Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Bakalářské studium na Armstrong State University, USA

22. 9. 2015 aktualizováno

Jako každý maturant jsem řešila otázku co dál po maturitě. Vzhledem k tomu že jsem hrála od svých devíti let tenis a nechtěla jsem přestat jen proto, že bych studovala na vysoké škole, nabízela se víc a víc myšlenka odcestovat do Spojených států amerických a studovat a hrát za tamní univerzitu.

Základní informace

  • Autorka: Barbora
  • Země: Spojené státy americké
  • Město: Savannah
  • Typ pobytu: bakalářské studium
  • Univerzita: Armstrong State University
  • Obor: Health and Human Performance/Fitness management
  • Jazyk: angličtina
  • Délka pobytu: srpen 2010- květen 2014 (40 měsíců)

Doprava

Dopravovala jsem se do USA letadlem. Letenka tam a zpět stojí zhruba 20 000 Kč. Celkový počet hodin na cestě 18 (6 hodin rozdílu mezi časovými pásmy). Ke vstupu do země je potřeba cestovní pas a vízum. Je dobré vědět adresu pobytu už na letišti, protože při kontrole budete minimálně jednou tázáni, kam a proč cestujete.

Ubytování

Bydlela jsem v apartmánu na univerzitním campuse. Byly jsme 3 spolubydlící, každá měla svůj pokoj. Nájem byl zahrnut v ceně mého stipendia. Pokud však sháníte vlastní bydlení, určitě hledejte mimo univerzitní campus, vyjde vás to levněji.

Univerzita a studium

Armstrong State University se nachází ve městě Savannah ve státě Georgia asi 2 hodiny od Jacksonville, FL a 4 hodiny od Atlanty, GA. Univerzita ma okolo 8 tisíc studentů. Nachází se na okraji města cca 20 minut od centra. Univerzita nabízí mnoho různých oborů, počínaje Nursing a konče Economics.

Největší rozdíl mezi ČR and USA ve studiu je, že v Americe se studuje bakalářský obor 4 roky. Systém výuky je velmi podobný naší střední škole. Profesoři zadávají hodně domácích úkolů a testy se píší průběžně celý semestr. Na konci je, ale nemusí být vždy, finální zkouška, která na rozdíl od ČR je vždy písemnou formou. Každý student musí mít nejméně 12 kreditů během jednoho semestru, aby byl klasifikován jako tzv. full-time student. Jeden předmět může mít mezi 1 až 4 kredity podle toho, jak náročný ten předmět je.

Profesoři jsou velmi vstřícní ke všem studentům a velmi shovívaví. Skoro v každém předmětu se našel student, který z různých důvodu měl problém dokončit předmět i přes obrovskou snahu profesora mu to co nejvíce ulehčit. Ta shovívavost učitelů pravděpodobně souvisí s velmi vysokými poplatky a školným, který každý student musí platit. Velikost tříd se liší předmět od předmětu. V nějakých hodinách nás bylo kolem 10 studentů, v jiných hodinách nás bylo okolo 80.

Podobnost výuky našim středním školám je rozhodně výhodou pro studenty z Evropy. Většina Američanů je víc vyjukaných, než jsem byla já. Rozhodně bych každému doporučila si aspoň na jeden semestr vyzkoušet život amerického univerzitního studenta.

Život v Savannah

Město je velmi rozlehlé a i když je pravděpodobně velké asi jako Hradec Králové, zdá se větší. Ulice jsou široké, lidé žijí v domečcích s malou zahrádkou. Téměř každý vlastní aspoň jedno auto. Centrum města je historické (americká historie je samozřejmě o dost kratší než ta evropská). Savannah patří k málo městům, kde turistika hraje velmi důležitou roli v ekonomice města.

Vzhledem k poloze Savannah, je zde počasí velmi teplé. V létě teplota dosahuje i 45 stupňů Celsia. V zimě můžou teploty klesnou i k bodu mrazu, ale vzhledem k vysoké vlhkosti to pocitově není tak strášná zima. Sníh byste tu hledali velmi těžko, občas se objeví námrazy na silnici a v ten moment se zastaví život ve městě, lide začnou panikařit, kupovat jidlo na měsíc dopředu, všechny obchody, školy, a ostatní instituce se zavřou na celý den, někdy i na několik dní.

Ve městě funguje autobusová doprava, ale moc bych nespoléhala na časový plán. Během dne se doprava může rychle ucpat, takže si můžete počkat na autobus i přes hodinu.

Celkový náklad na život je o trochu vyšší než u nás, ale musí se vzít v potaz průměrný plat Američana, který odpovída těmto nákladům.

Typické jídlo je samozřejmě hamburger a hranolky, také tzv. Mac and Cheese, zapečené těstoviny se sýrem. Na jihu Ameriky to jsou také barbeque žebra s fazolema. Stále velmi populární jsou různé druhy fast foodu. McDonalds, KFC, Wendy’s, Subway, Panera Bread, Sonic, a podobné. Některé jsou méně škodlivé, ale všechny řetězce se snaží servírovat za co nejmenší poplatek hodně jídla, takže kvalita není kdo ví jaká. Pak samozřejmě najdete na každém kroku nám známý Starbucks, kterému konkurují jiné řetězce jako například The Coffee Bean.

Typický americký T-bone steak

Typický americký T-bone steak

Turistické tipy

Centrum Savannah – jak jsem už zmínila Savannah je historické město a rozhodně stojí za to si projít centrum. Savannah je specifická svými náměstími, kterých je ve městě 23.

Tybee Island – se nachází zhruba 20 minut od centra Savannah a je velmi popularní dovolenkářskou destinací. Pláže jsou relativně čisté, voda je teplá, ubytování není nejlevnější, ale dá se pořídit.

Kulturní šok

Většina obchodů je otevřena do večerních hodin, mnoho supermarketů a jiné velké řetězce jsou otevřeny tzv. twenty four seven, to znamená nonstop každý den. V jižních státech Ameriky jsou tzv. drive-thru úplně na všechno, jídlo, léky, bankomaty, fast foody, kavárny. Chodníky většinou najdete jen v centrech města, protože pěšky nikdo jinde nechodí, všechno je od sebe daleko. Řízení je dovoleno v některých státech už od patnácti, v ostatních státech od 16 let. Ale pití alkoholu je povoleno od jednadvaceti. Do většiny barů mohou pouze osoby starší 21. V restauracích a hospodách je zvykem se ptát na tzv. ID, což bývá řidičský průkaz (v americe nemají občanky) úplně všech. Zažila jsem, že se na ID ptali i pána kterému evidentně bylo více než 60 let.

Co mě osobně překvapilo je, jak lidé věří lidem. Úplně normální jsou obchody se zmrzlinou, kde jsi lidé natočí sami jakoukoliv zmrzlinu a pak to jdou k pokladně zaplatit. V Čechách si neumím představit, že by lidé nepodváděli a neujídali před zaplacením.

Přínos pobytu

Za prvé jsem se naučila perfektně anglicky. Dále jsem získala možnost studovat a zároveň hrát tenis. Potkala jsem spoustu zajímavých lidí z celého světa. Zažila jsem jinou kulturu. Uvědomila jsem si, že svět se netočí jen kolem Česka a že Amerika není jen o hamburgerech, jak se děti učí u nás.

Amerika má své výhody, např. více svobody, můžu dělat téměř cokoliv v jakoukoliv hodinu. Ale také své zápory, jako např. zdravotnictví je postavené úplně na hlavu, takže pokud možno zůstaňte zdraví po celou dobu pobytu, jinak se vám může stát, že se do konce života nedoplatíte.  Celkově však všem více než doporučuji aspoň měsíční pobyt kdekoliv v Americe, stojí to za to.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář