci zmizeli do Ria a v okolních regionech je tudíž jejich nedostatek.

Brazílie2

Jak je to s životními náklady v porovnání s ČR?

Do roku 2014 byla Brazílie hodně drahá země. V současné době však došlo k velké devalvaci brazilského realu. Ten před několika lety býval na úrovni 10 Kč za real, avšak za posledních pár měsíců klesl na 6 korun.  Jinými slovy se Brazílie pro Čechy zlevnila o 40% a tudíž je zde nyní řada věcí dokonce levnějších než v Česku. Ještě před 5-6 lety byla Brazílie hodně drahá i pro bohatší Čechy, kteří si mohou dovolit kde co, ale v poslední době se to začíná hodně měnit. Čeští turisté zde mohou nakupovat věci za ceny, na které jsou zvyklí.

Služby jsou na stejné úrovni jako v ČR?

Služby v Brazílii obecně hodně zaostávají, ačkoli najdete výjimky. Například ve velkých městech a na jihu země najdete i místa, kde jsou služby na velmi vysoké úrovni. Kromě toho tu máte i služby, které v ČR vůbec neexistují, například co se týká služebnictva, které bylo u nás za komunismu prakticky vymíceno. Služky, zahradníci, uklizečky, chůvy a další patří do běžného života brazilské střední a vyšší třídy. Rovněž tu existuje hodně servisu pro ty nejbohatší – například doprava soukromými tryskáči, vrtulníky, pronájem jachet apod.

Brazílie4

Jak je to s dostupností a cenou internetu?

Internet a mobilní telefony jsou tu hodně drahé. Brazílie je velká země, tudíž jsou nutné výrazně vyšší investice na pokrytí signálu. Pouze ve velkých městech dostáváte trochu lepší pokrytí a více gigabajtů, ale pořád se to nedá srovnávat s civilizovaným světem. Navíc je to příšerně drahé, řádově 10krát, s tím, že to ještě nefunguje všude. Běžní Brazilci jsou dnes nicméně na komunikaci přes internet poměrně závislí a sociální sítě jsou zde hodně populární.

A pokud jde o dopravu?

Hlavními prostředky jsou auta a autobusy. Osobní vlaková doprava mezi jednotlivými městy zde v podstatě neexistuje. Pouze ve velkých městech najdete vlakovou dopravu, které však říkají metro, ačkoli jezdí většinou na povrchu. Jinak se tu začíná hodně létat letadly, protože Brazílie je obrovská a doprava po cestách trvá strašně dlouho. Když tudíž chcete do vzdálenější destinací, musíte letecky. Díky tomu zvládnete cestu, kterou byste jinak jeli několik dní, za pár hodin.

Pokračování rozhovoru příště

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář